Ogród

Ogród na skarpie – propozycje aranżacji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak urządzić ogród ze skarpą? Jakie rośliny będą najlepsze na skarpę? Jak ją wzmocnić? W tym artykule dowiesz się, jak zagospodarować skarpę w ogrodzie oraz znajdziesz garść pomocnych inspiracji aranżacyjnych.

Skarpa w ogrodzie jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym, jednak właściwie zaprojektowana będzie stanowić jego atut. Aby z sukcesem zagospodarować skarpę, warto poznać kilka aranżacyjnych zasad i wskazówek, a także sięgnąć po ciekawe inspiracje. Wszystko to znajdziesz w tym artykule.

Aranżacja ogrodu na skarpie – co warto wiedzieć?

Urządzając skarpę w ogrodzie, musimy przede wszystkim pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pomogą nam odpowiednio zaplanować miejsce na wybraną roślinność. 

 • Im większa wysokość terenu, tym więcej słońca, a podłoże jest bardziej suche. Na najwyższych partiach skarpy najlepiej posadzić mało wymagające i odporne na słońce rośliny.
 • W ogrodzie ze skarpą są miejsca, do których nie docierają duże ilości promieni słonecznych – na tych obszarach posadź rośliny, które dobrze radzą sobie w cieniu.
 • Skarpa nie jest dogodnym miejscem na urządzenie trawnika – jego koszenie byłoby znacznie utrudnione. Dlatego lepiej zrezygnować z sadzenia trawy na pochyłych terenach.
 • Jeżeli skarpa w Twoim ogrodzie jest stroma, wówczas warto zdecydować się na jej wzmocnienie. Możesz to zrobić przy pomocy gazonów lub murku podporowego.

Jakie rośliny nadają się na skarpę?

Kolejny istotny punkt to wybór roślinności. Poniżej przedstawiamy listę roślin, które świetnie sprawdzą się na skarpę:

 • iglaki – te wytrzymałe, efektowne i mało wymagające rośliny doskonale poradzą sobie na spadzistym terenie. Dzięki gęstym systemom korzeniowym dodatkowo wzmocnią glebę, chroniąc ją przed erozją;
 • wrzosy – to rośliny, które świetnie się sprawdzą na wyższych partiach skarpy, gdzie dociera duża ilość promieni słonecznych;
 • berberysy – cechuje je wysoka odporność na zmienne warunki pogodowe. Poradzą sobie zarówno podczas mrozu, jak i wiatru;
 • tojeści rozesłane – te rośliny okrywowe pięknie ozdobią skarpę w ogrodzie. Co więcej, są odporne na mróz i nie mają szczególnych wymagań glebowych;
 • smagliczki skalne – odporne zarówno na mróz, jak i na suszę, tworzą niskie, gęste kępki. Lubią otoczenie kamieni i murów, dlatego idealnie sprawdzą się na skarpie;
 • karmniki ościste – wyglądem przypominają mech, przez co mogą sprawdzić się jako zamiennik trawnika. Ich szczególną zaletą jest to, że zapobiegają osuwaniu się skarp i nie wymagają koszenia;
 • inne polecane rośliny: bodziszek czerwony, szczodrzeniec, pięciornik krzewiasty, serduszka, barwinek pospolity.

Aranżacja ogrodu na skarpie – inspiracje

Poniżej znajdziesz kilka inspiracji, które mogą okazać się pomocne przy aranżacji ogrodu na skarpie.

Wrzosy w towarzystwie ozdobnego czosnku i iglaków – to trio jako podstawa ogrodu doskonale sprawdzi się na skarpie. Pozostałe miejsca wypełnić możemy niskimi zielonymi roślinami całorocznymi.

Ogród „pomalowany” na niebiesko prezentuje się zjawiskowo. Świetnym pomysłem na zagospodarowanie skarpy jest utworzenie niskich rabat w podobnej tonacji kolorystycznej. Zimozielony jałowiec o niebieskim odcieniu połączony z niebiesko-fioletowym proso rózgowatym, perowskią łobodolistną i szałwią omszoną będą stanowić malowniczą kompozycję.

Wykonanie kamiennych schodów na skarpie w ogrodzie w każdym przypadku doda jej niesamowitego uroku. Wokół schodów posadzić możemy niskie rośliny okrywowe, berberys lub iglaki.

zdj. główne: Joey Genovese/unsplash.comJoey Genovese/unsplash.com

Redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu. Interesuje się uprawą zieleni, aranżacją ogrodów i poszukiwaniem optymalnych rozwiązań dla domu.
Aleksandra Tabak
Polecane artykuły
Ogród

Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?

Obfite plony i zdrowo rosnące rośliny na polu są marzeniem każdego rolnika. Czasami jednak z powodu zakwaszenia gleby okazuje się, że rośliny kiepsko rosną i chorują. Z pomocą przychodzi wtedy wapnowanie pola wapnem granulowanym.
Czytaj więcej
Ogród

Ekologiczna uprawa roślin. Naturalne nawozy do ogrodu

Coraz większa świadomość negatywnego wpływu stosowania nawozów sprawia, że w przydomowych ogródkach chętnie sięgamy po ich naturalne zamienniki. Poznaj najważniejsze naturalne nawozy.
Czytaj więcej
Ogród

Wyróżniamy ogrody na instagramie - oto nasze TOP10!

Instagram to świetna platforma do utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi, chwalenia się osiągnięciami i poszukiwania inspiracji. Tym razem skupimy się na tym ostatnim, prezentując niesamowite ogrody, które zasługują na wyróżnienie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *