Róże w ogrodzie. Jak urządzić estetyczny różany kącik?

Róże w ogrodzie. Jak urządzić estetyczny różany kącik?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Róże to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych i najbardziej efektownych kwiatów. Możemy z powodzeniem uprawiać je w przydomowym ogrodzie, zestawiając ze sobą różne gatunki róż w przemyślanych kompozycjach. Różami możemy obsadzić zarówno rabaty, jak i umieścić ich pnące odmiany na pergoli, przy drzewie czy u stóp altany. Do tworzenia różanych kompozycji warto wykorzystać także modne i nowocześnie prezentujące się róże pienne. Sprawdźmy, jakie odmiany róż wybrać do swojego ogrodu oraz stworzyć efektowny, kwitnący do późnej jesieni różany kącik.

Jak prawidłowo sadzić róże w ogrodzie?

Róże to przepiękne i bardzo wdzięczne w hodowli kwiaty, której najlepiej rosną zasadzone w gruncie, w przydomowym ogródku. Niektóre gatunki można z powodzeniem hodować także w donicach, lecz zdecydowanie najlepiej rozwijają się te zasadzone w gruncie. Najlepszym czasem na tworzenie różanego kącika jest wiosna i miesiące marzec oraz kwiecień. Dobrym momentem jest także jesień, która sprzyja dobremu ukorzenieniu się sadzonek. Róże najlepiej rosną w miejscu o dobrym nasłonecznieniu, które jest przewiewne, ale jednocześnie osłonięte przed silnym wiatrem. Niektóre odmiany róż dobrze tolerują także stanowiska w półcieniu – warto sprawdzić wymagania konkretnego gatunku, zanim wybierzemy dla niego miejsce w ogrodzie.

Fot.:  freepik.com / katkamolnarova

Decydując się na zasadzenie w ogrodzie kilku sadzonek z różnych odmian róż, warto aby wszystkie miały zbliżone do siebie wymagania. Ułatwi to pielęgnację kwiatów oraz sprawi, że z dużym prawdopodobieństwem wszystkie przyjmą się w wybranym przez nas miejscu. Róż nie należy jednak sadzić zbyt ciasno – przyjmuje się, że na 1 m2 ziemi powinno przypadać 5-7 sadzonek róż rabatowych i wielkokwiatowych, 2-3 sadzonki róż pnących i 1-3 sztuk róż parkowych. Popularne i efektowne róże na pniu warto natomiast sadzić pojedynczo, najlepiej pośrodku kącika różanego. Przed sadzeniem warto obficie podlać sadzonki i umieścić je w przygotowanym wcześniej dołku, nieco szerszym od średnicy doniczki. Na wierzchu układamy korę oraz podlewany sadzonkę bezpośrednio po zasadzeniu.

Róże na pniu i nie tylko, czyli jakie odmiany róż warto hodować w przydomowym ogrodzie?

Róże jako jedne z najbardziej lubianych kwiatów ogrodowych, są dostępne w różnych odmianach. Warto wybierać różne ich gatunki, aby w ten sposób stworzyć efektowną kompozycję kwiatową – ozdobę każdego ogrodu. Do hodowania w ogrodzie świetnie sprawdzają się róże pnące, popularne róże rabatowe, róże parkowe i wielkokwiatowe, a także efektowne i nowocześnie prezentujące się róże na pniu. Szczególnie te ostatnie warto wybrać, jeśli zależy nam na stworzeniu unikalnej oraz bardzo ciekawej pod względem wizualnym kompozycji kwiatowej.

Róże na pniu warto umieścić w centralnym jej punkcie, a wokół zasadzić niższe róże rabatowe lub odmiany wielokwiatowe. Róże pienne możemy zastąpić odmianami pnącymi, które przepięknie prezentują się pośrodku kompozycji, wspierając się na ozdobnej pergoli lub drabince. Jeśli chcemy obsadzić różami skalniak, możemy natomiast z powodzeniem wykorzystać róże okrywowe, które stworzą efektowny, kolorowy kwiatowy dywan. Na obrzeżu rabat warto natomiast posadzić róże miniaturowe, które rodzą przepiękne drobne kwiatki oraz świetnie nadają się do hodowli zarówno w ziemi, jak i w donicach.

Zdjęcie główne: freepik.com / freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak kontenery mieszkalne zmieniają podejście do ekologicznego budownictwa?
Jak kontenery mieszkalne zmieniają podejście do ekologicznego budownictwa?
Dowiedz się, jak kontenery mieszkalne przyczyniają się do powstawania ekologicznych budynków, zmieniając paradygmaty związane z zrównoważonym budownictwem.
Czym palić w kominku i piecu?
Czym palić w kominku i piecu?
Tegoroczny sezon grzewczy to temat, który dla wielu osób jest jednym z największych zmartwień. Zobacz, jak możesz zaoszczędzić na opale i jakie paliwo do kominka wybrać, by było tanie i wydajne.
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Marzysz o tym, aby Twój ogród zachwycał także zimą? Poznaj w takim razie 10 krzewów, które zdobią go także w tym okresie za pomocą swoich owoców, liści, a nawet kwiatów.
Ostatnie wpisy