Co można hodować w szklarni?

Co można hodować w szklarni?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Własna szklarnia przy domu to wielki atut. Nawet najmniejsza taka konstrukcja pozwala na hodowanie wielu gatunków warzyw, owoców i ziół. Przeczytaj dalej, żeby dowiedzieć się, co można tam uprawiać. 

Dla kogo jest szklarnia?

Szklarnia jest świetna dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa. Sprawdzi się dla tych, którzy relaksują się, hodując różne okazy. Możesz uprawiać owoce i warzywa na własny użytek. Często sadzi się też zioła i niektóre gatunki kwiatów. Jeśli naprawdę się tym fascynujesz, pomyśl o ich sprzedaży. To bardzo opłacalna opcja, ale wymaga też trochę wysiłku. W przypadku, kiedy nie będzie to twoje źródło dochodu, musisz mieć sporo wolnego czasu. Prowadzenie szklarni wymaga cierpliwości i regularności. 

Będzie to też opcja, jeśli wolisz ekologiczne produkty. Hodując uprawy samemu, masz pewność, że będą one zdrowsze i smaczniejsze. Masz wpływ na używane opryski oraz podłoże. Jeżeli cenisz sobie naturalne produkty, również jest to coś, o czym warto pomyśleć. Szczególnie gdy są one podstawą twojej diety. Własna szklarnia pozwoli ci też, na próbowanie bardziej egzotycznych i ciepłolubnych gatunków. Nie zawsze znajdziesz je w sklepach. Z tego powodu, to też rozwiązanie, dla tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Łatwiej jest też hodować tam sadzonki podczas suszy. Szklarnie dają im lepsze warunki, niż na dworze. Można zamontować w nich systemy nawadniające i wentylacyjne. 

warzywa w szklarmi
Photo by v_sot from Freepik.com

Warzywa i zioła, które warto posadzić

Dla początkujących osób polecane są różne odmiany pomidorów, ogórków i papryki. To popularne produkty, które znajdują się w polskiej kuchni. Szklarnie nadają się idealnie do ich uprawy. Są one jednak wymagające, więc warto nauczyć się, jak prawidłowo o nie dbać. Jeśli chodzi o paprykę, to wyhodujesz zarówno słodką, jak i ostrą. W przypadku pomidorów mogą to być na przykład malinowe lub koktajlowe. Warzywa, które warto mieć w swojej szklarni to też sałata, rzodkiewka, bakłażan oraz kalarepa. Często ogrodnicy decydują się także na posadzenie rukoli, szpinaku i cebuli. To bardzo zdrowe produkty, które wykorzystasz do wielu potraw. Wiosną w szklarni możesz zasadzić cukinie, dynie i kukurydzę

Szklarnie są też doskonałe do rozwoju jadalnych ziół. Zalicza się do nich  bazylia, koperek, pietruszka i szczypiorek. Warto też posadzić szałwię, oregano oraz tymianek. Nadają one aromatu przygotowanym daniom i są niezwykle wartościowe. 

Owoce własnej hodowli

W szklarni zasadzisz też różne rodzaje owoców. Najbardziej popularnymi są oczywiście truskawki. Możesz również hodować maliny oraz poziomki. Niektórzy ogrodnicy mają w swoich szklarniach drzewka cytrusowe i melony. Przy dobrych warunkach uda się utrzymać mandarynki, cytryny, jak i pomarańcze. Jednak są to gatunki, które wymagają więcej doświadczenia. Jeśli twoja szklarnia jest większa, z powodzeniem wyhodujesz arbuzy

Wybór funkcjonalnej szklarni

Aby zapewnić sadzonkom dobre warunki do rozwoju, należy uprawiać je w odpowiednich warunkach. Szklarnia sprzyja wzrostowi warzyw i owoców. Pozwala osiągnąć zdrowe plony. Jeśli interesuje cię jej zakup, wybierz szklarnie z poliwęglanu. Cieszą się one dużą popularnością wśród ogrodników. Zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Materiał ten jest też odporny na uszkodzenia. Jest wytrzymalszy, niż zwykłe szkło.  

Poliwęglan ma także wysoką przepuszczalność światła. Jest to dobra opcja dla początkujących. Jeśli decydujesz się na prowadzenie szklarni, warto wybrać jak najlepszą. Wpłynie to na wygodę jej użytkowania oraz pozwoli na hodowanie lepszych okazów. Przy dobrym użytkowaniu, taka konstrukcja może wytrzymać nawet ponad 10 lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szukasz nieruchomości na sprzedaż? Poznaj atrakcyjne rozwiązanie!
Szukasz nieruchomości na sprzedaż? Poznaj atrakcyjne rozwiązanie!
Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości!
Jak zbierać i użytkować deszczówkę?
Jak zbierać i użytkować deszczówkę?
Woda jest zasobem, bez którego Ziemia nie może funkcjonować, jednak prognozy klimatologów mówią, że już za kilkanaście lat może zacząć jej brakować. Zobacz, jak możesz walczyć z suszą i oszczędzać wodę, by żyć w sposób przyjazny dla planety.
Jak pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu?
Jak pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu?
Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu, aby przez lata zachowało swój naturalny urok i wytrzymałość.
Ostatnie wpisy