Pawilon ogrodowy jako miejsce relaksu. Jak stworzyć oazę spokoju w swoim ogrodzie?

Pawilon ogrodowy jako miejsce relaksu. Jak stworzyć oazę spokoju w swoim ogrodzie?

IStock

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Posiadanie przydomowego ogrodu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Własny kawałek ziemi może być miejscem do realizacji swoich pasji, spędzania czasu samotnie, czy też z bliskimi, poprzez aktywny wypoczynek lub słodkie lenistwo. Kluczową rolę odgrywa tutaj to, jak zostanie zaaranżowany ogród przydomowy. Świetnym pomysłem jest stworzenie prywatnej strefy relaksu, w której będzie można odpoczywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

Czy pawilon ogrodowy jest potrzebny do stworzenia ogrodowej strefy relaksu?

Poszukując w sieci inspiracji do stworzenia prywatnej ogrodowej oazy spokoju, można natknąć się na różnego rodzaju propozycje, a wiele z nich realizowana jest pod gołym niebem. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie, gdyż odpoczywając, bez wątpienia miło jest spoglądać w niebo, jednak w przypadku pogorszenia się pogody, ta być może jedyna w ciągu dnia chwila relaksu może zostać drastycznie przerwana. Aby nie uzależniać swojej przyjemności od kaprysów pogody, lepiej zdecydować się na stworzenie strefy relaksu przy wykorzystaniu odpowiedniego zadaszenia, a w tej roli najlepiej sprawdzi się pawilon ogrodowy. W upalne dni będzie on chronił przebywające w nim osoby od słońca, a w przypadku deszczu czy wiatru również pozwoli na dalsze przebywanie na świeżym powietrzu. Co istotne, chronione będą również przedmioty, takie jak meble ogrodowe, poduszki, czy koce, bez których odpoczynek na zewnątrz nie jest tak przyjemny ani wygodny.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pawilonu ogrodowego?

Decydując się na zakup pawilonu ogrodowego, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Należą do nich:

– rozmiar pawilonu ogrodowego,

– rodzaj materiału, z którego wykonane jest poszycie,

– rodzaj stelaża,

– typ pawilonu (otwarty, półotwarty, zamknięty),

– dodatki, takie jak moskitiery lub zasłony,

– kolor,

– ciężar.

Kupując namiot ogrodowy, trzeba bardzo dobrze przemyśleć to, do jakich celów będzie on głównie wykorzystywany i ile osób będzie pod nim przebywać jednocześnie. Zazwyczaj w ogrodach przydomowych stawiane są konstrukcje o wymiarach 3 × 3 m lub 3 × 4 m. W takim pawilonie swobodnie zmieści się zestaw mebli ogrodowych, czyli to, co niezbędne, aby wygodnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Kolejna, niezwykle istotna kwestia to materiał, z którego wykonane jest poszycie. Powinien być on nieprzemakalny, odporny nawet na silne podmuchy wiatru, a także działanie promieni UV oraz rozdarcia. To bardzo duże wymagania, które jest w stanie spełnić jedynie materiał o gramaturze przynajmniej 180 g/m2. Jeśli chodzi o stelaż pawilonu, to do wyboru są zarówno drewniane, jak i metalowe konstrukcje. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jednak drewno wymaga większej uwagi i dbałości, aby jak najdłużej zachowało ładny wygląd oraz odpowiednie parametry wytrzymałościowe.

Ogrodowa oaza spokoju – jak zaaranżować namiot ogrodowy?

Aby stworzyć swoją oazę spokoju w ogrodzie, należy najpierw zastanowić się, jak powinna ona wyglądać. Na pewno ważne jest oświetlenie, dlatego warto rozważyć zawieszenie lampek wokół pawilonu, które stworzą przyjemny klimat po zmroku. Świetnie sprawdzają się również lampiony ogrodowe, do których można włożyć świeczki. Niezwykle istotne są również odpowiednie meble. Tutaj warto postawić na wygodne leżaki lub zestaw mebli ogrodowych, złożony np. z kanapy, foteli i stolika kawowego. Warto również zaopatrzyć się w tekstylia, a więc poduszki, koce lub pledy, którymi będzie można otulić się w razie chłodniejszej pogody. Tak wyposażona strefa relaksu pozwoli na ucięcie sobie drzemki na świeżym powietrzu, odpoczynek z książką w ręku, czy spędzenie czasu w gronie rodziny lub przyjaciół.

Wyciszeniu i odpoczynkowi sprzyja również bliska obecność przyrody. W ogrodzie jest to dość oczywiste, jednak warto zastanowić się nad otoczeniem pawilonu donicami z kwiatami lub zasadzaniem wokół niewielkich drzewek lub krzewów.

Także szmer wody ma niezwykle kojący wpływ na skołatane nerwy, dlatego warto rozważyć instalację niewielkiej fontanny lub oczka wodnego w pobliżu ogrodowej strefy relaksu.

Czy warto kupować całoroczny pawilon ogrodowy?

Niektórzy zastanawiają się nad zakupem całorocznego pawilonu ogrodowego. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w planach są większe imprezy rodzinne, mające odbyć się na zewnątrz. Pawilon całoroczny jest wykonany z bardziej wytrzymałych materiałów niż te, które mają przetrwać w ogrodzie wyłącznie okres wakacyjny, a przy tym można go ogrzać. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy ma to być miejsce przeznaczone wyłącznie do relaksu w kameralnym gronie.

Pawilon ogrodowy czy altana?

Myśląc o pawilonie ogrodowym, wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej od razu postawić altanę, która będzie bardziej wytrzymała i nie trzeba jej co roku składać na nowo. Oczywiście jest to ciekawa alternatywa, która w wielu przypadkach może się sprawdzić. Niemniej nowoczesne pawilony ogrodowe mają swój niezaprzeczalny urok, a do tego są mobilne. Przeniesienie namiotu ogrodowego w inne miejsce jest bardzo łatwe i zwykle nie wymaga nawet rozkładania konstrukcji na części.

Zdjęcia: IStock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dziwaczek – charakterystyka, informacje dotyczące uprawy, nasiona dziwaczka
Dziwaczek – charakterystyka, informacje dotyczące uprawy, nasiona dziwaczka
Co warto wiedzieć o dziwaczku? Czym się kierować przy wyborze ich nasion?
Montujemy panele słoneczne – krok po kroku
Montujemy panele słoneczne – krok po kroku
Instalacja paneli słonecznych jest jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć. W przypadku dużych projektów należy zatrudnić eksperta. Jednak jeśli […]
Wykorzystanie mat wiklinowych w aranżacji przestrzeni zewnętrznej – praktyczne porady i pomysły
Wykorzystanie mat wiklinowych w aranżacji przestrzeni zewnętrznej – praktyczne porady i pomysły
Odkryj, jak praktycznie i efektywnie wykorzystać maty wiklinowe do dekoracji przestrzeni zewnętrznej. Artykuł zawiera porady, pomysły i inspiracje dzięki którym podkreślisz naturalny charakter swojego ogrodu.
Ostatnie wpisy