Jesień jest czasem wytężonej pracy w ogrodzie – są zbiory i przygotowywanie ogrodu do zimy. Jakie prace należy wykonać jesienią?
We wrześniu dojrzewają jabłka, śliwki, gruszki i inne owoce. Do pierwszych przymrozków można zbierać niektóre gatunki malin i truskawek. Jesień jest również odpowiednim czasem na zbiór ziół. W październiku dojrzewają orzechy włoskie. Jeśli jesień jest sucha i słoneczna, to można pozbierać również nasiona z roślin jednorocznych.
Jeśli na roślinach pojawiły się szkodniki lub choroby, to należy je od razu zwalczyć, stosując odpowiednie opryski. Można je wykonywać do pierwszych przymrozków.
We wrześniu należy po raz ostatni nawieźć trawnik przed zimą. Warto do tego wykorzystać nawóz zawierający fosfor i potas. Składniki te wzmacniają trawnik i ograniczą występowanie chorób grzybowych.
Z trawnika należy regularnie usuwać opadłe liście, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych trawy. Zebrane liście można wrzucać do kompostownika.
Dopóki trawa rośnie, to należy ją regularnie kosić. Przed zimą trawa powinna być skoszona na wysokość 5 cm. Krótsza trawa będzie mniej odporna na zimno. Jesienią warto również napowietrzyć trawnik.
Jesień jest odpowiednim czasem do posadzenia wiosennych kwiatów cebulowych takich jak krokusy, tulipany, hiacynty. Należy sadzić tylko zdrowe i nieuszkodzone cebulki, najlepiej w koszyczkach. Dzięki temu nie zostaną zjedzone przez nornice. We wrześniu można wsadzić do gruntu wieloletnie kwiaty kwitnące wiosną i latem.
Jesienią należy pozbierać z ogrodu domowe rośliny doniczkowe oraz wieloletnie rośliny wymagające przezimowania w pomieszczeniu. Na zewnątrz można bezpiecznie pozostawić rośliny zimozielone. Wczesną jesienią można wykonać nowe nasadzenia na rabatach. Rośliny sadzone jesienią szybciej się ukorzeniają, ponieważ nie są narażone na suszę. We wrześniu można sadzić do gruntu rośliny balotowe, wrzosy i wrzośce.
Jesienią nie należy zapominać o podlewaniu trawnika oraz roślin zimozielonych i iglastych. Dzięki temu magazynują zapas wody. Jeśli jesień jest sucha, to należy podlewać rośliny do chwili, gdy gleba zmarznie. Glebę na rabatkach należy spulchnić oraz usunąć chwasty.
Jeśli jest konieczne jesienne przycinanie, to należy je przeprowadzić we wrześniu, gdy są jeszcze liście. Dzięki temu zostaną wycięte tylko gałęzie, które tego wymagają. Ścięte gałęzie najlepiej rozdrobnić i wrzucić do kompostownika.
Jeśli chcesz, aby rośliny bezpiecznie przezimowały w ogrodzie, to warto zabezpieczyć je przed nadmierną utratą wody. Ściółkowanie należy przeprowadzić m.in. na zimozielonych krzewach, tujach i wokół bylin.
Wokół krzewów i pnączy należy usypać kopczyk na wysokość 30-40 cm. Niewielkie krzewy można osłonić przewiewnym materiałem np.: flizeliną. Nie należy tego robić z roślinami zimozielonymi. Aby zapobiec pękaniu kory na drzewach, należy je wybielić. Jeśli w ogrodzie znajdują się trawy ozdobne, to należy je związać i owinąć przewiewnym materiałem. Warto je również wyściółkować.
Jeśli masz w ogrodzie rośliny, które zimują w pojemniku, to zabezpiecz doniczki, okładając je np.: styropianem. Warstwa musi być dość gruba. Przekwitnięte rośliny jednoroczne należy wrzucać do kompostownika, a ziemię z doniczek wysypać na rabatki. Doniczki należy umyć, wysuszyć i przechować do kolejnego sezonu.
Jeśli w oczku wodnym znajdują się rośliny wrażliwe na mróz, to już we wrześniu warto przenieść je do akwarium w domu. Są to m.in.: hiacynt wodny, azolla karolińska, grzebień, salwinia. Temperatura wody w akwarium wynosić między 15 a 18 stopni.
Jeśli oczko wodne zarosło nadmiernie roślinami, to należy je usunąć. Pozostawiając 80-90% czystej tafli. Jeśli oczko wodne ma mniej niż 120 cm głębokości, to należy odłowić z niego ryby i przenieść do akwarium ustawionego w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Warto zainstalować w akwarium pompę i utrzymywać temp. na poziomie 5- 8 stopni. Dzięki temu nie trzeba będzie karmić ryb; w temp. poniżej 10 stopni wpadają w stan odrętwienia.
Jeśli zbiornik wodny ma więcej niż 120 cm głębokości, to należy odłowić z niego egzotyczne ryby. Warto usunąć suche liście pozostawiać tylko nitki sznurowate, które będą schronieniem dla zwierząt. Przed zimą trzeba zainstalować sztuczny przerębel np.: ze styropianu. Dzięki temu ryby będą miały dostęp do świeżego powietrza. Usuń instalację wodną, która może przemarznąć. Oczyść je i przechowuj w suchym pomieszczeniu.
Późną jesienią warto oczyścić wszystkie narzędzia do kopania i cięcia oraz zakonserwować właściwym środkiem. Trzeba je przechowywać w suchym pomieszczeniu. Należy zakręcić zawór wodny do instalacji ogrodowej i schować węża ogrodowego. Przed zimą trzeba oczyścić korpus oraz noże w kosiarce. Jeśli używasz podkaszacza lub kosy spalinowej, to zrób to samo.
zdjęcie główne: Rob Sheahan/unsplash.com