Tego o ubezpieczeniu auta mogłeś nie wiedzieć

Inne
Tego o ubezpieczeniu auta mogłeś nie wiedzieć
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubezpieczenie OC samochodu to jeden z kosztów, które musi ponieść każdy kierowca – niezależnie od wieku, posiadanego modelu auta czy miejsca zamieszkania. Istnieje kilka faktów, które warto na jego temat wiedzieć – nie tylko pomogą Ci w wielu sytuacjach, ale też pomogą zaoszczędzić na składkach. Oto kwestie, o których mogłeś nie wiedzieć!

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia?

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą. Każdy kierowca musi je posiadać – chroni przed finansowymi konsekwencjami, jakie wynikają z ewentualnych szkód wyrządzonych po nieprawidłowym ruchu pojazdu. Niekiedy kwota za składkę jest dość wysoka, dlatego też warto wiedzieć, z czego konkretnie wynika

Najważniejsze czynniki, na które zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe, to:

  • wiek kierowcy (im młodszy, tym stawka za OC jest wyższa),
  • czas posiadania prawa jazdy,
  • historia ubezpieczeniowa,
  • bezszkodowa jazda,
  • miejsce zamieszkania,
  • miejsce parkowania pojazdu,
  • stan cywilny i liczba dzieci,
  • ubezpieczany pojazd – jego pojemność silnika, wiek, przebieg auta oraz sposób użytkowania.

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale istnieje kilka metod, które pozwalają na obniżenie kwoty za ubezpieczenie OC. Bardziej szczegółowo przeczytasz o nich tutaj: https://wpruszkowie.pl/20230111529088/placisz-za-duzo-za-oc-czas-to-zmienic. Nieco niżej znajdziesz te najpopularniejsze.

Jak zaoszczędzić na składkach OC? Kup odpowiednie auto

Oszczędzić na ubezpieczeniu OC można już podczas kupowania auta. Jeśli etap ten jest właśnie przed Tobą, wybierz model uważany za bezpieczny. Marki, które zapewnią Ci niższą składkę OC to przede wszystkim:

  • Tesla,
  • Dacia,
  • Suzuki,
  • Kia,
  • Toyota,
  • Citroen,
  • Skoda,
  • Hyundai.

Tanie ubezpieczenie OC w przypadku aut powyższych producentów wynika ze statystyk wypadków. Im lepsze, tym ubezpieczyciel zaproponuje Ci niższą kwotę. Przykładowo, w przypadku BMW składka będzie wyższa – kierowcy z pojazdów tej marki gorzej wypadają pod kątem wypadkowości.

Do tego pamiętaj też o zakupie auta, które ma mniejszą pojemność silnika. Te, które mają od 1.6 do 2.0 l, wygenerują składkę sięgającą niemalże 700 zł. Towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają cenę ubezpieczenia w autach, które mają niewielkie silniki, czyli też osiągają mniejsze prędkości i nie mają tak wysokiego ryzyka wypadku.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem auta, jest jego wiek. Im młodszy pojazd tym lepiej – acz pamiętaj, że zasada ta nie obejmuje nowych aut z salonu. Zniżka pojawia się dopiero po ok. 4 latach od rejestracji.

Jak jeszcze zaoszczędzić na OC?

Istnieje jeszcze kilka przydatnych sposobów, które pozwolą Ci na obniżenie składek za OC. Wśród nich warto wymienić:

  • Współwłaściciel auta – jako młody kierowca warto dodać jako właściciela bardziej doświadczoną osobę. 
  • Rozważne parkowanie – miejsce zostawiania auta ma znaczenie, dlatego też postaraj się znaleźć dla niego miejsce w garażu, nawet wspólnym.
  • Porównuj oferty – korzystaj z porównywarek OC. Często różnice między ofertami poszczególnych ubezpieczycieli mogą wynosić nawet do kilkuset złotych.
  • Bezszkodowa jazda – za poruszanie się po drogach bez wypadku przysługują zniżki. 
  • Płać z góry – nie wybieraj płatności ratalnej składek – ich koszt wówczas znacznie wzrośnie.

Nie tylko OC – jakie jeszcze ubezpieczenie jest przydatne?

Ubezpieczenie OC to nie jedyne, które może kupić właściciel samochodu. Szerszą ochronę zapewni Ci autocasco, assistance oraz NNW komunikacyjne. Zazwyczaj możne je kupić razem z polisą OC, co też jest najbardziej opłacalne i pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych. Do tego warto też pomyśleć o:

  • Ubezpieczeniu szyb i opon – jeśli nie zamierzasz wykupić AC, przemyśl ubezpieczenie szyb i opon osobno. Są to elementy najbardziej narażone na uszkodzenie.
  • Minicasco i mini assistance – możesz je wybrać zamiast pełnego zakresu AC oraz assistance. Pierwsze z nich chroni przed szkodą całkowitą i kradzieżą, a mini assistance zapewni pomoc po wypadku, gwarantując naprawę na miejscu zdarzenia lub holowanie.

Dobrym pomysłem jest też wybranie ubezpieczyciela, który przystąpił do systemu BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Wówczas uzyskasz wsparcie w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy. Nie będziesz musiał robić tego samodzielnie – wystarczy tylko zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Warto też mieć na uwadze, że dodatkowe ubezpieczenie przydaje się między innymi zimą. Wtedy właśnie głównie może dojść do różnych nieprzyjemnych zdarzeń na drodze. Sprawdź, jak ubezpieczyć auto na zimę.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Wielu kierowców nie wie, że likwidując szkodę z polisy OC i wnioskując tylko o odszkodowanie za zepsute auto lub uszczerbek na zdrowiu, mogą poprosić o zwrot dodatkowych kosztów. Jeśli takie poniosłeś, np. w wyniku zapobieżenia zwiększenia szkody, zwróć się do swojego ubezpieczyciela. 

Co więcej, możesz też naprawić samochód z OC sprawcy, jeśli szkodę spowodował pasażer innego pojazdu. Obejmuje to nie tylko auto w ruchu, ale także wsiadanie czy wysiadanie z samochodu.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu – poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz
Jak wybrać idealne oświetlenie do twojego domu – poradnik dla osób ceniących komfort i piękno wnętrz
Porozmawiajmy o jak najlepszym oświetleniu- niezależnie od stylu twojego mieszkania. Znalezienie idealnego balansu między funkcjonalnością a estetyką może być kluczowe. Zdobądź wiedzę i zainspiruj się!
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Chcesz zacząć sadzić kukurydzę? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na jej temat!
Styczeń w ogrodzie. Prace, które należy wykonać
Styczeń w ogrodzie. Prace, które należy wykonać
Rośliny ogrodowe wegetują zimą, ale nie oznacza to, że ogrodnicy mają wolne! Zobacz, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w styczniu.
Ostatnie wpisy