Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kompletowanie narzędzi do swojego warsztatu bywa nie lada wyzwaniem. Odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego czy przydomowego warsztatu majsterkowicza, stolarza oraz osób wykonujących prace rzemieślnicze to bardzo ważna sprawa. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować wygodnie, profesjonalnie i sprawnie. Niemniej, narzędzia, jakich w swojej pracy używa mechanik, różnią się do tych, które w swoim warsztacie posiada stolarz.
W jakie narzędzia warto wyposażyć przydomowy warsztat majsterkowicza? A jakie kupić do profesjonalnego warsztatu samochodowego albo pracowni stolarskiej? Sprawdź koniecznie!
Pracę w swoim przydomowym warsztacie musimy zacząć od skompletowania najważniejszych narzędzi, dzięki którym majsterkowanie czy dokonywanie drobnych napraw w domu będzie znacznie łatwiejsza. Do podstawowych przedmiotów należą:
Urządzając swój warsztat, pomyślmy również o elektronarzędziach, takich jak:
Kompletując sprzęt do swojego warsztatu, wybieraj tylko sprawdzone marki, np. elektronarzędzia Festool, dzięki którym, będziesz mieć pewność, że wybrane produkty posłużą Ci na długie lata. W ofercie znajdziesz m.in. szlifierki, wiertarko-wkrętarki, pilarki, wyrzynarki, frezarki oraz różnego rodzaju akcesoria i wiele innych.
Narzędzia w warsztatach zawodowych stolarzy lub artystów i hobbystów stolarki będą inne niż wyposażenie przydomowych warsztatów majsterkowiczów. Oprócz podstawowych narzędzi majsterkowicza należy zaopatrzyć się w m.in. brzeszczoty, ściski stolarskie, strugi ręczne, dłuta, tarniki do drewna, cykliny czy zdzieraki.
Najpopularniejszymi maszynami stolarskimi dla fachowców i pasjonatów, wykorzystywanymi w pracowniach są frezarki do drewna, tokarki, pilarki i wyrzynarki, grubościówki, ostrzarki wieloobrotowe, różnego rodzaju piły, prowadnice do obcinania długich elementów czy posuwy rolkowe do drewna.
Niezbędne będą również wiertarko-wkrętarki, kątowniki, poziomice i szlifierki do drewna, a także maszyny stolarskie wieloczynnościowe, dzięki którym możemy wykonać więcej pracy, przy użyciu tylko jednego urządzenia.
Wyposażenie warsztatów powinno obejmować też odkurzacz, który dobrze pochłania pyły. Jeżeli zastanawiasz się jaki produkt wybrać, warto zwrócić uwagę na odkurzacze oferowane przez firmę Festool, np. Odkurzacz mobilny CTL 26 E AC RENOFIX CLEANTEC – 575841. Te i inne produkty dostępne są w sklepie internetowym BMB Technologie.
Co powinno obejmować wyposażenie warsztatu samochodowego? Nie ulega wątpliwości, że mechanik czy inny pracownik warsztatu samochodowego odpowiadający za naprawę aut będzie posługiwał się innymi narzędziami podczas swojej codziennej pracy niż stolarz.
Jeżeli kompleksowo wyposażysz warsztat samochodowy, będziesz mieć znacznie większy zakres możliwości, a dzięki temu oferta świadczonych usług może być atrakcyjniejsza dla klienta. W profesjonalnym warsztacie samochodowym powinny znaleźć się klucze nasadowe, płasko-oczkowe, imbusowe, klucze Torx, śrubokręty i szczypce oraz klucze do filtra oleju.
Klucze i śrubokręty są podstawowymi narzędziami pracy, zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w garażu pasjonatów mechaniki. Warto zaopatrzyć się w różne rozmiary oraz rodzaje kluczy i śrubokrętów. Dzięki temu znacznie szybciej poradzimy sobie z usterkami.
Ponadto kompleksowe wyposażenie warsztatu samochodowego powinno obejmować takie sprzęty jak m.in.:
Bardzo ważne są też montażownice do opon samochodów osobowych i dostawczych, urządzenia do klimatyzacji, odsysarki do oleju, urządzenia do geometrii kół, spawarka, a także wyważarki do samochodów osobowych i wyważarka do kół aut ciężarowych oraz narzędzia służące do transportu dużych części. Należy też wspomnieć o narzędziach specjalistycznych, przeznaczonych do konkretnych marek samochodów.
Kompleksowe wyposażenie warsztatów powinno obejmować także wózki narzędziowe i meble pozwalające uporządkować wszystkie materiały oraz przestrzeń.
Przede wszystkim, należy zadbać o przestrzeganie przepisów BHP. Trzeba też sprawdzać, czy urządzenia warsztatowe działają poprawnie i czy nie wymagają wymiany, np. zużytych elementów. Dbajmy też o regularny serwis sprzętu. Ponadto ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia oraz zapewnienie prawidłowego obiegu temperatury.
Miejsce do majsterkowania czy warsztat stolarski powinien być oddalony od okien i mieszkań sąsiadów, w celu zminimalizowania poziomu uciążliwego hałasu. Maszyny stolarskie pracują dosyć głośno, dlatego zadbaj także o swoje uszy i zainwestuj w ochronniki słuchu.
Wyposażenie warsztatów powinno obejmować też dobre oświetlenie. To zapewnia wydajną i komfortową pracę. Nie zapominajmy też o prawidłowym rozmieszczeniu gniazdek, tak, aby wszystkie narzędzia potrzebujące stałego dostępu do prądu mogły pracować bezproblemowo, a kable nie zakłócały poruszania się po warsztacie.Odpowiedni sprzęt to jednak nie wszystko. Wyposażenie warsztatów – zarówno tych przydomowych, jak i profesjonalnych warsztatów samochodowych czy stolarskich – powinno obejmować także inne akcesoria, takie jak trwałe i odporne meble warsztatowe, które ułatwią nam utrzymanie porządku, wózki na narzędzia, regały, szafki czy skrzynki, organizery i inne. Pamiętajmy też, że wszystkie produkty muszą mieć swoje stałe miejsce w pracowni czy garażu, dzięki czemu praca będzie szybsza i bezpieczniejsza.
Zdjęcie główne: Bidvine/pexels.com