Pompy do szamba – rodzaje i zastosowanie

Pompy do szamba – rodzaje i zastosowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pomimo pierwszych, niezbyt miłych skojarzeń pompy do szamba to urządzenia, które ułatwiają życie wielu ludziom. Zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. 

Wysokiej jakości pompa zapewni skuteczny odpływ zanieczyszczeń z przyborów, czyli elementów podłączonych do kanalizacji. Wbrew pozorom to bardzo ważne urządzenia, gwarantujące odprowadzanie wszelkich ścieków i nieczystości z budynków w sprawny i komfortowy sposób.

Rodzaje pomp

Wybór pompy do szamba w dużej mierze zależy od rodzaju zanieczyszczeń, które mają być nią pompowane. Podstawowym kryterium przy zakupie pompy jest rodzaj ścieków. Inną pompę należy wybrać, gdy pompujemy ścieki zanieczyszczone zmieszane, a inną przy ściekach płynnych.

Pompy zatapialne

Klasyczne pompy zatapialne to funkcjonalne urządzenia o szerokim przeznaczeniu, wykorzystywane głównie do obsługi szamba i ścieków, w przypadku, gdy ścieki stałe zostały wybrane przez szambiarkę lub przetworzone przez bakterie. Dlatego wykorzystywane są często w przydomowych oczyszczalniach ścieków lub szambach dwuzbiornikowych.

Pompy te sprawdzą się również przy wypompowywaniu wody brudnej np. w przypadku zalania pomieszczeń czy czerpania wody z rzeki, stawu czy jeziora. Ten rodzaj urządzeń sprawdzi się również do opróżniania zbiorników czy podlewania niedużych upraw. Jeśli pompa nie jest wyposażona w rozdrabniacz, nie nadaje się do tłoczenia ścieków z zanieczyszczeniami stałymi, ponieważ spowodują one jej zapchanie.

Wygodną i bezpieczną opcją w przypadku pomp zatapialnych jest wyposażenie ich w specjalny pływak, który zapobiegnie ich awarii spowodowanej pracą na sucho.

Pompy z rozdrabniaczem

Ten rodzaj urządzeń poradzi sobie ze ściekami zawierającymi dużą ilość stałych zanieczyszczeń, dzięki temu, że w swojej konstrukcji mają zamontowany rozdrabniacz (nożowy, młotkowy, wirnikowy lub dyskowy). Podstawowym zadaniem rozdrabniacza jest, rozcinanie większych zanieczyszczeń. Dzięki temu przepływ cieczy jest łatwiejszy i przebiega sprawnie.

Tego rodzaju pompy pozwalają usunąć zanieczyszczenia zalegające nawet na dnie zbiornika. Pompy z rozdrabniaczem oprócz pompowania szamba, mogą być również używane do tłoczenia gnojowicy w gospodarstwach rolnych.

Jaka pompa do szamba?

Wybór odpowiedniej pompy do szamba zapewni nam komfort i wygodę użytkowania oraz bezawaryjną pracę, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych problemów na długie lata. Dlatego szukając odpowiedniej pompy do szamba, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, takich jak:

  • moc silnika – ma bezpośredni wpływ na wydajność i wysokość podnoszenia, pompy do szamba mają do wykonania cięższą pracę niż zwykłe pompy do wody, dlatego ich silniki powinny być mocniejsze,
  • wydajność – zależna od mocy silnika, należy dopasować ją do rodzaju szamba, wydajność pompy nie może być mniejsza niż największy odpływ z przyboru, niektóre modele osiągają wydajność maksymalną nawet 2500 l/min, wysoka wydajność skraca czas potrzebny do opróżnienia zbiornika,
  • maksymalna wysokość podnoszenia – czyli zdolność urządzenia do przenoszenia cieczy na daną wysokość. Parametr ten należy dobrać, uwzględniając nie tylko wysokość szamba, ale również potencjalną odległość do miejsca podjazdu szambiarki, cecha szczególnie ważna przy pompowaniu nieczystości z głębokich zbiorników,
  • głębokość zanurzenia – powinna być dostosowana do głębokości zbiornika, w którym pompa ma być umieszczona, pompy o ciśnieniu poniżej 1 bara mogą być umieszczone na głębokości do 10 metrów,
  • parametry głośności – ważne, aby w trakcie działania urządzenie nie generowało dużego hałasu, utrudniającego dodatkowo pracę,
  • obudowa – najpopularniejszymi materiałami wykonania obudowy jest żeliwo i stal nierdzewna. Taki korpus cechuje się dużą odpornością na kwasy i korozję oraz wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne,
  • średnica i długość rury – umożliwiająca swobodny przepływ cieczy, najlepiej, aby średnica nie była mniejsza niż 50 mm. Ważny jest również króciec tłoczny, do którego przyłączany jest wąż,
  • dodatkowe wyposażenie – przy ściekach nieoczyszczonych przydatny jest rozdrabniacz, wygodnym rozwiązaniem jest również pływak, który automatycznie wyłącza pompę i chroni ją przed ewentualną awarią spowodowaną pracą na sucho.

Wybór właściwej pompy do szamba może zaoszczędzić nam wielu kłopotów. Warto więc zdecydować się na zakup sprawdzonego i solidnego urządzenia, które będzie sprawnie i bezawaryjnie działać przez lata. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, możemy zakupić zarówno samą pompę jak i całe zestawy wraz z potrzebnymi akcesoriami. Jeśli nie wiesz jaki model wybrać lub masz wątpliwości, w naszym sklepie znajdziesz fachową pomoc. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy
Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Praktyczne akcesoria, które uczynią twoje letnie imprezy jeszcze lepszymi
Praktyczne akcesoria, które uczynią twoje letnie imprezy jeszcze lepszymi
W tym artykule przedstawimy Ci kilka niezawodnych akcesoriów, które sprawią, że Twoje letnie imprezy staną się niezapomniane.
Tworzenie przyjaznej przestrzeni dla pszczół: korzyści i praktyczne porady
Tworzenie przyjaznej przestrzeni dla pszczół: korzyści i praktyczne porady
Poznaj korzyści płynące z tworzenia przyjaznej przestrzeni dla pszczół. Odkryj praktyczne porady dotyczące stworzenia idealnego środowiska dla tych niezwykle ważnych owadów.
Ostatnie wpisy