Większość wieloletnich kwiatów ogrodowych usycha jesienią. Wiosną wypuszczają nowe pędy i ogród ponownie pięknie wygląda. Najpopularniejszymi kwiatami wieloletnimi są byliny. Jak sadzić te rośliny? Które gatunki będą najlepsze?
Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie byliny wieloletnie, to musisz wiedzieć, że najlepiej prezentują się one na rabatach o nieregularnym kształcie. Wokół drzew warto wybierać kwiaty cieniolubne.
Rabata z posadzonymi bylinami powinna być w naturalny sposób połączona z innymi elementami ogrodu. Bardzo ładnie prezentują się byliny posadzone przy płocie lub przy pergoli. W pobliżu miejsca wypoczynku warto posadzić byliny o subtelnych kształtach i kolorach.
Rośliny wieloletnie wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych przed zimą. Jeśli rośliny zbyt mocno się rozrosły, to należy je przerzedzić, poprzez usunięcie chorych lub słabych egzemplarzy. Przed pierwszymi przymrozkami trzeba usunąć z roślin suche pędy i liście. Można nimi obsypać rabatę, dzięki temu posłużą jako okrywa ziemi.
Zwany również prymulką, najlepiej prezentuje się na skalniaku. Występujący w naturze jest rośliną chronioną. Pod ochroną znajduje się również pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły. Prymula jest bardzo popularnym kwiatem ogrodowym, ze względu na dużą gamę kolorów i małe wymagania glebowe.
Kosaćce, zwane potocznie również irysami, występują naturalnie na półkuli północnej. Dzięki procesowi krzyżowania naturalnych odmian powstały irysy ogrodowe w odmianach karłowatych, średnich i wysokich. Odmiany irysów ogrodowych różnią się między sobą okresem kwitnienia. Wymagają słonecznego stanowiska.
Astry są największą grupą bylin kwitnących. W zależności od odmiany kwitną wiosną, latem lub jesienią. W ogrodzie bardzo ładnie prezentuje się aster nowoangielski. Kwitnie we wrześniu i w październiku. Wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze znosi suszę. Na skalniak polecany jest aster krzaczasty kwitnący we wrześniu i październiku. W ogrodzie skalnym pięknie będą się prezentowały również odmiany karłowate.
Foksy są jedną z dłużej kwitnących bylin. Kwitną od czerwca do września. Preferują gleby próchniczne, o stałej wilgotności. Bardzo popularne są niskie i karłowe odmiany tych kwiatów. Jedną z nich są foksy skrzydlate, które są często sadzone na skalniakach.
Są bardzo dekoracyjnymi bylinami wieloletnimi. Wymagają systematycznego nawożenia i podlewania. Kwitną w różnych kolorach. Po przekwitnięciu należy ściąć łodygi.
Pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Mają bardzo dekoracyjne, fioletowe kwiaty. Wymagają słonecznego stanowiska, choć rosną również w półcieniu.
Bylina długo kwitnąca – od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Występują w różnych kolorach. Wymagają kwaśnej ziemi. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym.
Peonia jest wonną wiosenną byliną. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej ziemi. Na jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
Bylina pięknie pachnąca i szybko rozrastająca. Wymaga słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby. Dobrze znosi brak podlewania. Pięknie prezentuje się na skalniaku. Co trzy lata należy wykonać podział rośliny, który ją odmłodzi.
Zdjęcie główne: Julia Zaporozhchenko/pexels.com