Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Oświetlenie domu to jeden z najważniejszych elementów, o który należy zadbać już na etapie projektowania wnętrza. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale także nienaganna prezencja — te cechy łączy w sobie nowoczesne oświetlenie szynowe.
Lampy na szynoprzewodach to rodzaj oświetlenia, który mocuje się na suficie lub ścianie przy pomocy systemu szynowego. Na instalację elektryczną składają się: uchwyty do mocowania, szyny, zaślepki, łączniki oraz zasilanie.
Systemy szynowe pozwalają na projekt o dowolnej długości i układzie przewodów. W zależności od fantazji i wyobraźni można je poprowadzić, tworząc proste lub połamane linie. Należy jednak pamiętać, że szyny łączy się jedynie na prosto lub pod kątem prostym.
Oświetlenie szynowe umożliwia przesuwanie źródeł światła (np. reflektorów), co pozwala dostosować je do naszych potrzeb w danym momencie. Co więcej, możesz zdecydować o sposobie montażu — dostępne są aż trzy typy szyn: natynkowe, wpuszczane i zwieszane.
Sprawdź szeroki wybór na https://www.salonled.pl/pl/150-oswietlenie-szynowe – w asortymencie dostępne są wszystkie elementy niezbędne do zamontowania oświetlenia szynowego. Przejrzyj ofertę i skompletuj swój własny system szynowy.
Oświetlenie szynowe jest funkcjonalne pod jeszcze jednym względem. Mianowicie mowa o włączaniu i wyłączaniu światła. O co dokładnie chodzi? Spieszymy z odpowiedzią!
Podstawowy system szynowy bazuje na mechanizmie prostym, czyli jednofazowym. To znaczy, że przewodzenie prądu działa w odniesieniu do wszystkich źródeł światła jednocześnie. W praktyce jest to zapalanie i gaszenie światła za pomocą jednego włącznika — wówczas światło dają wszystkie lampy na szynoprzewodach.
Oświetlenie szynowe trójfazowe pozwala zapalać światło wybiórczo. Jest to bardziej skomplikowany mechanizm, który wymaga montażu przez fachowców, jednak warto się na to zdecydować. Złożony system szynowy pozwala wybrać źródło światła oraz jego natężenie w danym momencie, a zrobić można to posługując się kilkoma włącznikami.
Producenci oferują nam lampy w oszczędnej formie oraz ograniczonej kolorystyce — wbrew pozorom jest to atut, który z pewnością docenisz. Niezależnie od tego, czy wybierzesz lampy wiszące, czy przysufitowe reflektory, na pewno będą się dobrze prezentować. Niewymuszona elegancja, którą się charakteryzują, minimalizuje ryzyko przesady, nawet jeśli system szynowy jest rozległy. Obecnie na rynku dostępne są modele w kolorze białym, czarnym, szarym, złotym i miedzianym.
Oświetlenie szynowe w postaci reflektorów to opcja dla tych, którym nie zależy na efektownych i przykuwających wzrok lampach. Reflektory przymocowane do sufitu są bardziej dyskretne, ale potrafią stworzyć klimat.
Mamy tu możliwość manewrowania światłem, gdyż każdy z reflektorów na szynie można ustawić pod dogodnym kątem. Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach biurowych i kuchniach, kiedy potrzebujemy doświetlić jakiś kawałek przestrzeni.
Oświetlenie z wykorzystaniem lamp wiszących pozwala na większą fantazję i zabawę formą. Do wyboru mamy klosze o różnych kształtach, a ponadto możemy regulować wysokość położenia każdej z lamp.
Tego typu oświetlenie świetnie sprawdzi się w centralnej części przestronnego salonu lub nad stołem w jadalni. Można też śmiało zamontować je nad blatem, który wyznacza granicę między kuchnią a salonem — takie rozwiązanie nada wnętrzu nietuzinkowy, barowy charakter.
Oświetlenie na szynoprzewodach, choć oszczędne w formie, daje wiele możliwości. Zastosowanie systemu szynowego sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, od kuchni po gabinet. Masz dowolność na każdym etapie — wybierasz system jedno lub trójfazowy, prowadzisz szyny w dowolny sposób, i wreszcie wybierasz rodzaj oprawy.
Funkcjonalność i elegancja to najważniejsze cechy charakteryzujące oświetlenie szynowe. Jeśli chcesz w efektowny sposób zaaranżować przestrzeń w swoim domu, koniecznie wybierz lampy na szynoprzewodach, które dodadzą wnętrzu odpowiedniego charakteru. Zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu internetowego z oświetleniem LED : https://www.salonled.pl/pl/
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com