Architektura i dekoracje

Kostka brukowa nowoczesna – inspiracje i pomysły aranżacji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż wydawać się może, że czasy kostki brukowej już dawno przeminęły, w ostatnich latach pojawia się ona w ogrodach na nowo – w nowoczesnej odsłonie. Szukasz pomysłów na aranżację? Sprawdź!

Kostka brukowa to nie tylko sposób na uzyskanie gładkiej, jednolitej i trwałej nawierzchni podjazdu czy tarasu. Na przestrzeni ostatniej dekady pojawiają się coraz to nowsze rodzaje kostki brukowej, zróżnicowane zwłaszcza pod kątem estetyki – mogą one pełnić nawet funkcję dekoracyjną. Jeśli chcesz wprowadzić elementy stylu nowoczesnego do swojego ogrodu, bruk to świetne rozwiązanie!

Kostka brukowa – z fazą czy bez? 

Zacznijmy od podstaw. Kostki brukowe ogółem dzielą się na te z fazą i te bezfazowe. Faza kostki brukowej to ścięcie jej krawędzi – kostki bezfazowa mają proste krawędzie, a te z fazą wyróżniają się ich delikatnym ścięciem. Kostki brukowe z fazą są mniej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymają większy nacisk – jednak podczas ich układania należy przewidzieć miejsce na fugi. 

Kostka bezfazowa wyróżnia się minimalistyczną estetyką i dlatego stosowana jest głównie w projektach nowoczesnych domów i otoczenia wokół nich. Warto pamiętać, że ich montaż wymaga wprawy, dlatego warto zatrudnić fachowca. Gorzej znoszą też obciążenia, dlatego nie sprawdzą się tam, gdzie często kursują samochody. Jednak bezfazowe kostki brukowe wyglądają świetnie na tarasach i podjazdach. Produkt bez fazy warto wybrać też wtedy, gdy przewidujemy podjazd dla wózków inwalidzkich.

Kostka brukowa – czy tylko z betonu?

Oczywiście, że nie! Kostki brukowe mogą być wykonane również z kamienia – najczęściej są to typowe „kocie łby”. Chociaż odznaczają się sporą wytrzymałością, niekoniecznie pasować będą do nowoczesnych aranżacji. 

Jeśli uwielbiasz industrialne i nowoczesne klimaty nie tylko w czterech ścianach, w ogrodzie sprawdzą się duże płyty betonowe o minimalistycznych kształtach. Prostokąty lub kwadraty to rozwiązanie dużo bardziej minimalistyczne, niż wymyślne kształty lub ułożone z drobnych elementów mozaiki w kształcie rombów i gwiazd. Jeśli szukasz nowoczesnej estetyki, postaw na minimalizm!

Na rynku dostępne są także płytki betonowe imitujące drewno. A jak wiadomo, drewno jest uniwersalne i sprawdzi się zawsze – także w aranżacjach nowoczesnych. Betonowe płytki mają tę przewagę nad naturalnymi deskami, że nie trzeba ich impregnować. Nie są narażone na działanie szkodników i wytrzymają wszystkie warunki pogodowe. 

Jak nie przesadzić?

Warto pamiętać, że nadmiar betonu w ogrodzie ogranicza naturalny przepływ wody do gleby. To z kolei sprawia, że w jednym miejscu ogrodu woda zbiera się w kałuże, a w innym panuje nadmierna susza. 

By temu zapobiec, dobrze jest zostawiać odstępy pomiędzy betonowymi elementami lub układać podjazd z ażurowych płyt betonowych (przez które do gleby może spływać deszczówka). Być może ich estetyka nie kojarzy się z minimalizmem i nowoczesnością, jednak takie rozwiązanie z pewnością sprawi, że w ogrodzie zachowana zostanie naturalna równowaga. 

Zdjęcie główne: pixabay/pexels.com

Z wykształcenia dziennikarka - być może właśnie dlatego nieustannie stara się zaspokajać swoją ciekawość świata. Z pasją odkrywa świat home&decor, ciągle poszerzając swoją wiedzę na temat aranżacji, a także stara się przekładać teorię na praktykę poprzez częste zmiany w wystroju swoich wnętrz. W przyszłości chciałaby założyć własną gazetę o tematyce ogrodniczej, gdyż niezwykle fascynują ją rośliny. Jej pierwsza ogrodnicza miłość to różaneczniki.
Weronika Kulesza
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Ogrodowa studnia ozdobna. Pomysły i aranżacje

Planujesz studnie w swoim ogrodzie? Nasze wskazówki to pierwszy krok, aby Twoja studnia nabrała wyjątkowego rysu!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jakie farby i impregnaty warto przygotować przed budową?

Czy wiesz już wszystko na temat farb i impregnatów, w które warto się zaopatrzyć, budując dom? Poznaj rodzaje produktów do malowania i zabezpieczania powierzchni i zdecyduj, których potrzebujesz na swojej budowie.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Czy podłogę na tarasie należy konserwować przed zimą?

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć podłogę na tarasie? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *