Pokost lniany – sposób na impregnację drewna

Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Naturalne metody impregnacji drewna są nie tylko skuteczne, lecz także bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Godnym uwagi produktem do naturalnej impregnacji drewna i materiałów drewnopochodnych jest pokost lniany.

Drewno wciąż jest tym materiałem, z którego chętnie tworzymy meble, podłogi, dekoracje, a nawet budujemy domy. Choć drewno samo potrafi odpowiednio reagować na zmienne warunki atmosferyczne, to jako naturalny surowiec wymaga właściwej ochrony. W pielęgnacji drewnianych powierzchni pomagają nam środki do impregnacji. Najlepszym wyborem będą preparaty ekologiczne, wykonane z naturalnych składników. Warto przyjrzeć się znanemu od dawna pokostowi lnianemu.

Pokost lniany – właściwości

Pokost lniany to preparat przeznaczony do impregnacji drewna i wyrobów drewnopodobnych, a także innych powierzchni porowatych, na przykład tynków mineralnych. Wytwarza się go z naturalnych substancji oleistych pochodzących z lnu. W składzie zawiera również domieszki sakatyw, czyli substancji, dzięki którym pokost szybciej wysycha na powierzchni impregnowanego drewna. Ze względu na to, iż pokost należy do środków pozyskiwanych z surowców naturalnych, mamy pewność, że jego wykorzystywanie jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Nawet jeśli dostanie się do gleby, to jej nie uszkodzi.

Pokost lniany wnika głęboko w strukturę drzewa i tym samym je chroni. Po zaimpregnowaniu naturalnym preparatem surowiec staje się nawilżony, jest zabezpieczony przed pleśniami, glonami, mchem i insektami oraz mniej podatny na wilgoć.

Pokost lniany – wykorzystanie

Pokostem lnianym najczęściej impregnuje się domki letniskowe, meble, altany lub inne elementy drewniane. Preparat można nałożyć na praktycznie każdy rodzaj drewna, w celu jego ochrony. Warto wykorzystywać go podczas renowacji starych mebli – dzięki niemu drewniana powierzchnia będzie wyglądać na odświeżoną.

Co ważne, pokost stosujemy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na naturalne pochodzenie poleca się, aby stosować ten środek w miejscach, w których istnieje bliska styczność z florą i fauną, między innymi w domach jednorodzinnych, na działkach rekreacyjnych czy w przydomowych ogrodach. Pokostem możemy także pokrywać pomieszczenia przeznaczone dla zwierząt, na przykład budy i ule, ponieważ jest bezpieczny i nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.

Pokost lniany – zalety i wady

Pokost lniany jest znany i wykorzystywany od dawna. To sprawdzony środek, którego największą zaletą jest naturalne pochodzenie oraz skuteczność w zabezpieczaniu delikatnych powierzchni drewnianych przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto podkreślić, że pokost jest nie tylko ekologiczny i przyjazny dla środowiska, lecz także bezpieczny dla osoby aplikującej. Podczas impregnacji tym preparatem nie powinniśmy odczuwać żadnych niedogodności, takich jak bóle głowy czy podrażnienie błon śluzowych.

Z kolei wadą pokostu lnianego może być jego sposób produkcji. Naturalne środki należy wytwarzać według określonych zasad, aby zachowały cenne właściwości. Jednym z najważniejszych etapów produkcji pokostu jest wytwarzanie go na gorąco, co często stanowi utrudnienie dla producentów. Drugą wadą naturalnego impregnatu może być dosyć długi czas wnikania w drewno i schnięcia.

Zdj. główne: messomx/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik wyboru idealnego systemu kominowego dla twojego domu
Poradnik wyboru idealnego systemu kominowego dla twojego domu
Dowiedz się, jak dobrze wybrać system kominowy, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Artykuł zawiera praktyczne porady, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.
Jak wybrać odpowiedni kocioł na paliwo stałe dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiedni kocioł na paliwo stałe dla twojego domu?
Kocioł na paliwo stałe to dobre rozwiązanie dla większych domów, ale wymaga rozważnego namysłu przed zakupem, aby inwestycja była udana. Na co zwrócić uwagę?
Podaruj kwiaty pszczołom!
Podaruj kwiaty pszczołom!
W Polsce żyje 470 gatunków pszczół, z czego ponad 200 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. Sprawdź, czym jest akcja Podaruj pszczołom kwiaty i jak do niej dołączyć.
Ostatnie wpisy