Kret, choć jest pożytecznym stworzeniem, bo pomaga pozbyć się owadów, to widok kopców na wypielęgnowanym trawniku jest nieprzyjemny. W jaki sposób można pozbyć się skutecznie kreta z ogrodu?
Kret jest zwierzęciem chronionym na mocy rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 7 października 2014 roku. Ochrona nie dotyczy:
Krety kopią głęboko, dlatego klasyczne ogrodzenie ich nie zatrzyma. Podziemne zapory mogą powstrzymać kreta przed zniszczeniem trawnika. Blokady muszą być zakopane głęboko, aby były skuteczne. Siatki na krety stanowią dobrą zaporę przeciwko temu zwierzęciu.
Jednym z ekologicznych sposobów na kreta jest hałas. Ssaki te są bardzo wrażliwe na głośne dźwięki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ultradźwiękowy i wibracyjny odstraszacz na krety. Urządzenie to emituje co jakiś czas dźwięk i wibracje, które odstraszają krety. Aby rozwiązanie to było skuteczne, należy umieścić kilka takich urządzeń w ogrodzie.
Elektroniczny odstraszacz kretów najczęściej zasilany jest bateriami, które szybko się wyczerpują. Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest, solarny odstraszacz kretów. Aby urządzenie było skuteczne, to musi być dobrej jakości.
Wielu ogrodników poleca odstraszacze elektroakustyczne, które emitują niesłyszalne dla człowieka i irytujące dla kreta dźwięki. Zasięg tego urządzenia to 600 m. Najlepiej jest wbić je w ziemię w pobliżu krecich kopców.
W sprzedaży dostępne są różne pułapki na krety, które należy wkopać w aktywny tunel. Większość pułapek to zatrzaskowe modele, które od razu zabijają kreta.
Większość kretów żeruje tylko w wilgotnej glebie – w takiej występuje więcej owadów, które są podstawą ich bytowania. Zwiększenie drenażu w ogrodzie i zmniejszenie wilgotności gleby spowoduje mniejszą ilość tych zwierząt.
Umieszczenie futra i odchodów kota lub psa w krecim tunelu jest znanym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu.
Rośliny warto posadzić w pobliżu krecich kopców. Sadzenie roślin jest bardzo estetycznym sposobem na pozbycie się kretów z ogrodu. Zwierzęta te nie lubią zapachu:
Krety nie znoszą zapachu ryby. Dlatego dobrym sposobem jest umieszczenie resztek ryby w krecim tunelu.
Do sporządzenia gnojówki potrzebne jest kilogram świeżych kwiatów, liści, gałązek czarnego bzu i gałązek żywotnika. Należy to wszystko zalać 10 l wody i pozostawić na 4-5 dni. Raz dziennie powinniśmy przemieszać roztwór. Po upływie zalecanego czasu można wlać roztwór do krecich tuneli.
W krecich tunelach warto pozostawić kilkanaście obranych ząbków czosnku.
W każdym krecim kopcu należy zasypać do góry dnem słoik o pojemności 1,5 do 2 l. Taką pułapkę trzeba sprawdzać co 10-12 h. Złapanego kreta należy wypuścić minimum 500 m od posesji.
Chemiczne preparaty na krety mają postać:
Rozprowadzanie granulatu jest najłatwiejsze, lecz może być on zagrożeniem dla czworonożnych domowników. Żel lub płyn należy wlać do środka kopca, zachowując przy tym ostrożność – preparaty te zawierają szkodliwe substancje.
>> Zobacz też: Najprostszy sposób na kreta. Siatka przeciw kretom
Krety nie lubią silnych zapachów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest włożenie do tunelu kulek na mole lub suszonej lawendy.