Narzędzia i akcesoria

Czym jest agrowłóknina?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli zajmujesz się ogrodem lub uprawą warzyw, z pewnością słyszałeś pojęcie agrowłóknina. To syntetyczny materiał o bardzo szerokim i wszechstronnym zastosowaniu, przede wszystkim w ogrodnictwie. Opowiadamy, czym jest agrowłóknina i gdzie znajduje swoje zastosowania.  

Agrowłóknina – co to? 

Agrowłóknina jest materiałem, który produkuje się z włókien polipropylenowych. Charakteryzuje się nieregularną, splątaną strukturą z odciśniętymi rowkami, co zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i przepuszczanie wody. Przy wyborze odpowiedniej włókniny, w zależności od przeznaczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na długość i szerokość rolki. Agrowłóknina dostępna jest w zróżnicowanych gramaturach i kolorach, które też zależą od jej zastosowania. Materiał ten można kupować na zapas, ponieważ przechowywany w suchym i chłodnym pomieszczeniu, zachowuje dobrą jakość przez lata.

Jak kłaść agrowłókninę?  

Sposób układania włókniny uzależniony jest od tego, do czego ma ona służyć. Najwięcej pracy sprawia agrowłóknina do ściółkowania. Najpierw należy dokładnie oczyścić cały teren z chwastów. Następnie agrowłókninę rozkłada się na gruncie, by wyciąć w niej otwory na poszczególne rośliny. Przy układaniu ściółki pod istniejące już nasadzenia, np. agrowłókniny pod tuje, trzeba tak wyciąć otwory, by materiał nie otaczał ściśle pnia rośliny. Po ułożeniu agrowłókniny trzeba ją przymocować do gruntu. Do tego celu służą specjalne akcesoria – kołki, kotwy lub metalowe haczyki do agrowłókniny. Za ich pomocą przypina się materiał  do gruntu w odległości kilku metrów od siebie. Na koniec montażu agrowłókninę można dodatkowo posypać jeszcze warstwą kory..   

Zapobieganie wykwitom chwastów  

Na dużych przestrzeniach, takich jak pole truskawek lub ogórków, nieuniknione są inwazje chwastów. Rozwijające się systemy korzeniowe niepożądanych roślin mogą zagłuszać rozwijające się siewki i sadzonki upraw. Obszerny teren wyklucza możliwość wypielenia ziemi w taki sposób, by odbyło się to bez szkody dla roślin uprawnych. Agrowłóknina hamuje rozwój chwastów i nie pozwala na powstanie ich inwazji, jednocześnie umożliwiając uprawom dostęp do gleby i wszystkich potrzebnych składników. W ten sposób możesz zwiększyć ilość swoich plonów i zmaksymalizować korzyści płynące z uprawy własnego ogrodu.

Wyłożenie podłoża agrowłókniną sprawdza się też fantastycznie na ścieżkach i alejkach ogrodowych, między innymi na tych, wyłożonych kamieniem. Aby uniknąć wykwitów chwastów pomiędzy kostkami na bruku również wykłada się pod nim agrowłókninę. 

Zabezpieczenie przed zimnem  

Zima w ogrodzie bywa bezlitosna i nawet najdokładniejsze owinięcie roślin wieloletnich słomą, może nie wystarczyć. Agrowłóknina, choć dopuszcza dostęp powietrza oraz wody, doskonale zabezpiecza rośliny przed zimnem. Za pomocą tego materiału możesz przygotować doskonałe osłony dla kwiatów i krzewów egzotycznych oraz tych, które są szczególnie narażone na działanie zimna. Wiosną z kolei możesz stosować agrowłókninę w celu dogrzewania młodych warzyw i ochrony siewek przed przymrozkami. Biała tkanina z polipropylenu ma również właściwości chroniące przed słońcem, ochroni więc młode listki warzyw oraz innej zieleni przed palącym letnim słońcem i ciężkim upałem. Dzięki takiej uprawie można przyspieszyć swoje zbiory ogrodowych plonów nawet o trzy tygodnie.

Zdj. główne: Syahrin Seth/unsplash.com

Wolny czas uwielbia spędzać w domowym zaciszu, czytając dobre kryminały. Dużą przyjemność sprawia jej powiększanie domowego ogródka o nowe rośliny.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?

Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *