Gotowe oczka wodne – hit czy kit?

Architektura i dekoracje
Gotowe oczka wodne – hit czy kit?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oczka wodne powoli  wychodzą z mody, jednak wiele osób nadal bardzo chce je mieć w swoim ogrodzie. Mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w ogrodzie hodować również ryby. Sprawdźmy, czy gotowe oczka wodne są dobrym rozwiązaniem, czy jednak warto skorzystać z usług specjalistów, którzy wykonają dla nas oczko wodne zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Gotowe oczka wodne – jakie mają zalety?

Jak wszystkie oczka wodne, również te gotowe  potrzebują odpowiedniego montażu oraz dbałości o nie. Ważne jest miejsce, w którym chcemy postawić nasze oczko wodne. Powinno ono stać w lekko zacienionym miejscu, z dala od drzew. W ten sposób mamy pewność, że nie będą do niego wpadały liście i gałęzie. Dodatkowo warto wybrać miejsce, które nie będzie zbyt mocno nasłonecznione. W takim oczku wodnym mogą znaleźć się szybko glony, które wolą ciepłą wodę i w takich oczkach wodnych znacznie szybciej się rozwijają. 

Gotowe oczka wodne będą od nas wymagały znacznie mniej pracy. Dodatkowo można wybrać ich różną wielkość oraz kształt, w tym również kształt geometryczny. Nie musimy  przejmować się odpowiednim zabudowaniem oczka, ponieważ mają one gotowe formy oraz są wykonane na daną głębokość. Wystarczy jedynie wykopać odpowiedni dół  w ziemi i umieścić w nim oczko wodne. Jeśli zamierzamy trzymać w nim rybki, należy kupić takie oczko wodne, które dodatkowo będzie posiadało specjalny filtr do wody, który będzie ją oczyszczał. Gotowe oczka wodne kosztują około 200 zł, a ich cena jest zależna od dokupowanych do nich akcesoriów i od jego głębokości. Najczęściej gotowe oczka wodne mają głębokość około 40 cm. 

Gotowe oczka wodne – kiedy są odpowiednie?

Gotowe oczka wodne mogą bardzo przydać się w momencie, kiedy chcemy mieć łatwe w montażu oczko wodne z niewielką fontanną i zależy nam na łatwym dostosowaniu go kształtem do naszego terenu. Jest ono również znacznie tańsze.

Kiedy warto wykonać własne oczko wodne?

Samodzielnie wykonane oczko wodne jest odpowiednie w momencie, kiedy chcemy do zbiornika wpuścić rybki lub gdy ukształtowanie terenu nie pozwala nam na umieszczenie w ogrodzie gotowego oczka wodnego. Oczko, które wykonamy samodzielnie, może być przez nas jeszcze dodatkowo modyfikowane. Pozwala ono na rozbudowanie oczka wodnego, o dodatkowe oczka wodne, które będą z nim sąsiadować. Jeśli, dodatkowo przy oczku  mają znajdować się inne elementy dekoracyjne, a także roślinność, warto wykonać je samodzielnie. Niestety jest to dość czasochłonne. Wiele osób myli wykonanie oczka wodnego z wykopaniem dziury w ziemi oraz umieszczeniem w niej folii zapobiegającej wydostawaniu się wody do gleby. Aby oczko wodne było na bieżąco oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń, warto zamontować w nim filtry, a jeśli w środku mają być rybki, to musimy zaopatrzyć w specjalny uzdatniacz do wody oraz urządzenie, które będzie pompowało do wody tlen. Należy również pamiętać o środkach, które zapobiegną nadmiernemu kwitnieniu wody. Nie zawsze wszystkie te elementy są łatwe do zdobycia, jak również przy wykonaniu większego oczka wodnego nie wykonamy tego bez specjalnej koparki. Dlatego warto zlecić wykonanie profesjonalnego oczka wodnego firmie, która się w tym specjalizuje, zwłaszcza jeśli chcemy mieć dodatkowe elementy, takie jak fontanna czy mały skalny wodospad. 

Gotowe oczko wodne jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy niewielkie wymagania i chcemy, by było ono niewielkie. W innym wypadku warto wykonać samodzielnie oczko wodne lub  zlecić pracę profesjonalnej firmie, która również podpowie nam, jak o nie odpowiednio dbać, dzięki czemu będzie ono znacznie bardziej estetyczne na dłużej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zielony dach. Budowa, warstwy, konstrukcja i koszty
Zielony dach. Budowa, warstwy, konstrukcja i koszty
Przedstawiamy kluczowe informacje na temat zielonych dachów.
Jak wybrać idealne akcesoria do zlewu w kuchni?
Jak wybrać idealne akcesoria do zlewu w kuchni?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak dobrać akcesoria do zlewu, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne, dodając uroku Twojej kuchni.
Kiedy zacząć sadzić rośliny balkonowe?
Kiedy zacząć sadzić rośliny balkonowe?
Kwiaty mogą zdobić balkon przez większą część roku. Aby jednak tak się stało, trzeba dobrze zaplanować terminy sadzenia roślin. Sprawdź nasze kalendarium prac i zainspiruj się przed nowym sezonem.
Ostatnie wpisy