KwiatyRośliny

Rośliny zimozielone. Najpopularniejsze rośliny zimozielone do ogrodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz, aby Twój ogród prezentował się wspaniale także podczas zimowych miesięcy? W takim razie zasadź rośliny zimozielone. Oto najpopularniejsze gatunki.

Rośliny zimozielone, czyli jakie?

 Nie wszystkie rośliny zrzucają wtedy liście. Wyjątkiem są właśnie te, które określamy jako zimozielone. To właśnie one mogą sprawić, że Twój ogród będzie pełny życia nawet podczas mroźnych zimowych miesięcy. Dzięki nim ogrody wyglądają dobrze nawet wtedy, kiedy trwa zima.

I właśnie przez swoje niewątpliwe walory dekoracyjne są one tak często sadzone w naszym klimacie. Nie jest tak, że nie gubią one liści – robią to, ale stopniowo, dzięki czemu przez cały rok prezentują się okazale. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone do ogrodu i ciesz się efektownym ogrodem przez cały rok!

Różaneczniki

To właśnie one uważane są za jedne z najpopularniejszych zimozielonych krzewów. Warto zaprosić różaneczniki do swojego ogrodu! Zachowują liście przez cały rok, chociaż podczas zimy lekko opuszczają je w dół. Wspaniale wyglądają wiosną – wtedy obsypane są barwnymi kwiatami. Podczas pozostałych pór roku zdobione są dużymi liśćmi. 

Jakie stanowisko w ogrodzie należy wybrać dla tego krzewu? Umieść go w miejscu zacisznym i cienistym. Różanecznik lubi kwaśne lekko wilgotne podłoże.

Bukszpan

Ten krzew zimozielony jest bardzo lubiany i popularny – na pewno spotkałeś go więc niejednokrotnie. Bukszpan na pewno można określić jako krzew o ogromnych walorach dekoracyjnych. Charakteryzuje go bardzo gęste rozgałęzienie oraz urocze drobne listki. Świetnie znosi silne cięcia i formowanie, dlatego na jego posadzenie decydują się zaróno ogrodnicy doświadczeni, jak i ci mniej biegli, jeśli chodzi o ogrodowe zabiegi.

Jakie stanowisko w ogrodzie najbardziej ceni sobie ten krzew? Bukszpan zasadź w cieniu lub półcieniu. To roślina, która nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Doskonale poradzi sobie posadzona na każdej przeciętnej ziemi ogrodowej bogatej w wapń. 

Ostrokrzew

Roślina podobna do bukszpanu to ostrokrzew. Ze względu na to, że w ostatnich latach bukszpan stał się ofiarą groźnej ćmy bukszpanowej, niektórzy wybierają zamiast niego właśnie ostrokrzew.

To rośliny o podobnych walorach dekoracyjnych. Ostrokrzew ma do tego bardzo bogatą symbolikę. Czy wiesz, że w mitologii był on świętym drzewem Saturna i Marsa? Natomiast w przesądach ludowych ostrokrzew to drzewo zapewniające ochronę, które sadzi się przy domu jako strażnika.

Nie wiemy, czy sprawdza się w tej roli, ale na pewno jest prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Lubi on gleby wilgotne, ale niezbyt ciężkie. Najlepiej rośnie w słońcu.

Mahonia

Mahonia pospolita to niezbyt wysoki, rozłożysty krzew zimozielony. Kiedyś bardzo popularna, później pojawiała się w naszych ogrodach nieco rzadziej, aktualnie powraca do łask. 

Przez cały rok ozdobą tego krzewu są duże i błyszczące liście skupione głównie w górnych partiach rośliny. Od kwietnia do maja mahonia cieszy oko ogrodnika widokiem jaskrawożółtych kwiatów. Ta roślina zimozielona jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi miejsca cieniste oraz przepuszczalne, żyzne gleby.

Zdj. główne: Oscar Sutton/unsplash.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *