Plastikowe, technorattanowe czy aluminiowe – jakie meble wstawić w ogrodzie?

Plastikowe, technorattanowe czy aluminiowe – jakie meble wstawić w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, a co za tym idzie, sezon ogrodowy i działkowy. To czas na zakup nowych lub pierwszych mebli ogrodowych, by móc cieszyć się ciepłymi dniami, wypoczywając wśród zieleni albo przy grillu. Ale jakie meble do ogrodu wybrać, by były trwałe, nie niszczały pod wpływem warunków atmosferycznych i wilgoci? Zobacz, z jakimi plusami i minusami wiążą się poszczególne materiały na meble ogrodowe.      

Meble ogrodowe z technorattanu    

Rattan to naturalny materiał, z którego, podobnie, jak z wikliny, plecie się meble, nie tylko do ogrodu. Jest dość wytrzymały, jednak podczas deszczowych dni lub mrozów i śniegów rattanowe meble muszą być chowane i chronione przed opadami i niską temperaturą. Z tego powodu rattanowe meble, choć piękne, nie są najbardziej praktycznym wyborem na ogrodowy zestaw wypoczynkowy. W odpowiedzi na te problemy, powstał technorattan, który jest inspirowany fakturą i splotem mebli rattanowych, jednak jest tworzywem sztucznym, więc charakteryzuje się dużo większą odpornością na czynniki zewnętrzne. 

Meble ogrodowe z technorattanu są wygodne, piękne i najbardziej przypominają zestawy plecione z naturalnych materiałów. Tworzywo sztuczne ma też znacznie większą tolerancję na obciążenie, dlatego sprzęty wykonane z technorattanu, są wytrzymałe i bardzo stabilne. Ciasny i gęsty splot w meblach technorattanowych, może sprawiać wrażenie niewygodnego. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że siedziska są twarde i zniechęcające, jednak siatka splotu technorattanu jest bardzo elastyczna, przez co dopasowuje się do kształtu ciała siedzącej w nim osoby, jednocześnie nie odkształcając się, nawet przy długotrwałym użytkowaniu.

Meble ogrodowe z aluminium

Aluminiowe meble ogrodowe są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Ich ogromnym plusem jest to, że nie rdzewieją pod wpływem wilgoci, ale nie są też całkowicie odporne na czynniki zewnętrzne. Aluminium może utleniać się pod wpływem promieniowania UV, co skutkuje powstawaniem bardzo nieestetycznych przebarwień na powierzchni mebli. Dlatego, jeśli decydujemy się na zakup aluminiowych mebli do ogrodu, powinniśmy zapewnić im zacienione miejsce, na przykład pośród drzew lub na zadaszonym tarasie.

meble ogrodowe z aluminium
Photo by mrsiraphol from Freepik.com

Mebli z aluminium nie trzeba chować na zimę, mają wysoką tolerancję na niskie temperatury, więc mrozy im nie zaszkodzą. Wilgoć ze śniegu, jak już wcześniej wspominaliśmy również nie jest im straszna. Aluminium nie wymaga też specjalnych zabiegów konserwacyjnych, tak jak na przykład drewno. Pielęgnacja takich mebli ogranicza się do systematycznego otarcia z kurzu i zabrudzeń, na przykład błota i zacieków, przy użyciu wilgotnej ściereczki.

>> Przeczytaj także: Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą

Meble ogrodowe z plastiku

Największym plusem plastikowych mebli ogrodowych, jest bez wątpienia ich cena i dostępność. To najtańsze tworzywo, z jakiego produkuje się zestawy do ogrodowego wypoczynku i są one dostępne właściwie wszędzie. Niestety w przypadku plastiku często trudno o stylowo i oryginalnie wyglądające meble. Sporym minusem mebli plastikowych jest fakt, że tworzywa sztuczne z polipropylenem są niezwykle podatne na odbarwienia powstające w wyniku działania promieni słonecznych. Nawet najlepszej jakości tworzywo sztuczne właściwie nieuchronnie zmieni kolor na słońcu. Poza tym meble plastikowe są najmniej trwałe, łamią się i uszkadzają, tracą elastyczność i zaczynają się kruszyć oraz nie mają zbyt dużej tolerancji na obciążenie. Nietrudno o uszkodzenie lub oderwanie elementu krzesła czy stołu z plastiku, zwłaszcza po kilku już latach użytkowania. 

Wybór odpowiednich mebli ogrodowych może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak uspokajamy – to nie wybór na całe życie. Dobrze jest jednak dobrze przemyśleć ten zakup i zastanowić się, czego oczekujemy od ogrodowego zestawu wypoczynkowego. Wtedy na pewno nie będziesz żałować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzymy przytulne miejsce do odpoczynku: inspiracje na aranżację zewnętrznych przestrzeni
Tworzymy przytulne miejsce do odpoczynku: inspiracje na aranżację zewnętrznych przestrzeni
Odkryj niezwykłe sposoby na stworzenie wymarzonego kącika relaksu na zewnątrz. Inspiracje, wskazówki praktyczne oraz najnowsze trendy w aranżacji ogrodu i tarasu.
Jak wybrać odpowiedni system gromadzenia wody deszczowej dla twojego posiadłości?
Jak wybrać odpowiedni system gromadzenia wody deszczowej dla twojego posiadłości?
Sprawdź nasze praktyczne porady dotyczące wyboru systemu gromadzenia wody deszczowej odpornej na warunki atmosferyczne, które najlepiej spełnią Twoje domowe potrzeby z zakresu oszczędności i ochrony środowiska.
Jak wyhodować kiełki?
Jak wyhodować kiełki?
Kiełki dzięki swoim właściwościom odżywczym, stały się żywieniowym trendem ostatnich lat. Sprawdź jak wyhodować je w domu!
Ostatnie wpisy