Niezależnie od tego, czy przez zimę planujesz przechowywać meble ogrodowe w domu, czy zostawić je na zewnątrz, odpowiednie czyszczenie i ochrona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawi, że będą pięknie wyglądać nawet po dłuższym czasie. Sprawdź, jak zadbać o meble ogrodowe wykonane z drewna, metalu, wikliny i plastiku, by były gotowe, gdy znów nadejdzie wiosna.
Pod wpływem promieni ultrafioletowych i wilgoci drewniane meble mogą blaknąć, pękać i gnić. Pomaluj je farbą lateksową lub uszczelnij bezbarwnym impregnatem hydrofobowym albo półprzezroczystą wodoodporną bejcą. W ten sposób uchronisz meble przed wilgocią, słońcem, pleśnią i brudem.
W zależności od tego, jaką farbę lub uszczelniacz wybierzesz, najprawdopodobniej będziesz musiał szlifować powierzchnię i ponownie ją zabezpieczać co 1–3 lata. Sprawdź instrukcje producenta, aby dowiedzieć się, kiedy trzeba nałożyć kolejną warstwę. Jeśli tylko zauważysz ślady pleśni, natychmiast je usuń. Delikatnie wyszoruj meble łagodnym roztworem mydła lub wyszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym. Pamiętaj, by za każdym razem założyć rękawiczki. Wyrzuć pędzle, szmatki i papier ścierny po użyciu. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni. Kiedy drewno będzie już czyste i suche, nałóż nową warstwę wodoodpornej farby, bejcy lub impregnatu.
Pamiętaj, by przynajmniej raz w roku dokładnie wyczyścić meble z brudu, glonów, ptasich odchodów i porostów. Jedynie drewno liściaste (eukaliptus, dąb, akacja i teak) nie wymaga dokładnego czyszczenia, ale z czasem stanie się szare. Jeśli jednak chcesz zachować pierwotny kolor, raz w roku pomaluj je specjalnym olejem. Z kolei drewno iglaste, takie jak sosna, należy zabezpieczyć środkiem konserwującym, farbą lub olejem. Użyj do tego czystego pędzla.
Pamiętaj, by raz w roku dokładnie wyczyścić meble. W ten sposób istnieje mniejsze ryzyko, że pojawi się rdza. Umyj je wodą z mydłem za pomocą szmatki lub szczotki, a następnie spłucz czystą wodą. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady rdzy, natychmiast się ich pozbądź. Zeszlifuj je wełną stalową lub szlifierką ręczną, w zależności od tego jak duża jest powierzchnia. Ponownie ją oczyść, a następnie wypełnij wszelkie ubytki szpachlą epoksydową. Jeszcze raz wyszlifuj, a na koniec zagruntuj i pomaluj meble. Dzięki temu przywrócisz im dawny blask.
Chociaż wspomniane meble nie rdzewieją, nadal należy o nie zadbać, zanim nadejdzie zima. Usuń brud i liście za pomocą szczotki z miękkiego włosia. Następnie zmyj pozostały brud i plamy gorącą wodą z mydłem. Spłucz czystą wodą i wypoleruj metal roztworem octu za pomocą miękkiej szmatki. Nie używaj papieru ściernego, bo możesz uszkodzić aluminium. Na koniec nałóż na meble wosk samochodowy, by zapewnić im dodatkową ochronę.
Te meble są zazwyczaj wykonane z polichlorku winylu lub polietylenu, czyli dwóch tworzyw sztucznych zawierających dodatki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym i grzybami. Aby je wyczyścić, zastosuj łagodny płyn do mycia naczyń i szczotki. W przypadku trudnych plam użyj roztworu wybielacza chlorowego i wody w proporcji 1:10.
Tradycyjnie meble wiklinowe wykonane są z trzciny, rattanu, bambusa lub papieru powlekanego (zabezpieczonego warstwą farby lub bezbarwnego lakieru). Pamiętaj, by nie stawiać ich na zewnątrz. Pod wpływem wilgoci i promieni UV mogą łatwo się wypaczać i pękać. Nowoczesne meble wiklinowe, które możesz postawić na dworze, zazwyczaj wykonane są z PCV lub polietylenu. Upewnij się, że są pokryte wodoodporną farbą lub lakierem. Nie zostawiaj ich na noc na zewnątrz. Maluj je lakierem co najmniej raz na dwa lata, by zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Możesz nałożyć warstwę oleju tungowego, by zapewnić meblom dodatkową ochronę.
Jeśli zimą zostawiasz meble ogrodowe na zewnątrz, koniecznie zainwestuj w wodoodporne pokrowce. W ten sposób uchronisz je przed wilgocią.