Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Piwonie to zachwycające kwiaty o wyjątkowym wyglądzie. Co więcej – przestrzegając podstawowych zasad dotyczących uprawy możesz sprawić, że będą zakwitać w Twoim ogrodzie przez najbliższe lata. Jak to osiągnąć? Poniżej garść podpowiedzi!
Genezy piwonii należy dopatrywać się w Azji i Europie, gdzie występują w ponad 30 odmianach zachwycając bogactwem kolorów, zapachów i kształtów płatków. Oryginalnie piwonie były znane w Chinach już tysiąc lat przed naszą erą.
Z uwagi na ponadprzeciętne walory dekoracyjne warto przyjrzeć się im bliżej.
Główną ozdobę piwonii stanowią oczywiście jej kwiaty, które mogą występować w kilku wariantach. Kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze – to właśnie cechuje zróżnicowane odmiany piwonii. Kolejny wyróżnik tych kwiatów opiera się na drobnych płatkach, które w zależności od odmiany przybierają różne barwy (białe, różowe, czerwone czy też niekiedy żółte). Niewielkie liście także dopełniają ozdobny charakter tej rośliny.
Na uwagę zasługują przede wszystkim piwonie drzewiaste i chińskie. Oto co je wyróżnia!
Najlepsze stanowisko dla piwonii to takie, które ma zapewniony stały dostęp do promieni słonecznych. Mogą to być także miejsca częściowo zacienione, o ile są suche i będą mieć zagwarantowany dostęp do słońca.
Podczas wyboru miejsca warto także wziąć pod uwagę, aby piwonie nie były narażone na działanie wiatru.
Pierwszym krokiem przed zasadzeniem powinno być wyposażenie się w zdrowe kłącza i sadzonki pewnego pochodzenia. Takie wysokiej jakości kłącza i sadzonki piwonii oferuje sklep https://cebule-kwiatowe.pl/piwonia/, należący do firmy BENEX.
Kolejny etap polega na właściwym przygotowaniu gruntu – wyraża się to w wykopaniu dołków o głębokości ok. 30 cm. Następnie warto użyźnić ziemię wsypując tam podłoże o neutralnym pH lub obornik.
Optymalny rozstaw między poszczególnymi roślinami powinien oscylować między 30 a 40 cm. Sam proces sadzenia może przebiegać w ciągu dwóch okresów w roku: jesienią (od września do listopada) oraz wiosną (marzec – maj).
Piwonie należą do tej grupy roślin, która nie wymaga szczodrego nawadniania. Warto przy tym pamiętać, aby nie dopuścić do zalewania liści wodą – może wówczas dojść do wystąpienia białego, nieestetycznego nalotu. Systematyczne nawadnianie powinno się odbywać wyłącznie w przypadku długookresowej suszy.
Nawóz mineralny będzie dobrym wyborem w okresie wiosny. Sięgnięcie po taki preparat obfitujący w azot i fosfor pomoże roślinie w prawidłowym rozwoju. J
esienią zaleca się ściółkowanie podłoża oraz przekopanie gruntu wraz z obornikiem. To pomoże odżywić piwonie i ułatwi jej zmagazynowanie niezbędnych składników, co z kolei przełoży się na jej rozwój przez następne lata.
W sytuacji, gdy chcemy rozmnożyć piwonie – wówczas zaleca się przesadzenie ich. Inną opcją, w której ten proces jest rekomendowany dotyczy sytuacji, gdy mimo stosowania się do przytoczonych porad i nawożenia rośliny kwitną bardzo słabo. Warto wówczas w chłodny dzień przystąpić do przesadzenia piwonii uważając przy tym, aby nie naruszyć jej korzeni.
Piwonie to przykład kwiatów, którymi zdecydowanie warto się zainteresować. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyć oczy przez wiele lat!
Fot.: materiał prasowy Klienta.