Ogrodowa studnia ozdobna. Pomysły i aranżacje

Ogrodowa studnia ozdobna. Pomysły i aranżacje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrodowa studnia ozdobna. Pomysły i aranżacje 

Planujesz urozmaicić swój ogródek piękną studnią ozdobną? Mamy dla Ciebie wskazówki, które pozwolą Ci zaprojektować ją.

Studnia głębinowa a ozdobna

Dla porządku zacznijmy od podstaw – studnia głębinowa i ozdobna to dwa zupełnie inne światy. Pierwsza z nich ma cel użytkowy, który polega na pobieraniu wody. Rzecz oczywista, ale w konsekwencji nie możemy sobie w jej przypadku pozwolić na tak ekstrawagancje zabawy wyglądem.

W drugim przypadku żadnego dołu nie kopiemy. Tutaj chodzi tylko o czystą korzyść wizualno-przestrzenną, aby nowy przedmiot urozmaicał ogródek. Oczywiście, możemy sprawić, że nabierze on także cech użytkowych: wewnątrz studni umieścimy skrytkę, studnia będzie stanowić „wieszak” na kwiaty itp. Niemniej te aspekty nie wpływają na możliwość manipulowania jej wyglądem do tego stopnia, jak dzieje się to w przypadku studni głębinowej. Warto mieć to rozróżnienie na uwadze.

Studnia w Twoim ogrodzie – wtapia się czy wyróżnia?

Istotną kwestią jest teraz zastanowienie się, jaką funkcję estetyczną ma spełniać Twoja studnia? Ma wtapiać się w otoczenie i stanowić jego integralną całość, czy może wręcz przeciwnie – ma zaskakiwać? Być elementem odrębnym? Te pytania są o tyle ważne, że większość osób preferuje pierwszą opcję. Chcą, żeby studnia komponowała się z całością, jeżeli zatem w ogrodzie jest zasadzonych mnóstwo kwiatów, to właściciel posesji wyobraża sobie, że studnia także będzie kwiecista. Bądź słomiana. Albo ceglana itd. Są jednak takie osoby, które wolą, żeby poszczególne elementy ich podwórka nie tworzyły spójnej harmonii, ale zaskakiwały, wprawiały w osłupienie – każdy element z osobna. Wtedy sytuacja jest bardziej skomplikowana. Przyjęło się, że studnia wówczas (która przecież stanowić popularną metaforę spoglądania w głąb czegoś) może wyrażać osobowość domowników bądź domownika.

Jaka może być Twoja wyjątkowa studnia?

Osoby, które decydują się na bardziej ekstrawagancje ozdoby, muszą podjąć decyzję: jak skomponować w oryginalny sposób studnię? Dobrym pomysłem będzie odpowiedzenie sobie na pytanie o wartości, jakimi kieruje się „budowniczy”. Czy jest rodzinny, wybiera miłość czy karierę, woli coś słodkiego czy wytrawnego itd. Te z pozoru błahe pytania pozwalają przekuć myśl we wspaniały obiekt sztuki wizualnej.

Wystarczy teraz udekorować studnię według wcześniej wyznaczonych wartości. Jeżeli ktoś jest rodzinny, może powinien postawić na barwy związane z miłością. Podobnie w przypadku romantyków – te osoby szczególnie mogą spróbować zaaranżować studnię na styl angielski, czyli studnię-ruinę, ceglastą i obrośniętą mchem. Osoby twardo stąpające po ziemi mogą szukać zadowolenia w  ciężkich i wyśrubowanych elementach: choćby i kamieniu oraz jednobarwnej kompozycji. Inni zaś mogą się zadowolić marmurem, jeżeli na przykład od zawsze ważna była dla nich historia (szczególnie ta antyczna). Warto więc rozważyć, czy preferujemy styl angielski (dziki i romantyczny), czy też francuski (precyzyjny i harmonijny). Która wersja bardziej oddaje Twoje „ja”?

(fot.pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje wędzarni ogrodowych – jaką wędzarnię zbudować?
Rodzaje wędzarni ogrodowych – jaką wędzarnię zbudować?
Nie wiesz, która wędzarnia ogrodowa będzie dla Ciebie najlepsza? Przygotowaliśmy krótkie porównanie! Skorzystaj z naszych wskazówek!
Niezbędne wyposażenie Twojego warsztatu
Niezbędne wyposażenie Twojego warsztatu
W jakie narzędzia warto wyposażyć przydomowy warsztat majsterkowicza? A jakie kupić do profesjonalnego warsztatu samochodowego albo pracowni stolarskiej? Sprawdź koniecznie!
Nasada kominowa – Jak działa? Co daje? Jaką wybrać?
Nasada kominowa – Jak działa? Co daje? Jaką wybrać?
Prawidłowe odprowadzanie zużytego powietrza i spalin z mieszkań to najczęściej sprawa grawitacyjna. Ta metoda wykorzystuje naturalną tendencję ciepłego powietrza do wznoszenia się w górę.
Ostatnie wpisy