Dziury w trawniku. Jak im zaradzić?

Dziury w trawniku. Jak im zaradzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny zielony i zadbany trawnik jest marzeniem każdego ogrodnika. Co zrobić, gdy po zimie pojawiły się dziury w trawniku?

Jak powstają dziury na trawniku?

Dziury w trawniku mogą powstać z kilku powodów. Aby je zniwelować, należy sposób ich likwidacji dostosować do problemu.

Żółte placki na trawie

Jeśli trawę z żółtych placków można łatwo wyrwać, to znaczy, że pod trawnikiem znajdują się pędraki. Najczęściej występują w pobliżu drzew liściastych. Trawnik można przed nimi ustrzec poprzez intensywne grabienie trawy od maja do czerwca – zwłaszcza w miejscach, w których słabo rośnie. Dzięki intensywnemu grabieniu można wydobyć na powierzchnię jaja, które zostaną wysuszone przez słońce.

Jeśli trawa została mocno zaatakowana przez pędraki, to należy zastosować dobrej jakości środek owadobójczy, a trawnik trzeba będzie założyć od nowa. 

żółta trawa
Photo from Pixabay.com

Miejsca wypalone przez słońce

Miejsca doszczętnie wypalone przez słońce, należy mocno wygrabić. Jeśli powstały z tego powodu wgłębienia, to należy je uzupełnić ziemią i wysiać mieszankę traw użytą wcześniej do zakładania trawnika. Nasiona należy przykryć warstwą kompostu. Odnowione miejsce należy obficie podlewać.

Pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa jest chorobą grzybową, która najczęściej atakuje trawnik po zimie. Można ją zobaczyć, dopiero gdy śnieg w pełni stopnieje. Na źdźbłach trawy pojawiają się wtedy białe, lekko różowe lub brązowe ślady pleśni. Grzyb rozwija się pod wiosennym topniejącym śniegiem, wyniszczając stopniowo trawę i prowadząc do obumarcia trawnika.  

Aby zapobiec chorobie grzybowej, koniecznie pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce, czyli regularnym koszeniu, podlewaniu i nawożeniu. Gdy pleśń śniegowa powoduje plamy na trawie, to należy te fragmenty trawnika usunąć, a następnie zasiać nową trawę.

Ubytki spowodowane przez zwierzęta domowe

Ubytki w pięknym trawniku mogą być również spowodowane przez mocz zwierząt domowych. Głównym składnikiem moczu zwierząt domowych jest wysoko stężony azot, który pozostawia na trawie żółte plamy. Uzupełnienie ubytków trawy w tym przypadku nie jest proste. Należy usunąć warstwę darni wraz z ziemią, a następnie wysypać nową ziemię, na której zasiejesz nową trawę. 

Jak zaradzić dziurom na trawniku?

Po zdiagnozowaniu i usunięciu problemu należy przystąpić do uzupełnienia braków w darni. W pierwszym etapie musisz przygotować odpowiednio grunt, czyli przekopać go. Jeśli braki są małe, to wystarczy, że przekopiesz trawnik motyką lub grabiami. W przypadku większych obszarów przekop trawnik z użyciem wideł. Po przekopaniu miejsc z ubytkami wysyp 1-2 cm warstwę mieszanki ziemi i piasku, a następnie mocno ubij.

>> Zobacz też: Trawnik po zimie. Dlaczego trawa żółknie?

Kolejnym etapem jest wysianie trawy. Do wyboru masz mieszanki regeneracyjne, samo zagęszczające się oraz mieszka z zeszłego roku (o ile wtedy następował wysiew).  Po wysianiu należy przegrabić nasiona odwrotną stroną grabi – dzięki temu nasiona zostaną wymieszane z nowym podłożem. Możesz je również przykryć 1 cm warstwą kompostu. Świeżo wysianą trawę obficie podlej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uratować pszczoły? Akcja „Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!
Jak uratować pszczoły? Akcja „Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!
Wspaniała akcja marki Nestlé „Odbierz nasiona - ratuj pszczoły” przyczynia się do pomocy pszczołom, poprzez sadzenie nowych roślin. Sprawdź szczegóły!
Pompy do szamba – rodzaje i zastosowanie
Pompy do szamba – rodzaje i zastosowanie
Pomimo pierwszych, niezbyt miłych skojarzeń pompy do szamba to urządzenia, które ułatwiają życie wielu ludziom. Zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej.
Jakie korzyści niesie ze sobą wybór drewnianej podłogi do Twojego domu?
Jakie korzyści niesie ze sobą wybór drewnianej podłogi do Twojego domu?
Odkryj zalety, które sprawiają, że drewniana podłoga jest doskonałym wyborem dla Twojego domu. Dowiedz się, jak wpływa na estetykę wnętrza, komfort życia i wartość nieruchomości.
Ostatnie wpisy