Narzędzia i akcesoria

Piła do drewna – kiedy warto ją zakupić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ogrodzie i pracy wielokrotnie niezbędna jest nam piła do drewna. Dzięki niej wiele zadań, które musimy wykonać, staje się o wiele łatwiejsze! Zobacz, co powinieneś wiedzieć przy zakupie pierwszej piły!

Piła to bardzo przydatne narzędzie. Narzędzia przeznaczone do pracy z drewnem charakteryzują się wyspecjalizowanym ostrzem. Ich zęby są z reguły rozchylone na boki, dzięki czemu praca w drewnie z taką piłą jest zdecydowanie łatwiejsza i nie sprawia większych problemów.

Przed zakupem warto wiedzieć

Zanim zdecydujesz się na dokonanie konkretnego zakupu, przemyśl, jakie prace będziesz wykonywał piłą. Jest to bardzo ważne, gdyż producenci oferują wiele różnych narzędzi, które różnią się pod względem ceny i funkcjonalności. Jeśli Twoja piła będzie użytkowana stosunkowo rzadko, bez dwóch zdań możesz przeznaczyć na jej zakup mniejszą kwotę. W przypadku amatorskich zastosowań nie musisz wydawać dużej sumy, by piła spełniała kilka podstawowych funkcji.

Inna sytuacja jest wtedy, gdy wiesz, że piła będzie wykorzystywana przez Ciebie częściej i masz wobec niej konkretniejsze wymagania. Wówczas postaraj się przeznaczyć na ten zakup większą sumę. Piły dzielą się właśnie na amatorskie i profesjonalne. Różnice między nimi z pewnością dostrzeżesz na pierwszy rzut oka. Nie martw się jednak tym, że tania pilarka może nie spełnić Twoich oczekiwań.

Piła do drewna – rodzaje

Jedną z najpopularniejszych pił, która zdecydowanie przyda się nam w wielu różnych pracach, jest piła ogólnego użytku. Możemy nią ciąć różne materiały, nie tylko drewno. Cena takiego narzędzia jest bardzo przystępna i biorąc pod uwagę jej możliwości, warto zastanowić się nad zakupem właśnie tego modelu. 

Bardziej specjalistyczną piłą, którą znajdziemy na rynku, jest piła włośnicowa. Większość osób określa ją mianem włosowej. Jej charakterystyczną cechą jest niezwykle cienki brzeszczot, który często jest wzmocniony, by łatwiej wycinać precyzyjne elementy. Jej cena jest niewygórowana, a jakość naprawdę bardzo dobra, tym bardziej, że możemy zastosować ją przy pracy z wieloma materiałami.

Kolejnym rodzajem piły, której zakup warto rozważyć, jest płatnica. Przeznaczona jest przede wszystkim do cięć, które powinny być precyzyjne wzdłuż konkretnych materiałów. Jeśli natomiast nasze prace skupione będą głównie wokół wycinania drobnych elementów, idealna będzie grzbietnica. Dzięki wzmocnieniu brzeszczotu praca z nią, szczególnie przy poprzecznych nacięciach, jest przyjemna i efektywna.

Piła, która nie ma tradycyjnego uchwytu a kabłąk, określana jest przez wielu jako piła kabłąkowa. Za jej pomocą z łatwością wykona się cięcia głębokie i w drewnie, i w metalu. 

Ostatnią grupą pił, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są piły japońskie. Ich budowa znacznie odbiega od tych, które mają tradycyjne znane nam narzędzia. Ostrze takiej piły jest cienkie i lekkie. Najlepiej wykorzystuje się je nie poprzez pociąganie, a popychanie, więc sposób użytkowania jest nieco inny.

Praca z mokrym i suchym drewnem

W zależności od tego czy powierzchnia materiału, w którym pracujemy, jest gładka, sucha czy mokra, praca przebiega w różny sposób. Wilgotność sprawia, że drewno staje się bardziej oporne i trudniejsze do cięcia. Jeśli planujemy pracę z drewnem mokrym, powinniśmy koniecznie zwracać uwagę na ostrość i szerokość rozwarcia zębów danej piły. Dzięki temu dostosujemy nasze narzędzie do pracy w określonych warunkach i zapobiegniemy zakleszczeniu się piły w trakcie cięcia.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Praktyczne narzędzia dla każdego domu: zestawienie nieocenionych pomocników

W tym artykule przedstawimy zestawienie nieocenionych narzędzi, które powinny
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy

Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *