Jak pielęgnować naturalną elewację z drewna?

Jak pielęgnować naturalną elewację z drewna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na drewnianą elewację, która jest modnym i praktycznym wykończeniem budynku. Jak zadbać o drewnianą elewację, aby posłużyła jak najdłużej? 

Drewno podatne na różne czynniki zewnętrzne

Decydując się na drewnianą elewację, należy zwrócić uwagę na to, że drewno jest bardzo podatne na różne warunki atmosferyczne i może bardzo szybko ulegać zniszczeniu. Dlatego należy już od początku zabezpieczyć drewnianą elewację za pomocą specjalnego preparatu, który będzie ją chronił przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Impregnat do drewna chroni elewację z desek przed różnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak:

  • deszcz,
  • śnieg,
  • promienie słoneczne,
  • mróz.

Impregnację drewna należy przeprowadzać regularnie co kilka lat. Na drewno należy nałożyć jednorazowo kilka warstw impregnatu.

Przygotowanie drewnianej elewacji do zimy

Drewno jest bardzo wymagającym materiałem, który może ulec zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie drewnianej elewacji przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi m.in. mrozem, a później wiosennymi roztopami. Jeśli chcesz cieszyć się długo drewnianą elewacją, to musisz ją odpowiednio zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć drewnianą elewację? 

Drewno jest materiałem bardzo wrażliwym na warunki atmosferyczne, dlatego tak ważne jest jego zabezpieczenie przed zimą. Najlepiej jest przygotowywać elewację do zimy we wrześniu lub w październiku, czyli tuż przed ulewnymi deszczami. Nie wszystkie środki do konserwacji drewna dostępne w sklepach nadają się do zabezpieczenia drewnianej elewacji.

Do impregnacji drewna na zewnątrz nie sprawdzą się środki na bazie wosku naturalnego, gdyż przyciąga on szkodniki. Oleje nie sprawdzą się również na zewnątrz, ponieważ zostaną wypłukane przez deszcz. Idealnym preparatem jest lakier, lecz z biegiem czasu może się łuszczyć. 

Najlepiej zabezpieczyć drewnianą elewację lakierobejcą, ponieważ wnika ona w głąb drewna, dzięki temu odpowiednio chroni deski również od wewnątrz. W sklepach dostępna jest także lakierobejca, która chroni drewno od pleśni i grzybów oraz owadów.

Impregnacja drewnianej elewacji

Drewnianą elewację należy zabezpieczyć poprzez pokrycie jej co najmniej kilkoma warstwami impregnatu. Przed przystąpieniem do malowania należy zmatowić drewno np. szlifierką lub papierem ściernym. Dzięki temu drewno będzie lepiej wchłaniało impregnat. Deski można dodatkowo zaimpregnować środkiem grzybobójczym. Przed tym warto wprowadzić do desek środek owadobójczy.

Po zaimpregnowaniu drewnianej elewacji można również pokryć ją farbą w wybranym kolorze. Farba bezbarwna idealnie uwydatni słoje drewna. Drewniana elewacja pokryta lakierem wymaga impregnacji raz na kilka lat.

Czym czyścić drewnianą elewację? 

Drewnianą elewację należy również regularnie czyścić specjalnymi środkami, które chronią drewno i pomagają w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Takie czyszczenie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić czyszczenie drewnianej elewacji, to warto użyć do  tego odpowiednich preparatów przeznaczonych tylko i wyłącznie do mycia drewnianych powierzchni na zewnątrz oraz specjalnego sprzętu, który podczas usuwania zanieczyszczeń nie uszkodzi delikatnej powieszeni elewacji.  Pielęgnacja naturalnej elewacji z drewna jest bardzo pracochłonna, lecz warta zachodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lobelia przylądkowa. Kwiaty balkonowe do cienia
Lobelia przylądkowa. Kwiaty balkonowe do cienia
Zobacz jakie kwiaty możesz hodować na zacienionym balkonie. Lobelia przylądkowa to gatunek idealny dla takich warunków!
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Posiadanie własnego ogrodu to marzeniu wielu osób. Nie tylko miłośników zieleni, kwiatów oraz uprawnia hodowli warzyw i owoców, lecz także […]
Jak prawidłowo dobrać nawozy do różnych gatunków roślin ogrodowych?
Jak prawidłowo dobrać nawozy do różnych gatunków roślin ogrodowych?
Odkryj sekrety prawidłowego doboru nawozów do roślin ogrodowych. Poznaj właściwości najważniejszych składników i dowiedz się, jakie nawozy będą najlepsze dla Twoich roślin.
Ostatnie wpisy