Rośliny łatwe do uprawy

Rośliny łatwe do uprawy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja roślin może wydawać się skomplikowana i w niektórych przypadkach właśnie taka jest. Istnieje wiele kwiatów doniczkowych, które bywają problematyczne, a opieka nad nimi jest dość skomplikowana. Na szczęście nie jest to zasadą! W przyrodzie występuje wiele łatwych i przyjemnych w uprawie roślin, które możesz mieć w swoim domu, nawet jeśli nie jesteś mistrzem ogrodnictwa.

Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z roślinami, wiele rzeczy nas przeraża. Dobór odpowiedniego podłoża, właściwe umiejscowienie, harmonogram podlewania i nawożenia czy dobór odpowiedniej doniczki lub osłonki potrafią zabić całą przyjemność z posiadania roślin. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć listę mało wymagających roślin, które doskonale sprawdzą się na początek. 

Z tymi roślinami na pewno sobie poradzisz

Kiedy dopiero wkraczamy w świat domowej flory, często wydaje nam się, że pielęgnacja każdej rośliny jest skomplikowana i ktoś bez żadnego doświadczenia zupełnie się w tym nie sprawdzi. Nic bardziej mylnego. Wystarczy rozpocząć swoją przygodę od roślin łatwych w uprawie, z którymi poradzi sobie nawet amator, do których zaliczają się: 

Kaktusy i sukulenty 

Każdy słyszał o podstawowej zalecie kaktusów i sukulentów, a mianowicie o ich wysokiej wytrzymałości na suszę. Są to wręcz idealne rośliny dla wszystkich tych, którym zdarza się zapomnieć (nawet przez kilka tygodni) o podlewaniu kwiatów. Większość gatunków lubi światło i ciepło, dlatego wystarczy, jeśli ustawisz je na parapecie, zapewnisz im piaszczyste podłoże i będziesz podlewać latem raz w tygodniu a zima raz na dwa, trzy tygodnie i gotowe!

Zamiokulkas

To piękny kwiat, którego ozdobą są ciemnozielone, grube liście świetnie magazynujące wodę. Często bywa nazywany niezniszczalnym. Lubi zacienione stanowiska i świetnie znosi brak słońca oraz suszę. Rośnie raczej powoli, a jego maksymalny rozmiar nie powinien przekraczać jednego metra. Zwykle spotykany w łazienkach, korytarzach czy przedpokojach. Pamiętaj, zamiokulkas lepiej zniesie przerwę w podlewaniu niż przelanie. 

Sanseveria

Inaczej wężownica, bywa również nazywana żartobliwie „językami/szablami teściowej”. Znana jest z jej właściwości oczyszczających. Usuwa z powietrza toksyny i produkuje dużo tlenu, dlatego warto mieć ją w swojej sypialni. Poradzi sobie w suchym pomieszczeniu, z ograniczonym oświetleniem i brakiem wody. Wiele odmian tego gatunku sprawia, że każdy znajdzie swojego ulubieńca, który idealnie komponować się będzie z aranżację wnętrza. 

Grubosz

Zwany również drzewkiem szczęścia. To roślina zielona o grubych, mięsistych liściach, świetnie magazynujących wodę. Podobnie jak zamiokulkas lepiej znosi długie epizody suszy niż przelanie. Dlatego najlepiej podlewać go dopiero w momencie, kiedy ziemia w doniczce zupełnie przeschnie. Co ciekawe, możesz swobodnie wystawić go na czas letni na balkon bądź taras, by również tam pełnił funkcję efektownej dekoracji, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest już pokaźnym drzewkiem. 

Patyczak zwisający 

To roślina o unikatowym kształcie, która spodoba się zwłaszcza osobom ceniącym niecodzienne piękno. Jak nazwa wskazuje, jej postać przypomina cienkie, zwisające patyczki. Szybko rośnie i cierpliwie znosi niedobory wody. Do jej podlewania warto używać spryskiwacza, gdyż zmniejsza on możliwość przelania, które może skończyć się gniciem korzeni. Patyczaki to małowymagające rośliny, które rewelacyjnie prezentować się będą w donicach bądź osłonkach typu „twarz”.

Fot. Kyaw Tun/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skarpa w ogrodzie – sposób na aranżację ogrodu
Skarpa w ogrodzie – sposób na aranżację ogrodu
Masz ogród ze skarpą? Przeczytaj, w jaki sposób możesz ją efektywnie wykorzystać.
Jak wybrać odpowiednią pompę do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Jak wybrać odpowiednią pompę do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Sprawdź, jak dobrze odpowiednią pompę do oczyszczalni ścieków dla optymalnej efektywności i długowieczności systemu. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru i uniknij błędów.
Ogród wertykalny. Zrób to sam
Ogród wertykalny. Zrób to sam
Chcesz mieć w swoim domu ogród wertykalny i zastanawiasz się, jak go zrobić? Chcesz wiedzieć, od czego zacząć? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej.
Ostatnie wpisy