Ochrona przed owadami. Lampy owadobójcze i odstraszacze komarów

Ochrona przed owadami. Lampy owadobójcze i odstraszacze komarów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Uwielbiasz spędzać czas w swoim ogrodzie w letnie, długie wieczory? Jeśli tak, to z pewnością jesteś zmęczony komarami i owadami, które nieustannie zakłócają Ci spokój. Znamy na nie sposób.

Odpoczynek w ogrodzie to świetna forma relaksu. Kto z nas nie lubi korzystać z uroków letnich dni? Niestety uciążliwe owady takie jak komary skutecznie zniechęcają nas do takiego wypoczynku. Z pomocą przyszli nam producenci urządzeń, które odstraszają niechciane w naszej przestrzeni owady. 

Lampa owadobójcza – działanie

Działanie lamp owadobójczych doceni każdy z nas. Lampę umieszczamy w ogrodzie, w domu lub na tarasie. Powinniśmy wybrać takie miejsce, w którym spędzamy dużą ilość czasu i gdzie komary i inne owady szczególnie zakłócają nam spokój.

Lampa najpierw skutecznie zwabia do siebie insekty, a następnie je likwiduje. Jest to więc swego rodzaju prosta pułapka na komary, muszki czy inne uporczywe owady. Wabienie w lampach stworzono z myślą o naturalnych zachowaniach owadów. Owady są świetnie zorientowane w przestrzeni, która jest dobrze oświetlona. Z tego względu często obserwujemy, jak usilnie próbują dostać się nocą do naszych oświetlonych pokoi i latają w pobliżu żarówek. Lampy owadobójcze i odstraszające, emitują światło, którego fale są uderzająco podobne do naturalnego punktu odniesienia dla owadów, czyli Księżyca lub Słońca. Owady lgną więc do lampy instynktownie. 

Na rynku obecnie znajdziemy kilka rodzajów lamp owadobójczych, które likwidują owady w różny sposób. Warto przed zakupem dokładnie zweryfikować, która z nich idealnie sprawdzi się w naszym domu. 

Rodzaje lamp owadobójczych

Lampy rażące 

Najpopularniejszymi lampami są lampy rażące. Ich działanie opiera się głównie na wytwarzaniu napięcia elektrycznego, które likwiduje owady. Napięcie wynoszące od około 1000 do 4500 V wytwarzane jest wewnątrz urządzenia. Owad w wyniku zetknięcia się z rusztem – ginie, gdyż jest porażony prądem. Jak łatwo można się domyślić, im większe napięcie, tym lepsza skuteczność rażenia. Insekty z reguły spadają na specjalnie zamontowaną w lampce tackę. Należy ją regularnie oczyszczać z nagromadzonych owadów. Lampy rażące z pewnością sprawdzą się na tarasie, w domu i w ogrodzie. 

Lampy wiatrakowe

Działanie tej lampy polega na zasysaniu owada i przekierowywaniu go przez wbudowany wiatrak do pojemnika umieszczonego we wnętrzu lampy. Ten rodzaj lampy jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nie generuje żadnych widocznych nieczystości. Mimo to należy jednak czyścić co jakiś czas zbiorniczek z nieżyjącymi komarami. Zaletą lamp wiatrakowych jest to, że pracują bardzo cicho. Są więc dobrym rozwiązaniem do sypialni lub pokoju dziecka. Producenci, chcąc jeszcze bardziej udoskonalić wiatrakowe lampy, dołączyli świetlówkę UV. Co ciekawe, mogą one dezynfekować otoczenie wokół. Często spotykamy takie urządzenia w wielu miejscach, które powinny zachować określony reżim sanitarny. 

Lampy lepowe

W tych lampach owadobójczych największą rolę odgrywa lep. To właśnie do niego przyklejają się owady zwabione światłem. Lepy należy regularnie wymieniać. Tylko wówczas lampa będzie funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Koszt takiego lepu waha się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. 

Lampy owadobójcze – zasilanie

Najczęściej lampy należy podłączyć do źródła prądu za pomocą kabla sieciowego. Zdarza się też, że funkcjonują wyłącznie poprzez podłączenie do laptopa kablem USB. Niektóre lampy czerpią energię z baterii, ale istnieje też grupa lamp, które mają wbudowane akumulatory.

Zdjęcie główne: Wolfgang Hasselmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik wyboru zbiornika na deszczówkę: kluczowe czynniki do rozważenia
Poradnik wyboru zbiornika na deszczówkę: kluczowe czynniki do rozważenia
Zastanawiasz się, jak wybrać idealny zbiornik na deszczówkę? Odkryj kluczowe czynniki, które warto rozważyć przed zakupem, by dokonać najbardziej świadomej decyzji.
Naturalne sposoby na osłonięcie balkonu przed wiatrem
Naturalne sposoby na osłonięcie balkonu przed wiatrem
Odkryj naturalne sposoby na ochronę Twojego balkonu przed wiatrem. Z naszym poradnikiem stworzysz efektywną i ekologiczną barierę przeciwwietrzną.
Jak wybrać sofę na taras – praktyczne wskazówki
Jak wybrać sofę na taras – praktyczne wskazówki
Jak wybrać idealne kanapy ogrodowe i czym się kierować podczas poszukiwań? Jakie meble najlepiej sprawdzą się na tarasie, a jakie na otwartej przestrzeni? O tym napiszemy poniżej.
Ostatnie wpisy