Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup mieszkania to ogromna inwestycja na lata. Bez względu na to, czy planujesz wziąć kredyt hipoteczny, czy kupić mieszkanie za gotówkę, musisz być świadomy znaczenia tej decyzji. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, aby mieć pewność, że wybierzesz idealną nieruchomość dla siebie? Oto kilka naszych sprawdzonych wskazówek!

Zakup mieszkania to nigdy nie jest prosta decyzja – szczególnie jeśli kupujesz swoją pierwszą nieruchomość. Na co więc warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu, który może kosztować Cię krocie?

Rynek pierwotny czy wtórny?

Szukając mieszkania, należy przede wszystkim zastanowić się, czy lepszym wyborem dla Ciebie będzie nieruchomość z rynku wtórnego, czy z rynku pierwotnego. Oba te rozwiązania mają bowiem zarówno swoje plusy, jak i minusy. Co ma największe znaczenie w obu tych przypadkach?

Rynek pierwotny

Mieszkania pochodzące z tak zwanego rynku pierwotnego to najczęściej mieszkania deweloperskie. Mieszkania te są nowe, czyli pierwszy raz wystawione na sprzedaż. Ma to bez wątpienia sporo plusów, ponieważ jest gwarantem tego, iż nieruchomość nie jest zniszczona ani przez czas, ani przez poprzednich lokatorów. Mieszkania od dewelopera często cieszą się również dodatkowymi udogodnieniami takimi jak miejsce postojowe na parkingu podziemnym czy też monitoring IP. Co więcej, takie rozwiązanie to także możliwość zaaranżowania wnętrza w swoim stylu i zgodnie ze swoimi potrzebami – możesz na przykład zdecydować się na piękne meble kuchenne na wymiar od polskiego producenta. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli zdecydowałeś się na mieszkanie z rynku pierwotnego?

Przede wszystkim sprawdź dokładnie firmę deweloperską. Upewnij się między innymi, że deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem – aby to zrobić, należy zajrzeć do księgi wieczystej.

Jeśli szukasz pięknego mieszkania z rynku pierwotnego, to koniecznie zobacz mieszkania deweloperskie Gdańsk.

Rynek wtórny

Mieszkania z rynku wtórnego również mogą mieć wiele zalet. Często są one tańsze niż mieszkania deweloperskie, a także dają większą szansę na zamieszkanie w samym centrum miasta. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli planujesz zakup takiego “mieszkania z drugiej ręki”?

Przede wszystkim sprawdź dokładnie stan prawny nieruchomości. Koniecznie zorientuj się też, czy na lokalu nie ciąży zadłużenie hipoteczne, czy aktualny właściciel posiada akt własności nieruchomości oraz, czy nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. W przypadku rynku wtórnego bardzo ważne jest również, aby sprawdzić, w jakim stanie jest mieszkanie – może bowiem okazać się, że będzie ono wymagało generalnego remontu, który znacznie przekroczy Twój budżet. 

Fot.: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie meble wstawić na dużym tarasie?
Jakie meble wstawić na dużym tarasie?
Urządzasz duży taras? Podpowiadamy, jakie meble będą wyglądały na nim najlepiej!
W co ubrać się do prac w ogrodzie?
Prace ogrodowe przeprowadza się z reguły w dość trudnych warunkach środowiskowych, nie tylko tych atmosferycznych. Co prawda intensywny deszcz czy lekki śnieg to czynniki, które z całą pewnością nie wpłyną na prace pozytywnie, lecz równie istotna jest także sama specyfika przydomowego ogródka.
Jak często kosić trawę i na jaka wysokość?
Jak często kosić trawę i na jaka wysokość?
Jeżeli chcesz, aby twój trawnik dobrze się prezentował, dowiedz się, jak często i na jakąś wysokość należy kosić trawę.
Ostatnie wpisy