Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Rolą okien w budynku jest nie tylko wpuszczanie światła słonecznego do wnętrza pomieszczeń, ale także ochrona przed utratą ciepła oraz izolacja od dźwięków i warunków atmosferycznych znajdujących się na zewnątrz. Właściwości szkła okiennego można zweryfikować za pomocą prostych testów, które każdy może przeprowadzić w warunkach domowych. Sprawdź, jak ocenić jakość szyb w oknach!
Jeśli chcesz ocenić jakość szyb, muszą one być dobrze przygotowane do przeprowadzenia kontroli. Aby sprawdzić właściwości szkła przy pomocy wzroku, należy stanąć w odpowiedniej odległości. Tester powinien znajdować się 2 m od szyby i patrzeć na nią pod kątem prostym. Osoba przeprowadzająca test musi znajdować się wewnątrz pomieszczenia i patrzeć na zewnątrz. Warto przystąpić do oceny szyb w dzień oraz wybrać moment umiarkowanego zachmurzenia. Powierzchnia tafli szkła musi być równomiernie oświetlona naturalnym światłem słonecznym. Przed dokonaniem oględzin powinna zostać umyta i wysuszona. Ważny jest także sposób oglądania. Należy patrzeć przez szyby, a nie na ich powierzchnię. Opisany sposób jest jedną z metod, po które należy sięgnąć, gdy chcesz sprawdzić jakość szyb w Twoich oknach.
Odmienne właściwości szkła wpływają na parametry i wygląd gotowego produktu. Uważny obserwator może zauważyć subtelne różnice w kolorze szyb. Występują one zazwyczaj pomiędzy różnymi partiami produkcyjnymi i są wynikiem użycia naturalnego surowca: piasku, wapienia i pozostałych składników, z których produkuje się szkło. Na odcień szkła mają także wpływ takie czynniki jak grubość szyby w oknie i rodzaj użytej powłoki. Te ostatnie są napylane na szyby w procesie pirolizy. Wzmacniają taflę po stronie zewnętrznej poprzez zabezpieczenie przed dyfuzją jonów szkła. Ogranicza to proces powolnego niszczenia szyb w trakcie zwykłego użytkowania.
Pomiędzy warstwami w pakiecie szybowym znajduje się gaz, który odpowiada za właściwości izolacyjne. Objętość gazu może zmieniać się w czasie. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż gaz wtłaczany jest między szyby w określonych warunkach zewnętrznych. Gdy temperatura i ciśnienie zmienią się, objętość gazu wewnątrz również ulegnie zmianie. W wyniku tego powstaje zniekształcone odbicie szyby. Warto przy tym zauważyć, że zarówno wielokrotne odbicie, jak i jego zdeformowany obraz nie stanowią faktycznej wady szkła. Są jedynie cechą wynikającą z budowy szyb zespolonych i zjawisk, jakie występują w takim ułożeniu tafli szkła.
Szyby zespolone, będące elementem okien oraz drzwi zewnętrznych lub tarasowych są charakterystycznym rodzajem szyb. Wśród nich wyróżnia się takie rodzaje jak:
Skraplanie się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyb jest efektem słabej wentylacji w pomieszczeniu. Rodzaj i jakość szkła okiennego nie ma istotnego wpływu na zbieranie się wilgoci przy obrzeżach szyby, dlatego też widoczne skraplanie nie jest związane z wadą szkła ani okna. Jednakże może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów, dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację. Przy okazji wizualnej oceny jakości szyb dobrze jest zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze w postaci skraplania wilgoci na powierzchni okna.
Możliwość oceny jakości szyb w oknach pozwala określić ich parametry oraz zweryfikować właściwości szkła tuż po zakupie i montażu okien. W ten sposób można zauważyć rysy, wyszczerbienia oraz wady szyb, które powstają zarówno w produkcji, jak i podczas montażu okien. Szybkie zmiany temperatury, obecność źródeł ciepła w pobliżu szyby lub uszkodzenia mechaniczne mogą powodować ubytki w powierzchni szkła już w trakcie użytkowania.
Zdjęcie główne: materiał prasowy Klienta.