Architektura i dekoracje

Do czego wykorzystywana jest masa uszczelniająca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Niezwykle szerokie zastosowania ma masa uszczelniająca, dlatego jest tak chętnie stosowana w przemyśle budowlanym. Poza tym ta gęsta substancja wyróżnia się składem, który jest odporny na wilgoć, wodę, a także na wysoką i niską temperaturę. Zapewnia to skład przygotowany na bazie różnych rodzajów żywic – poliuretanowej, bitumicznej czy akrylowej. Przekonaj się, kiedy szczególnie warto korzystać z masy uszczelniającej.

Jakie zastosowanie ma masa uszczelniająca?

Przede wszystkim masa uszczelniająca z łatwością może otoczyć i uchronić przed warunkami atmosferycznymi miejsca o skomplikowanych kształtach. Jest też stosowana w przypadku dużych pochyłości. W takim przypadku tradycyjna folia w płynie nie jest wystarczająca ze względu na zbyt rzadką konsystencję.

Kiedy dokładnie przyda się taka masa? Z pewnością przyda się do uszczelnienia kominów, obróbek blacharskich, świetlików, ujść wpustów dachowych czy po prostu do obróbek blacharskich. Poza tym ta substancja jest naprawdę uniwersalna, choć wysoka gęstość  sprawia, że tego rodzaju masa nie jest wykorzystywana do zabezpieczania większych powierzchni – wtedy lepszym wyborem jest rzadszy materiał.

Tak naprawdę masa uszczelniająca może posłużyć nie tylko na dachach. Bez problemu można ją też nakładać na betonowe posadzki jako elastyczne wypełnienie dylatacji. To nieodzowny element, aby nie dochodziło do skurczów betonu i zapobiegania w nim pęknięć.

Jakie zalety ma masa do uszczelniania?

Oprócz uniwersalności i naprawdę szerokiego zastosowania masa uszczelniająca ma także inne atuty. Szczególnie zwróć uwagę na odporność na wysokie i niskie temperatury. Jednocześnie substancja zachowuje ogromną elastyczność, dzięki temu możliwe jest maksymalne dopasowanie do poszczególnych kształtów czy powierzchni. Warto zaznaczyć, że masa odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną i chemiczną. Nie musisz też przejmować się zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi, bo tego typu masa doskonale sobie z tym radzi.

Na jakie powierzchnie można nakładać masę uszczelniającą?

Uszczelnianie przy pomocy specjalistycznej masy może być wykonywane na różnych podłożach. Szczególnie chętnie tak substancja jest wykorzystywana do betonu, wylewek cementowych, pap, stali, aluminium, membran PCV czy EPDM, szkła oraz drewna. Tak naprawdę właściwości tego materiału oraz możliwości, jakie zapewnia, doskonale radzą sobie w kontakcie z wieloma różnymi materiałami. 

W jaki sposób nakładana jest masa do uszczelniania?

Wybierając masę do uszczelniania, kluczowe znaczenie mają nie tylko właściwości, ale również sposób nakładania tej substancji. W końcu odpowiednia aplikacja decyduje o tym, czy preparat będzie w pełni okalał dany obiekt. W tym celu skorzystaj z pędzla, szpachelki bądź specjalnego pistoletu przeznaczonego do mas uszczelniających. W ten sposób możesz za jednym razem nałożyć całkiem sporą grubość substancji – zazwyczaj do 2 mm.

Oprócz odpowiedniego sprzętu kluczowe znaczenie ma dokładne oczyszczenie podłoża. W przypadku starych powierzchni lub tych zanieczyszczonych dobrym rozwiązaniem jest również warstwa podkładowa.

Fot.: Peter Heeling/skitterphoto.com

Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

O czym pomyśleć przed budową domu?

Co należy przemyśleć przed budową domu? O jakich kwestiach nie można zapomnieć? 
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Zasady dbania o drewniane meble ogrodowe

W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady, dzięki którym Twoje drewniane meble ogrodowe będą służyć Ci przez wiele sezonów.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu - poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz

Porozmawiajmy o jak najlepszym oświetleniu- niezależnie od stylu twojego mieszkania. Znalezienie idealnego balansu między funkcjonalnością a estetyką może być kluczowe. Zdobądź wiedzę i zainspiruj się!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *