Aby szybciej zbierać plony, należy wysiać warzywa w terminie między październikiem a grudniem. Dzięki temu można przyspieszyć zbiory nawet o 3 tygodnie. Jakie warzywa można wysiewać w grudniu? Jak uprawiać warzywa ozime?
W grudniu do gruntu można wysiewać te same warzywa, co w listopadzie i w październiku. Teoretycznie można wysiewać warzywa do gruntu cały grudzień, lecz praktycznie wysiewa się je na początku miesiąca, ponieważ w jego połowie gleba jest już najczęściej skuta mrozem.
Aby zimowy wysiew warzyw miał szanse powodzenia, to konieczne jest wybranie dobrego miejsca na grządki, czyli:
Aby warzywa mogły wcześniej wschodzić, należy je przykryć na wiosnę agrowłókniną lub tunelem foliowym.
Glebę należy przygotować do zimowego wysiewu około miesiąc wcześniej. Przygotowanie gleby polega na:
Do siewów zimowych używa się tylko nasion do tego przeznaczonych. Takie nasiona należy siać gęściej niż na wiosnę.
Odmiany marchwi, które nadają się do siewu zimowego, to:
Marchew należy wysiewać do gruntu, gdy temperatura spada poniżej 4°C (marchew zaczyna kiełkować w temperaturze 4°C). Dlatego najlepiej jest wysiewać marchew tuż przed samymi mrozami. Z reguły następuje to w pierwszej połowie grudnia. Jeśli zima jest bezśnieżna, to warto grządki przykryć słomą lub agrowłókniną.
Zbiory marchwi ozimej będą możliwe już na przełomie maja i czerwca.
Odmiany pietruszki idealne do siewu grudniowego to:
Pietruszka lepiej znosi wiosenne przymrozki niż marchew. Zbiory mogą być zbierane późną wiosną.
Odmiany kopru idealne do siewu grudniowego to:
Przed wysianiem nasion do gruntu należy zasilić glebę Azofoską. Koper powinien być wysiewany w odległości 15–20 cm.
Szpinak najlepiej jest wysiewać do gleby do końca września. Grudniowy wysiew szpinaku jest możliwy, choć bardzo ryzykowny. Przed nadejściem przymrozków szpinak powinien mieć po 2–3 liście, dzięki czemu lepiej przetrwa przymrozki. Przed wystąpieniem przymrozków warto okryć grządki słomą lub zeschniętymi łodygami innych roślin.
Do zimowego siewu najlepiej nadają się:
>> Zobacz też: Styczeń w ogrodzie. Prace, które należy wykonać
Czosnek ozimy najlepiej jest sadzić w terminie od października do połowy listopada. Przed wysiewem należy przygotować glebę przez:
Zalecana głębokość sadzenia czosnku:
Zimowe sadzenie cebulki dymki jest możliwe tylko w rejonach z łagodną zimą. Należy sadzić ją do gruntu już w październiku. Cebulkę dymkę ozimą należy sadzić w miejscach, gdzie wcześniej były uprawiane warzywa na oborniku. Jeśli nie ma takiego stanowiska, to ważne jest nawiezienie gleby obornikiem minimum 2 tygodnie przed posadzeniem cebulki dymki.
Najlepsze odmiany cebulki dymki to: