Architektura i dekoracje

Czy podłogę na tarasie należy konserwować przed zimą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Max Harlynking/unsplash.com

Czas przed zimą wymaga odpowiedniego zadbania nie tylko o meble wypoczynkowe, które znajdują się na zewnątrz, czy o rośliny, ale również o podłogę na tarasie! 

Bez względu na to, czy została ona wykonana z drewna, czy z syntetycznych materiałów, należy wykonać drobne naprawy i oczywiście właściwie zabezpieczyć jej powierzchnię przed działaniem mrozu, śniegu i dużej ilości wilgoci. Oto jak skutecznie zadbać o podłogę na tarasie!

Zachwycający taras cały rok

Na tarasie układa się z reguły płytki ceramiczne, syntetyczne panele, a można spotkać nawet drewno. Przed zimą każdy z tych materiałów należy odpowiednio zabezpieczyć. W pierwszej kolejności trzeba skupić się na mniejszych i większych naprawach. Dzięki temu unikniesz powiększania się ubytków. Jest to szczególnie ważne w przypadku płytek, a także drewna. Płytki mogą dodatkowo wyszczerbić się lub całkowicie odejść od powierzchni tarasu. Natomiast drewno w miejscu uszkodzonym i niezabezpieczonym impregnatem lub lakierem, może gnić i parcieć.

Jeśli nie postarasz się naprawić szkód przed zimą, wiosną podłoga na tarasie może być w zasadzie nie do odratowania. Z pewnością warto mieć na uwadze, że każdy z tych materiałów będzie wymagał od nas innego nakładu pracy i innych produktów, które pomogą nam pozbyć się ubytków. Podpowiemy Ci, jak obchodzić się z płytami ceramicznymi, deskami, betonowym tarasem, a także tym wykonanym z syntetycznych elementów!

Beton na tarasie – jak o niego dbać?

Zimą każdy ubytek w podłodze na tarasie może okazać się niebezpieczny dla trwałości tego podłoża. Należy zatem na wstępie dokładnie przyjrzeć się podłożu i sprawdzić, czy nie powstały na nim głębsze rysy czy dziury. Jeśli zauważysz tego typu niedoskonałości i uszkodzenia, należy je koniecznie uzupełnić. Wystarczy wówczas gotowa zaprawa cementowa i szpachla, którą należy rozprowadzić i wyrównać teren w tym miejscu. Możesz wybrać produkt, który zawiera żywicę syntetyczną. Pamiętaj, aby wykonywać wszystkie naprawy przed pierwszymi przymrozkami, w dzień, kiedy nie będzie padał deszcz. Wszystko musi bowiem dobrze wyschnąć.

Podłoga na tarasie z płytek – jak ją naprawić?

Podczas wiosny i lata, a nawet jesieni płytki ceramiczne, które znajdują się na tarasie, mogą ulec zniszczeniu. Wówczas trzeba je niezwłocznie naprawić. Oczywiście warto wspomnieć, że płytki, które umieszczone zostały na tarasie, muszą być mrozoodporne, tylko wówczas nie ulegną popękaniu. Dodatkowo niektóre egzemplarze mają także matową warstwę, która uniemożliwia poślizgnięcie się na posadzce. Podobnie jak w przypadku betonu, należy dokonać naprawy płytek, które wyszczerbiły się lub pękły. Wówczas należy wymienić wadliwą płytkę na nową i podkleić ją specjalnym klejem oraz oczywiście docisnąć do podłoża. Taki taras będzie odpowiednio przygotowany na zimę.

Taras z desek gotowy na zimę

Taras wykonany z desek, zwłaszcza tych naturalnych wymaga oczyszczenia najlepiej twardą szczotką, a następnie – należy to zrobić co roku – trzeba pokryć go w całości impregnatem, a także lakierem, aby uchronić podłogę przed wnikaniem wody do wnętrza. Każdy ubytek natomiast należy wypełnić warstwą lakieru, aby nie parciał. Syntetyczne deski wystarczy natomiast podmienić, z reguły ich montaż i demontaż nie sprawia większych problemów. Tak przygotowana podłoga będzie świetnie wyglądała od razu po sezonie zimowym.

Zdj. główne: Max Harlynking/unsplash.com

Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Wnętrze z Charakterem: Modne Plakaty do Salonu jako Wyraz Stylu i Indywidualności

Salon jest sercem naszego domu, miejscem, gdzie witamy gości i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jak wycenić nieruchomość, aby ocenić jej potencjał? Czym kierować się przy wycenie nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem i bez niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia może okazać się bardzo ryzykownym przedsięwzięciem.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Sztukateria elewacyjna w architekturze: Jak dodaje wyjątkowego charakteru i elegancji budynkom

Sztukateria elewacyjna: Wyjątkowy charakter i elegancja dla budynków.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *