Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Cebulki kwiatowe to obecnie najlepszy sposób na zdrowe kwiaty w ogrodzie. Nie sposób wyobrazić sobie letni ogród bez uprawy takich kwiatów cebulowych jak lilie, mieczyki frezje czy amarylisy. Poniżej zebraliśmy garść dobrych praktyk dotyczących popularnych roślin uprawianych z cebulek kwiatowych – przygotuj się do tego już dziś!
Wybór właściwej pory do ulokowania cebulek kwiatowych w podłożu to jeden z kluczowych aspektów podczas uprawy. Cebulki, które zakwitają w pełni lata najlepiej sadzić po odpuszczeniu wiosennych przymrozków. Wówczas warto sięgnąć po mieczyki, frezje, amarylisy czy lilie.
W zależności od odmiany konieczne jest dobranie odpowiedniego stanowiska – jedne rośliny preferują bowiem np. mocno nasłonecznione stanowiska, inne – półcień. Spełnienie tych wymagań pozwoli oczekiwać bujniejszego kwitnienia.
Kupując cebulki kwiatowe należy zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być one jędrne, twarde, opakowane w naturalną łuskę. Cebulki, które są miękkie, pylące lub posiadające niebieskawy nalot sugerujący pleśń nie nadają się do posadzenia.
Cebulki kupimy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym a także w wielu marketach budowlanych. Warto jednak sprawdzić oferty online. Sklep https://cebule-kwiatowe.pl/ oferuje dobrej jakości cebulki kwiatowe wiosenne i jesienne. Każda cebulka posiada dokładny opis sadzenia i pielęgnacji.
Pierwszy krok powinien dotyczyć zajęcia się podłożem. Mowa tutaj o usunięciu chwastów i korzeni po wcześniejszych roślinach.
Dobrą praktyką będzie także spulchnienie gleby. Przy sadzeniu cebul trzeba dokonać wstępnej selekcji i odrzucić te okazy, które są pomarszczone, z pojawiającą się pleśnią czy innymi oznakami chorób. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sięgasz wyłącznie po zdrowe cebule, które dojrzeją i rozkwitną. Sugerowana głębokość powinna wynosić trzy wysokości objętości cebul. Po przykryciu ziemią konieczne jest obfite podlanie, co wspomoże proces ukorzenienia się.
Z uwagi na tropikalne pochodzenie mieczyki preferują mocno słoneczne stanowiska, które będą jednocześnie ochronione od wiatru. Najlepsza pora przypada na przełom kwietnia i maja. Pozwala to wyeliminować ryzyko pojawienia się niespodziewanych przymrozków.
Dzięki zyskasz pewność, że ich delikatne łodygi nie ulegną uszkodzeniu. Gdy poszczególne kwiaty zaczną usychać – konieczne będzie ich oderwanie, aby roślina nie traciła energii na odżywianie obumarłych części.
Słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko – to podstawowy wymóg dla tej rośliny. Sadzenie bulw powinno nastąpić na przełomie kwietnia i maja – wynika to właśnie z ciepłolubności tej frezji. Gleba powinna być przepuszczalna, wzbogacona np. kompostem.
Kluczowe jest systematyczne nawadnianie – nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża. W chwili wypuszczenia pierwszych liści zaleca się sięgnięcie po wieloskładnikowy nawóz. Po osiągnięciu około 40-50 cm wysokości łodyg warto podeprzeć je podporami, które powinny być umieszczone w ziemi już na etapie sadzenia bulw, aby w późniejszym czasie nie doprowadzić do uszkodzenia korzeni.
W fazie kwitnienia (lipiec – sierpień) frezja odwdzięczy się drobnymi kwiatami występującymi na długiej łodydze. Delikatny zapach to dodatkowa ozdoba tej rośliny.
Lilie wróciły do łask i znowu zaczynają zdobić coraz więcej ogrodów. Dzięki różnorodności odmian każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednią propozycję stosownie do swoich upodobań.
Są łatwe w uprawie, wystarczy ulokować je w podłożu z dodatkiem nawozu i kompostu. Miejsce powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Zaleca się umieszczanie cebul w skupiskach, dzięki czemu będą zwracać uwagę w czasie kwitnienia, które w zależności od odmiany następuje między czerwcem a sierpniem.
Z uwagi na to, że amarylisy pochodzą z tropikalnych lasów Afryki – warto umieścić cebule w gruncie wraz z końcem kwietnia, gdy znacznie spada ryzyko wystąpienia przymrozków. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, a miejsce – ze stałym dostępem do promieni słonecznych.
Gdy tylko liście zaczną wybijać z gruntu – wówczas trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu rośliny. W okresie kwitnienia późnym latem na jednej łodydze może pojawić się nawet kilkanaście kwiatów!
Po przekwitnięciu cebule należy wykopać przed nadejściem przymrozków – po przechowywaniu w okresie zimowym można ponownie umieścić je w gruncie.
Powyższe propozycje powinny ułatwić planowanie wiosennych nasadzeń. Dzięki powyższemu zestawieniu z pewnością uda Ci się sięgnąć po ozdobne kwiaty cebulowe, które oczarują przestrzeń Twojego ogrodu!
Fot.: materiał prasowy Klienta.