KwiatyRośliny

Rośliny zimozielone. Najpopularniejsze rośliny zimozielone do ogrodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz, aby Twój ogród prezentował się wspaniale także podczas zimowych miesięcy? W takim razie zasadź rośliny zimozielone. Oto najpopularniejsze gatunki.

Rośliny zimozielone, czyli jakie?

 Nie wszystkie rośliny zrzucają wtedy liście. Wyjątkiem są właśnie te, które określamy jako zimozielone. To właśnie one mogą sprawić, że Twój ogród będzie pełny życia nawet podczas mroźnych zimowych miesięcy. Dzięki nim ogrody wyglądają dobrze nawet wtedy, kiedy trwa zima.

I właśnie przez swoje niewątpliwe walory dekoracyjne są one tak często sadzone w naszym klimacie. Nie jest tak, że nie gubią one liści – robią to, ale stopniowo, dzięki czemu przez cały rok prezentują się okazale. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone do ogrodu i ciesz się efektownym ogrodem przez cały rok!

Różaneczniki

To właśnie one uważane są za jedne z najpopularniejszych zimozielonych krzewów. Warto zaprosić różaneczniki do swojego ogrodu! Zachowują liście przez cały rok, chociaż podczas zimy lekko opuszczają je w dół. Wspaniale wyglądają wiosną – wtedy obsypane są barwnymi kwiatami. Podczas pozostałych pór roku zdobione są dużymi liśćmi. 

Jakie stanowisko w ogrodzie należy wybrać dla tego krzewu? Umieść go w miejscu zacisznym i cienistym. Różanecznik lubi kwaśne lekko wilgotne podłoże.

Bukszpan

Ten krzew zimozielony jest bardzo lubiany i popularny – na pewno spotkałeś go więc niejednokrotnie. Bukszpan na pewno można określić jako krzew o ogromnych walorach dekoracyjnych. Charakteryzuje go bardzo gęste rozgałęzienie oraz urocze drobne listki. Świetnie znosi silne cięcia i formowanie, dlatego na jego posadzenie decydują się zaróno ogrodnicy doświadczeni, jak i ci mniej biegli, jeśli chodzi o ogrodowe zabiegi.

Jakie stanowisko w ogrodzie najbardziej ceni sobie ten krzew? Bukszpan zasadź w cieniu lub półcieniu. To roślina, która nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Doskonale poradzi sobie posadzona na każdej przeciętnej ziemi ogrodowej bogatej w wapń. 

Ostrokrzew

Roślina podobna do bukszpanu to ostrokrzew. Ze względu na to, że w ostatnich latach bukszpan stał się ofiarą groźnej ćmy bukszpanowej, niektórzy wybierają zamiast niego właśnie ostrokrzew.

To rośliny o podobnych walorach dekoracyjnych. Ostrokrzew ma do tego bardzo bogatą symbolikę. Czy wiesz, że w mitologii był on świętym drzewem Saturna i Marsa? Natomiast w przesądach ludowych ostrokrzew to drzewo zapewniające ochronę, które sadzi się przy domu jako strażnika.

Nie wiemy, czy sprawdza się w tej roli, ale na pewno jest prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Lubi on gleby wilgotne, ale niezbyt ciężkie. Najlepiej rośnie w słońcu.

Mahonia

Mahonia pospolita to niezbyt wysoki, rozłożysty krzew zimozielony. Kiedyś bardzo popularna, później pojawiała się w naszych ogrodach nieco rzadziej, aktualnie powraca do łask. 

Przez cały rok ozdobą tego krzewu są duże i błyszczące liście skupione głównie w górnych partiach rośliny. Od kwietnia do maja mahonia cieszy oko ogrodnika widokiem jaskrawożółtych kwiatów. Ta roślina zimozielona jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi miejsca cieniste oraz przepuszczalne, żyzne gleby.

Zdj. główne: Oscar Sutton/unsplash.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *