Wiosna jest czasem intensywnego przygotowania gleby pod uprawy warzyw, kwiatów oraz trawy. Grunt po dużych mrozach będzie wymagał spulchniania, napowietrzenia i dostosowania odczynu pH do roślin, które będą uprawiane.
Gleba w ogrodzie powinna być spulchniana dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Dzięki temu zabiegowi poprawiane są jej właściwości, a rośliny dużo lepiej rosną. Gleba niezależnie od rodzaju wymaga spulchnienia, napowietrzenia i właściwego nawożenia.
Rodzaje gleby:
Każdy z powyższych rodzajów gleby można spulchniać za pomocą glebogryzarki, która zastępuje pracę ludzkich rąk.
Glebogryzarka jest urządzeniem, które służy do spulchniania gleby i wyrównania jej powierzchni. Dzięki odpowiedniemu napowietrzaniu można pozbyć się również chwastów, które utrudniają rozwój innym roślinom. Urządzenie to swoim wyglądem przypomina kosiarkę. Najnowsze modele tego urządzenia są wielofunkcyjne.
Glebogryzarka spalinowa ma bardzo szerokie zastosowanie:
Gdy urządzenie zostanie odpowiednio zmodyfikowane, to może być wykorzystywane do mieszania nawozów i odśnieżania. Glebogryzarka spalinowa jest bardzo wytrzymałym urządzeniem, dlatego może być stosowana od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Nie należy tego urządzenia używać:
Wybierając glebogryzarkę spalinową, należy kierować się takimi parametrami jak:
Moc silnika jest najważniejszym parametrem podczas wyboru urządzenia. Im większa moc, tym lepiej poradzi sobie:
Do spulchniania mniejszej powierzchni świetnie sprawdzi się urządzenie o mocy 4 kM. Jeśli teren jest większy, to warto wybrać urządzenie o mocy 5-6,5 kM.
Szerokość robocza to powierzchnia, którą glebogryzarka może obrobić podczas jednego przejazdu. Parametr ten warto dobierać do wielkości i ukształtowania ogrodu:
Maksymalna głębokość robocza jest różna w zależności od modelu glebogryzarki. Najmniejsze urządzenia mają głębokość roboczą 13-15 cm, która jest odpowiednia do zakładania grządek i rabatek z kwiatami. Największe urządzenia mają głębokość roboczą na poziomie 30-35 cm, dzięki temu można napowietrzyć glebę pod rośliny, które mają rozbudowany system korzeniowy.
Jeśli ogród nie jest dużych rozmiarów, to warto wybrać urządzenie o wadze 10-15 kg – dzięki temu można taką glebogryzarką łatwiej manewrować i nie ma problemów z jej transportem. Im urządzenie ma większą moc, tym jest cięższe – może ważyć nawet 50 kg.
Największymi i najcięższymi glebogryzarkami dostępnymi na rynku są mini traktorki, które wyposażone są w napęd na koła. Takie urządzenia mają wszechstronne zastosowanie.
>> Zobacz też: Jak zrobić walec ogrodowy?
Funkcja ta pozwala na bezproblemowe zawracanie. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w cięższych urządzeniach.
Zwiększają funkcjonalność sprzętu i ułatwiają obsługę urządzenia. Możliwe dodatkowe funkcje glebogryzarki: