Jak zaplanować remont krok po kroku?

Jak zaplanować remont krok po kroku?
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Remont mieszkania to niemal zawsze ogromne przedsięwzięcie. Zanim się na niego zdecydujemy należy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie zaplanowanie prac remontowych. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego chaosu, jak również wielu przykrych niespodzianek. Warto także oszacować budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont mieszkania. Dzięki temu możemy być pewni, że nic nas nie zaskoczy. Jak zatem zaplanować remont mieszkania krok po kroku? Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć remont mieszkania?

Każde wnętrze prędzej czy później będzie wymagać mniejszego bądź większego remontu. Planując takie przedsięwzięcie, często nie wiemy, od czego zacząć. Dlatego, zanim na dobre przystąpimy do prac remontowych, zaplanujmy kolejność ich wykonywania. Nie pomijajmy tego etapu, ponieważ remont mieszkania szybko może przerodzić się w bałagan. Planując konieczne działania unikniemy błędów, narażających nas na dodatkowe koszty. Musimy dokładnie wiedzieć, jakie prace remontowe chcemy wykonać w poszczególnych pomieszczeniach. Bardzo pomocne będzie oszacowanie budżetu. Dzięki temu zyskamy pewność, że nawet generalny remont mieszkania nie przerośnie naszych możliwości finansowych.

Spora część inwestorów planuje remont mieszkania na konkretny czas. Nie da się ukryć, iż najlepszą porą roku na przeprowadzenie prac remontowych jest wiosna/lato. Wtedy nie przeszkadza ani bardzo wysoka, ani zbyt niska temperatura. Ściany bardzo szybko wysychają i nie ma problemu z wietrzeniem pomieszczeń. To także dobry okres na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba. Przed rozpoczęciem remontu mieszkania warto poszukać inspiracji wnętrzarskich. Zdecydowanie ułatwi to zaplanowanie poszczególnych prac w naszych czterech kątach. Jeśli mamy z tym problem, warto skorzystać z porad architekta, który pomoże nam zrealizować to wielkie przedsięwzięcie, jakim jest remont mieszkania.

malowanie drzwi
źródło: pixabay

Jak zaplanować remont mieszkania krok po kroku

Prace konstrukcyjne i instalacyjne

Plan remontu mieszkania jest niezbędny, jeśli chcemy, aby wszystkie prace przebiegły szybko i sprawnie. Od czego rozpocząć remont mieszkania? W pierwszej kolejności należy zaplanować prace konstrukcyjne, jeżeli takowe są potrzebne. Obejmują m.in zburzenie ścianek działowych i wzniesienie nowych, wykonanie zabudowy rur czy podwieszanych sufitów. Dzięki takiemu działaniu będziemy mogli lepiej zorganizować przestrzeń we własnym mieszkaniu. W początkowym etapie remontu powinno się również przeprowadzać prace instalacyjne, uwzględniające modernizację instalacji elektrycznych, grzewczych czy wodno-kanalizacyjnych.

Zarówno prace konstrukcyjne, jak i instalacyjne wymagają użycia specjalistycznych sprzętów oraz materiałów. W związku z tym zawsze powinno się je wykonywać na początku remontu mieszkania. W ten sposób można uniknąć wielu problemów i nieprzewidzianych wydatków.

Wymiana okien

Podczas przeprowadzania remontu mieszkania należy zastanowić się, czy konieczna jest wymiana stolarki okiennej. Jeśli tak, warto to zrobić tuż po pracach konstrukcyjnych i instalacyjnych. Nowe okna z pewnością korzystnie wpłyną na termoizolacyjność w mieszkaniu. Oczywiście, aby należycie spełniały swoje funkcje, muszą zostać prawidłowo zamontowane. W pierwszej kolejności należy dokładnie wymierzyć otwory okienne. Pamiętajmy, że między skrzydłem a ościeżnicą powinien pozostawać luz. Okna możemy dopasować do istniejących już ościeżnic lub kupić nowe – wszystko zależy od naszych upodobań oraz budżetu.

Stare okna należy wymontować, pamiętając o dokładnym wyczyszczeniu otworów okiennych. Należy usunąć pozostałości po piance montażowej, zaprawie oraz tynku. Jeśli po oczyszczeniu otworów pozostaną jakiekolwiek ubytki, trzeba je uzupełnić przy użyciu np. zaprawy tynkarskiej.

Tynkowanie, szpachlowanie, gipsowanie

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie tzw. mokrych prac wewnątrz budynku. W przypadku, gdy zaszła konieczność skuwania warstwy tynku na skutek modernizacji instalacji, należy wykonać wylewkę samopoziomującą. W ten sposób idealnie wyrównamy podłoże, dzięki czemu układanie paneli czy płytek nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Mokre prace obejmują także tynkowanie ścian i sufitów. Pozwoli to uzyskać jednolitą powierzchnię. Decydując się na tynk gipsowy nakładany maszynowo nie musimy stosować dodatkowo gładzi gipsowej. Natomiast stosując tynk wapienny trzeba nałożyć taki produkt bądź po prostu płyty gipsowo-kartonowe. Takie działanie również jest częścią prac mokrych.

