Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze. Jak dbać o trawnik, aby cieszyć się jego doskonałą kondycją? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja, a w tym – nawożenie. Dowiedz się, co warto wiedzieć o odżywianiu trawnika.

Jak osiągnąć idealny trawnik?

Uzyskanie pięknego, ciemnozielonego i zwartego trawnika nie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy od czasu do czasu kosić trawy. Konieczne jest również regularne przeprowadzanie wertykulacji, czyli wykonywanie pionowych nacięć darni. Dzięki temu zabiegowi można pozbyć się obumarłych resztek mchu, filcu i trawy. Warto również systematycznie napowietrzać trawnik. Aeracja spulchnia podłoże i poprawia jego strukturę, dzięki czemu woda nie zalega na trawniku, a łatwo wnika w jego system korzeniowy. Aeracja zapobiega ponadto powstawaniu chorób grzybowych. Kluczowym krokiem w pielęgnacji trawnika jest jednak jego nawożenie.

Kiedy nawozić trawnik?

Trawnik powinno się nawozić 3 razy w roku. Pierwszy raz nawóz należy zaaplikować na przełomie marca i kwietnia, a dokładniej mówiąc, po pierwszym w roku koszeniu. Kolejną dawkę nawozu najlepiej zastosować w czerwcu, natomiast ostatnią – w połowie sierpnia. W późniejszym czasie nawożenie nie jest rekomendowane, ponieważ mogłoby spowodować zbyt bujny wzrost trawy, nieodpornej na choroby i mróz.

Przy każdym nawożeniu warto sięgać po inny nawóz. Podczas wiosennego nawożenia najlepiej sprawdzają się produkty o dużej zawartości azotu i innych makroelementów. Dobrym przykładem jest tutaj Agromaster 24-5-10. Jest to nawóz o kontrolowanym uwalnianiu azotu, bezchlorkowy, który jest bezpieczny nawet dla młodych roślin o delikatnym systemie korzeniowym. Latem można zastosować natomiast uniwersalne nawozy do trawników. Z kolei jesienią warto wybierać produkty o niskiej zawartości azotu, a wysokiej fosforu i potasu. Mikroelementy te mają bardzo dobry wpływ na zimowanie trawnika. Wysokiej jakości nawozy, takie jak Agromaster 24-5-10, dostępne są w sklepie dlaroslin.pl.

Jak nawozić trawnik?

Trawnik nawozi się po uprzednim skoszeniu trawy oraz mocnym wygrabieniu darni. Czynność ta lekko spulchni glebę, dzięki czemu nawóz szybciej wniknie do systemu korzeniowego trawnika. Nawóz powinno się rozsypywać na powierzchni darni równomiernie. Dobrym wyborem jest zastosowanie siewnika.

Rozrzucanie nawozu „na oko”, może spowodować, że w miejscach, gdzie spadła zbyt duża ilość nawozu, źdźbła się „wypalą”, natomiast tam, gdzie upadnie go za mało, trawa zżółknie, ponieważ nie zyska odpowiedniej dawki substancji odżywczych. Warto pamiętać, że zarówno przenawożenie, jak i niedostateczne nawożenie jest szkodliwe dla roślin. Za bardzo odżywiona trawa będzie wymagała częstszego koszenia, a zarazem będzie mniej odporna na choroby. Po zimie natomiast taki trawnik przerzedza się i wygląda nieatrakcyjnie.

Co ważne, nawożenie trawnika najlepiej przeprowadzać w pochmurną, ale nie deszczową pogodę. Optymalne warunki to takie, gdy źdźbła są suche, natomiast gleba lekko wilgotna. Jeśli trawa będzie mokra, granulki nawozu przykleją się do niej, zamiast wniknąć w ziemię i odżywiać system korzeniowy. Z kolei nawożenie w pełnym słońcu może spowodować „poparzenie” trawnika.

Fot.: Radley Brister/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Przeczytaj, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sezonie jesiennym.
Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?
Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?
O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Jak wyhodować kiełki?
Jak wyhodować kiełki?
Kiełki dzięki swoim właściwościom odżywczym, stały się żywieniowym trendem ostatnich lat. Sprawdź jak wyhodować je w domu!
Ostatnie wpisy