Krzewy ozdobneRoślinyTaras i balkon

Bukszpan uprawa na balkonie i w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
bukszpan w donicach
Photo by Anja🤗#helpinghands #solidarity#stays healthy from: Pixabay.com

Ogromną zaletą bukszpanu jest to, że jest to roślina prosta w uprawie i pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, w jakich warunkach jest jej najlepiej i jakie zabiegi stosować, aby wyglądała najładniej.

Zimozielony bukszpan to krzew, który od lat zdobi ogrody, rabaty czy balkonowe donice. Jego gęsto rosnące liście oraz łodygi, które łatwo modelować, sprawiają, że bukszpan często wykorzystywany jest jako żywopłot lub jako roślinna rzeźba. Cechą charakterystyczną bukszpanu jest to, że nie traci on liści nawet przy największych zimowych mrozach. Plusem jest również to, że roślinę możemy formować w dowolny sposób, dzięki czemu w ogrodzie lub na balkonie łatwo stworzyć wyjątkową i niepowtarzalną przestrzeń.

>> Przeczytaj także: Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10

Jakie warunki są najlepsze dla bukszpanu?

Najlepszym sposobem, aby bukszpan wyglądał ładnie i nie sprawiał ogrodnikowi zbyt wiele problemu, jest posadzenie go w optymalnych dla niego warunkach. Przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednią glebę, najlepiej zawierającą glinę, choć roślina przyjmie się w każdym podłożu. Bukszpan lubi rosnąć w miejscach nasłonecznionych oraz w półcieniu. 

bukszpan
Photo by u_79qqozws from: Pixabay.com

Jest to krzew, który świetnie potrafi się dopasować do otaczających go warunków, dlatego bez trudu umie znieść tymczasową suszę. Jednak nie należy go nadmiernie podlewać, zwłaszcza kiedy hodowany jest w doniczkach, skrzynkach lub pojemnikach. Przelanie korzeni może doprowadzić do ich gnicia, co w konsekwencji prowadzi do żółknięcia liści. Najlepszą praktyką jest systematyczne podlewanie krzewów bukszpanu niewielką ilością wody. Należy pamiętać, żeby przy dostarczaniu wody tej roślinie nie polewać jej po liściach. Krzewy muszą być nawożone, zwłaszcza te poddane silnym cięciom i formowaniu. Najlepszym czasem na nawożenie bukszpanu jest wczesna wiosna, kiedy roślina potrzebuje więcej wilgoci i substancji odżywczych.

Jak sadzić bukszpan w ogrodzie?

Dzięki temu, że bukszpan jest w Polsce bardzo popularną rośliną, znalezienie sadzonek nie powinno stanowić problemu. Najłatwiej kupić je w większych marketach budowlanych, na dziale ogrodniczym. Wybierając sadzonki do swojego ogrodu należy zwrócić uwagę na kolor liści – muszą one być żywozielone – oraz na odpowiednio rozbudowany system korzeniowy.

Sadzenie bukszpanu jest proste i nie odbiega od sposobu sadzenia innych krzewów. W pierwszej kolejności należy wykopać dołek, który będzie odpowiadał wielkością korzeniowi rośliny. Następnie wsadzamy sadzonkę do wgłębienia i przysypujemy ją ziemią. Na koniec warto dobrze ugnieść glebę, aby bukszpan się przyjął i ukorzenił. Po posadzeniu rośliny należy ją obficie podlać.

Nie ma jednego okresu, w którym należy sadzić te krzewy, jedynym zaleceniem jest to, aby nie wykonywać tej czynności zimą i późną jesienią. Sadzonki najlepiej posadzić w nasłonecznionym miejscu. Jeśli krzaczki mają ewentualnie stworzyć żywopłot, warto posadzić je, zachowując odpowiednie odstępy. Przerwa między roślinami nie powinna być mniejsza niż 20 cm. W przypadku, kiedy posadzony bukszpan zbyt mocno się rozrośnie, można bez problemu przesadzić go w inne miejsce. 

Pielęgnacja bukszpanu

Uprawa bukszpanu jest bardzo prosta, dlatego jest to znakomita roślina do przydomowego ogrodu lub na balkon. Po przyjęciu się sadzonek i odpowiednim ukorzenieniu, bukszpan szybko zaczyna się rozrastać. Dobrze jest w tym czasie regularnie go podlewać, szczególnie w czasie upalnych dni. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien robić każdy dobry ogrodnik, który ma w swoim ogrodzie bukszpan, jest przycinanie go. Nie jest to element konieczny, jednak skrócenie długości łodyg powoduje, że krzew ładnie się rozrasta. Przycinanie bukszpanu odbywa się zazwyczaj dwa razy w roku. Najpierw gałązki należy skrócić wiosną, kiedy nie ma obaw, że w nocy będą przymrozki. Drugi raz bukszpan przycina się wczesną jesienią, aby przygotować roślinę na nadejście zimowych i mroźnych miesięcy. Najlepszą praktyką jest skrócenie pędu do ⅓ długości. 

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Jak przygotować kwiaty balkonowe i ogrodowe na zimne wieczory?

Niskie temperatury nie oszczędzają nikogo – także roślin! A może w szczególności ich? Dowiedz się, jak zabezpieczyć przed zimą swoje kwiaty, zarówno balkonowe, jak i ogrodowe.
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!

Uprawa warzyw i owoców w szklarni jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na wysokich zbiorach roślin ciepłolubnych. Podpowiadamy, co warto uprawiać w szklarni. Sprawdź nasze typy!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety

Jaki wybrać grill — gazowy czy węglowy? Który rodzaj jest tańszy? Na którym przyrządzimy zdrowsze jedzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *