Artykuł sponsorowany
Zadbana działka w sezonie będzie cieszyć oko feerią wielobarwnych kwiatów, które stanowią idealne środowisko dla owadów, w tym pszczół. Jednak coraz częściej w przydomowych ogrodach prym wiodą uprawy warzywne, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są też źródłem samodzielnie wyhodowanego pożywienia. Jeśli myślisz, że Twój ogród nie zapewnia warunków odpowiednich do uprawy warzyw, poznaj podwyższone rabaty z betonu, które w łatwy sposób mogą to zmienić.
Warzywa rosnące na zewnątrz narażone są na wszelkiego rodzaju szkodniki i pasożyty, a także działanie czynników pogodowych, które niekoniecznie będą sprzyjać uprawom. Do tego dochodzi problem z plewieniem i utrzymaniem odpowiedniego nawodnienia gleby, która może też nie być odpowiednia dla wszystkich gatunków roślin. Rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów są betonowe warzywniki ogrodowe.
To ogrodniczy trend, który przywędrował do nas z regionów, w których panuje długa zima i krótkie lato. Dzięki uprawie warzyw na wydzielonych i podwyższonych rabatach gleba szybciej się nagrzewa, a to oznacza, że można szybciej przystąpić do wysiewu. Co więcej, w ten sposób można wydłużyć okres wegetacji, zwiększyć plony i zapewnić roślinom lepszą ochronę przed szkodnikami, które mogłyby podgryzać korzenie czy liście.
Podwyższone rabaty warzywne są też wygodniejsze w pielęgnacji, ponieważ nie trzeba się do nich schylać. Łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, dzięki warstwom drenażowym. Problemem nie jest również montaż ewentualnego systemu automatycznego nawadniania.
Potwierdzone jest, że warzywa hodowane na podwyższonych grządkach rosną lepiej, są zdrowsze i wydają bogatszy plon. Jeśli martwisz się o monotonię w ogrodzie, to uspokajamy – w betonowych rabatach możesz uprawiać dowolne warzywa – korzeniowe, strąkowe, cebulowe, dyniowate i in.
Wybierając warzywa na swoje rabaty, możesz podzielić je na kilka grup i dla każdej wybrać najlepsze podłoże, a tym samym zapewnić im bardziej odpowiednie warunki. Warto wspomnieć, że podwyższone grządki można zamontować w dowolnym miejscu ogrodu, kierując się oczywiście ilością światła słonecznego – 6 godzin dziennie to minimum dla Twoich upraw.
Rabaty warzywne mogą wyglądać nie mniej zjawiskowo i pięknie, co ogród pełen kwiatów. Przy tym nic nie stoi na przeszkodzie, by w rabatach tworzyć kompozycje z warzyw i roślin ozdobnych. W ten sposób można uzyskać niezwykłe efekty wizualnie, a umiejętne łączenie gatunków może im zapewnić jeszcze lepszą odporność.
Podwyższone rabaty można ustawić w jednym lub kilku punktach ogrodu, zamontować kaskadowo lub wzdłuż ogrodzenia, a także wyznaczyć nimi ogrodowe ścieżki. To doskonały sposób na urozmaicenie działki i podzielenie jej na strefy funkcjonalne, które można dodatkowo podświetlić. Podwyższenia różnej wysokości również będą wyglądały ciekawie i optycznie powiększa teren.
Połączenie surowego betonu i żywej roślinności jest bardzo stylowe i eleganckie, ale niekoniecznie przypadnie do gustu każdemu. Na szczęście dla osób, które wolą bardziej tradycyjne podejście, rozwiązaniem będą betonowe grządki imitujące drewno lub kamień. Dzięki temu zimny beton zyskuje bardziej naturalny i uniwersalny wygląd.
Zdj. główne: Sandie Clarke/unsplash.com