Storczyki są znane przede wszystkim jako rośliny hodowane w doniczkach w warunkach domowych, jednak niektóre odmiany świetnie radzą sobie w ogródku. Aby cieszyć się pięknymi kwiatami, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Storczyki hodowane w doniczkach również można wynosić na zewnątrz, najlepiej robić to późną wiosną. Powinnyśmy wybrać miejsce zacienione. Zarówno temperatury zbyt wysokie, jak i zbyt niskie są niebezpieczne dla storczyków, dlatego musimy obserwować pogodę i w razie konieczności wnieść kwiaty do domu. Jeśli chcielibyśmy cieszyć się urokiem storczyków w przydomowym ogrodzie bez względu na pogodę, możemy wybrać gatunki, które dobrze radzą sobie w polskich warunkach atmosferycznych. Podpowiadamy, jakie wybrać i jak je pielęgnować.
Istnieje kilka gatunków storczyków, które poleca się hodować w ogrodzie. Przedstawiamy najpopularniejsze odmiany.
Ta odmiana pochodzi z Azji i wyróżnia się szybkim rozrostem. Ukorzenienie się rośliny trwa długo, ale zazwyczaj już w pierwszym roku po posadzeniu możemy cieszyć się kwiatami. Bletillę sadzimy w wilgotnej ziemi, a przez zimę trzymamy w pomieszczeniu o stałej temperaturze 5°C.
Naturalnie porasta żyzne łąki i torfowiska, występuje także na skrajach lasów. Podobne warunki powinniśmy zapewnić jej w domowym ogrodzie. Musimy posadzić ją w żyznej i wilgotnej glebie, najlepiej w okolicy oczka wodnego.
Kiedyś również często występowała na polskich łąkach i w lasach. Najlepiej radzi sobie na podłożu lesistym. Wyróżnia się wypuszczaniem każdej wiosny tylko dwóch liści, z których wyłania się kwiatostan w białym kolorze.
Każda odmiana storczyków może mieć inne wymagania, dlatego przed posadzeniem musimy zapoznać się z potrzebami wybranych roślin.
Uprawiane w polskich warunkach odmiany ogrodowe preferują glebę wilgotną i żyzną, o próchnicznym charakterze. Poszczególne gatunki mogą różnić się zapotrzebowaniem na słońce. Niektórym wystarczy zacienione miejsce, inne potrzebują słońca do prawidłowego wzrostu.
Storczyki ogrodowe sadzimy późną wiosną lub wczesną jesienią. Na początku musimy wykopać dół o głębokości o 15 cm większej niż długość sadzonki. W dole umieszczamy substrat do storczyków, który kupimy w sklepach ogrodniczych.
Po posadzeniu roślin gleba powinna zachować stałą wilgotność, uważajmy jednak, żeby nie podlewać nadmiernie storczyków. Wystarczy, że nie doprowadzimy do przesuszenia.
Ogrodowe storczyki warto nawozić specjalnymi środkami, które dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Nawóz najlepiej wlać do wody, którą będziemy podlewać kwiaty. Zabieg powtarzamy co dwa tygodnie w okresie wegetacji.
Ogrodowe odmiany storczyków dobrze radzą sobie nawet w warunkach zimowych. Wyjątkiem jest bletilla pasiasta, którą na czas zimowych miesięcy należy przenieść do pomieszczenia. Storczyki naturalnie wciągają pędy pod ziemię, co pozwala przetrwać im mrozy. Zdarza się jednak, że mroźne dni niespodziewanie wracają wiosną, gdy rośliny zaczynają już swój wzrost. W takiej sytuacji powinniśmy okryć storczyki, na przykład agrowłókniną.
Storczyki możemy rozmnażać przez podział odrostów lub bulw korzeniowych. Rozmnażanie z nasion jest trudniejsze, ponieważ nasiona kiełkują w połączeniu ze strzępkami grzybów, co trwa długo.
Zdj. główne: Ralphs_Fotos/pixabay.com