Oprócz tynkowania, gipsowania i wielu innych działań, warto na tym etapie zagruntować ściany specjalnym środkiem. Przez to jeszcze bardziej wzmocnimy podłoże, ograniczymy jego chłonność oraz zwiększymy przyczepność farby. To odpowiedni czas na renowację istniejących już posadzek.

Wykończenie wnętrz

Mając za sobą wszystkie większe realizacje, możemy przystąpić do wykańczania wnętrz. Najpierw montujemy podłogi (parkiety, panele podłogowe), a dopiero później rozpoczynamy malowanie ścian. Wszystko dlatego, że podczas montażu posadzek wydziela się bardzo dużo kurzu (zwłaszcza, jeśli trzeba je przycinać). Przygotowaną do malowania ścianę w pierwszej kolejności oczyszczamy z zanieczyszczeń, a dopiero później nakładamy na nią farbę. Pamiętajmy, by na czas malowania ścian dokładnie zabezpieczyć panele oraz listwy przypodłogowe przed zabrudzeniami, np. poprzez rozścielenie folii malarskiej. Podobnie postępujemy z oknami oraz wszystkimi elementami wyposażenia wnętrz.

W końcowej fazie remontu mieszkania montujemy drzwi wewnętrzne. Dzięki temu idealnie dopasujemy ich wysokość względem podłoża. Zyskamy także gwarancję, że skrzydła nie ulegną zniszczeniu, ponieważ wszystkie najważniejsze prace zostały już wykonane. W trakcie remontu mieszkania trzeba pomyśleć o montażu gniazdek, włączników, oświetlenia i w końcu – zabudowy meblowej.

Remont mieszkania – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Aby przeprowadzić remont generalny mieszkania potrzeba fachowej wiedzy i umiejętności. Niezbędna jest także znajomość kolejności prac remontowych. Jeśli czujemy się na siłach, możemy pokusić się o przeprowadzenie renowacji mieszkania na własną rękę. Nie da się ukryć, iż w ten sposób możemy sporo zaoszczędzić – w końcu pokrywamy tylko koszty związane z zakupem materiałów wykończeniowych oraz potrzebnych narzędzi. W trakcie samodzielnego remontu mieszkania nietrudno jest popełnić błąd, który może nas słono kosztować. Z tego względu spora część inwestorów decyduje się na zatrudnienie sprawdzonych fachowców.

Wybór odpowiedniej ekipy remontowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wiedzę i doświadczenie fachowców. Nawiązując współpracę z profesjonalistami zyskamy pewność, że wszelkie prace montażowe zostaną przeprowadzone z dbałością o najmniejszy szczegół. Wybór najlepszych specjalistów sprawia, że remonty przebiegają niezwykle sprawnie i szybko. Ekipa remontowa dysponuje pracownikami o różnych kwalifikacjach, którzy bez najmniejszego problemu poradzą sobie z każdym zadaniem.

remont mieszkania
źródło: pixabay

Podsumowanie

Remont mieszkania to bardzo poważna sprawa. Niejednokrotnie potrafi przewrócić życie domowników do góry nogami. Aby mieć wszystko pod kontrolą, warto dokładnie zaplanować wszystkie działania. Remont mieszkania należy rozpocząć od przygotowania harmonogramu prac. W pierwszej kolejności przeprowadza się prace konstrukcyjne i instalacyjne. Następnie można przystąpić do wymiany stolarki okiennej, o ile jest taka potrzeba. Kolejny etap obejmuje wykonanie prac mokrych, czyli wylewek, tynków i tym podobnych rzeczy. Ma to niebagatelny wpływ na finalny wygląd pomieszczeń. Dalsza część prac przewiduje wykańczanie wnętrz, a więc układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, aż w końcu meblowanie.

Zdjęcie główne: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Leżaki ogrodowe – jakie wybrać, by dobrze wypocząć?
Leżaki ogrodowe – jakie wybrać, by dobrze wypocząć?
Leżaki ogrodowe są jednym z podstawowych elementów wyposażenia ogródka. Jak wybierać te najlepsze? Sprawdź!
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Już lato! Zobacz jakie prace powinieneś wykonać w sezonie letnim, by Twój ogród zachwycał!
Pompy do szamba – rodzaje i zastosowanie
Pompy do szamba – rodzaje i zastosowanie
Pomimo pierwszych, niezbyt miłych skojarzeń pompy do szamba to urządzenia, które ułatwiają życie wielu ludziom. Zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej.
Ostatnie wpisy