Posiadanie własnej szklarni ogrodowej jest coraz popularniejsze i idealnie wpisuje się w obecne ekotrendy. Nawet w najmniejszej szklarni można hodować najbardziej wymagające rośliny.
Budowa szklarni ogrodowej o powierzchni poniżej 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz wymaga dopełnienia innych formalności.
Zamiar budowy szklarni należy zgłosić przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. Zgłoszenie należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Należy w nim określić:
Jeśli przez 30 dni inwestor nie otrzyma żadnego pisma, znaczy to, że została udzielona milcząca zgoda na wykonanie inwestycji.
Szklarnia o powierzchni powyżej 35m2 wymaga pozwolenia na budowę. Formalności wtedy są bardziej skomplikowane i konieczne jest dostarczenie:
Lokalizacja szklarni na działce musi być bardzo starannie zaplanowana, ponieważ powinna stanąć w najbardziej słonecznym miejscu. Dlatego najlepiej jest szklarnię umieścić w południowej części posesji.
Ilość miejsca na słonecznym stanowisku najczęściej warunkuje maksymalną powierzchnię szklarni. Im większa jest szklarnia, tym więcej roślin się w niej zmieści i dużo łatwiej będzie można wykonywać prace pielęgnacyjne.
Do szklarni warto doprowadzić system nawadniania, dzięki któremu podlewanie roślin będzie dużo prostsze. Jeśli inwestor decyduje się na szklarnię podgrzewaną, to musi podłączyć w niej ogrzewanie.
Szklarnia ogrodowa może zostać wykonana z różnych materiałów. Najpopularniejszymi są:
Szkło jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do budowy szklarni. Do głównych zalet tego materiału zalicza się:
Szklarnia do ogrodu powinna charakteryzować się wysoką jakością i estetyką wykonania. Szklarnia jest konstrukcją, która budowana jest na wiele lat, dlatego warto zadbać o to, aby każdy element był jak najwyższej jakości. Najpopularniejsze są szklarnie szklane na szkielecie aluminiowym, w którym elementy konstrukcyjne połączone są ze sobą za pomocą śrub.
>> Przeczytaj także: Jakie warzywa powinniśmy sadzić obok siebie, a czego unikać?
Wybierając szklaną szklarnię do własnego ogrodu, należy zwrócić uwagę na:
Montaż szklarni można wykonać w pojedynkę, lecz warto mieć do pomocy drugą osobę, ponieważ niektóre elementy są ciężkie i mogą wymagać podtrzymywania podczas montażu. Najczęściej dwie osoby mogą zbudować szklarnie w niecałe dwa dni.
Bardzo wielu producentów małych szklarni ogrodowych dołącza do produktu niezwykle obszerną instrukcję samodzielnego montażu na płycie CD. Jeśli inwestor nie jest pewny, czy sobie poradzi z montażem szklarni, to może taką usługę za dodatkową opłatą wykupić w sklepie.