Ogród

Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
ahmad kanbar/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Krety to małe, ale bardzo uciążliwe stworzenia. Taki niewielki nieproszony gość potrafi dość mocno zniszczyć ogród lub działkę, przy okazji uszkadzając korzenie zasadzonych przez Ciebie roślin. Jak poradzić sobie z tym problemem? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, jak pozbyć się kretów z ogrodu.

Dlaczego warto pozbyć się kreta z ogrodu?

Mimo że krety to niewielkie stworzonka kojarzące się głównie z lubianą przez wszystkich bajką z dzieciństwa, są one szkodnikami niszczącymi dotkliwie ogrody i działki. Zwierzęta te wykopują bowiem długie podziemne tunele, przy okazji tworząc charakterystyczne kopce. Ponadto, krety kopiąc tunele, często uszkadzają zasadzone przez Ciebie rośliny, dlatego też nie są one pożądanym gościem w ogrodzie lub na działce. Jak więc pozbyć się kretów? Przede wszystkim stosuj bezinwazyjne metody, które nie skrzywdzą tych niewielkich zwierząt. Pamiętaj, że krety są gatunkiem częściowo chronionym, dlatego też najlepszym wyborem będą łapki i odstraszacze, które jedynie je przegonią.

Sposoby na krety w ogrodzie

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się kretów z ogrodu, jest klasyczna pułapka. Taka kretołapka ma specjalnie wydłużony kształt i zapadki, które skutecznie uniemożliwiają wydostanie się szkodnika ze środka. Taką łapkę najlepiej będzie umieścić w jednym z podziemnych korytarzy zbudowanych przez kreta. Pamiętaj jednak, aby każdego dnia sprawdzać swoją pułapkę, ponieważ krety nie przeżyją długiego czasu bez pożywienia. Jeśli uda Ci się złapać małego szkodnika, wypuść go na wolność jak najdalej od swojego ogrodu lub działki. 

Jeszcze innym sposobem są różnego rodzaju odstraszacze, które znajdziesz na przykład na stronie sklepu internetowego https://mediasklep24.pl/39-odstraszacze-na-krety-nornice-itp. Jak działa taki odstraszacz? Jest to urządzenie dźwiękowe, które swoim hałasem skutecznie odstraszy to czułe na dźwięki zwierzę. Możesz też spróbować samodzielnie zrobić taki prowizoryczny odstraszacz. W tym celu świetnie sprawdzą się mocno szeleszczące plastikowe butelki.

Z powodzeniem możesz też zastosować różne domowe sposoby na krety. Zwierzęta te bardzo nie lubią zapachu aksamitek, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy. Możesz więc stworzyć z nich naturalny odstraszacz i na przykład zasadzić jedną z tych roślin blisko korytarzy wykopanych przez krety. Warto także podkreślić, że krety nie przepadają też za zapachem ludzkich włosów oraz sierści psów i kotów. Skutecznym sposobem może być więc wrzucenie do korytarza kulki z włosów lub sierści.

Zdj. główne: ahmad kanbar/unsplash.com

Studentka komunikacji wizerunkowej, swoją przyszłość wiąże z pisaniem. Miłośniczka spędzania czasu na łonie natury, sportu oraz wyjątkowego i niepowtarzalnego stylu — szczególnie w aranżacji wnętrz.
Aleksandra Michaliszyn
Polecane artykuły
Ogród

Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?

Obfite plony i zdrowo rosnące rośliny na polu są marzeniem każdego rolnika. Czasami jednak z powodu zakwaszenia gleby okazuje się, że rośliny kiepsko rosną i chorują. Z pomocą przychodzi wtedy wapnowanie pola wapnem granulowanym.
Czytaj więcej
Ogród

Ekologiczna uprawa roślin. Naturalne nawozy do ogrodu

Coraz większa świadomość negatywnego wpływu stosowania nawozów sprawia, że w przydomowych ogródkach chętnie sięgamy po ich naturalne zamienniki. Poznaj najważniejsze naturalne nawozy.
Czytaj więcej
Ogród

Wyróżniamy ogrody na instagramie - oto nasze TOP10!

Instagram to świetna platforma do utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi, chwalenia się osiągnięciami i poszukiwania inspiracji. Tym razem skupimy się na tym ostatnim, prezentując niesamowite ogrody, które zasługują na wyróżnienie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *