Ogród może być piękny i zachwycać swoim wyglądem przez cały rok. Wystarczy odpowiednio zaprojektować jego nasadę, aby znalazły się wśród niej także rośliny całoroczne, które cieszą oko jesienią, zima i wczesną wiosną, kiedy cała przyroda zapada w sen zimowy lub budzi się dopiero do życia. Dlatego też dziś prezentujemy top 10 krzewów całorocznych, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie.
Berberys należy do roślin, które pomimo tego, że kwitną na przełomie maja i czerwca, ciszą swoim pięknym wyglądem przez cały rok. Najpiękniej prezentuje się natomiast w okresie jesiennym, kiedy jego liście wybarwiają się na piękne odcienie żółci, pomarańczy oraz czerwieni. Ponadto w okresie tym jego gałązki obsypane są także czerwonymi owocami, które nie opadają na zimę, więc gwarantują piękny wygląd ogrodu także w tym okresie. Berberys należy do roślin, które nie mają dużych wymagań glebowych oraz nie potrzebują dużego nasłonecznienia. Dzięki temu są doskonałą propozycją do niewielkich ogrodów.
Krzew ten w zależności od swojej odmiany może być zarówno pnączem, jak i pojedynczym krzakiem zasadzonym w ogrodzie. Roślina ta cechuje się rozłożystą koroną o niewielkich liściach, które jesienią przybierają piękne żółte i czerwone kolory. Pomimo tego, że trzmielina gubi na zimę liście, w tym okresie jej ozdobą stają się niezwykle efektowne owoce, które przypominają swoim kształtem pudełeczka z kulką w środku lub biskupi biret.
W zestawieniu całorocznych krzewów nie mogło także zabraknąć bukszpanu. Roślina ta dorasta najczęściej do wysokości około jednego metra i kwitnie na przełomie marca oraz maja. Jej największym walorem dekoracyjnym są jednak liście o ciemnozielonym zabarwieniu, które nie tracą swojego intensywnego koloru nawet podczas mroźnych dni, dzięki temu idealnie sprawdza się jako całoroczna ozdoba ogrodu.
Jałowiec to kolejny krzew ozdobny do ogrodu, który warto mieć, nie tylko ze względu na fakt, że zachowuje on swój piękny zielony wygląd niemal przez cały rok, ale także przez jego owoce, które są doskonałym dodatkiem do mięs i pieczeni. Jałowiec nie ma dużych wymagań co do jego miejsca nasady, dlatego też polecany jest dla niedoświadczonych ogrodników.
Sosna karłowa to krzew, który dorasta do niewielkich rozmiarów. Porośnięty jest miękkimi niebiesko-zielonymi igłami, które dodatkowo zdobią białe paski. Krzew ten wydaje także niewielkie szyszki, które najpierw przybierają kolor fioletu, a dopiero z czasem brązowieją. Mogą się one jednak utrzymywać na gałęziach, nawet przez wiele lat zdobiąc tym samym ogród. Sosna karłowata zachowuje swoje igły także w okresie zimowym, dobrze znosi wysokie mrozy oraz preferuje duże nasłonecznienie.
Wrzosy to drobne krzewy, które świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie nasady drzewnej. Cechują się pięknymi fioletowymi kwiatami w okresie jesiennym, które utrzymują się nawet do pierwszych mrozów. Zimą roślina ta nie gubi całkowicie swoich listków, jednak przybierają one rdzawobrązowy kolor. Ponadto wrzos należy do roślin o niskich wymaganiach dotyczących gleby i ich stanowiska.
Ten krzew nazywany jest wiecznie zieloną rośliną. Występuje on w wielu odmianach, które mają złociste, zielone lub szmaragdowe listki. Owocuje w postaci małych szyszek. Cyprysik preferuje żyzną i mocno nawodnioną glebę także zimą.
Roślina ta swoim wyglądem mocno przypomina cyprysik, różni się jednak od niej swoimi liśćmi, które wyglądają tak, jakby zostały pokryte łuskami. Pozostaje ona zielona przez cały rok, chociaż w okresie zimowym końcówki jej liści mogą przybierać lekko brązowy odcień. Żywotnikowiec japoński bardzo źle znosi suszę, dlatego należy dbać stale o jego nawodnienie, bez względu na porę roku.
Mahonia pospolita to z kolei krzew liściasty, który preferuje zacienione miejsca. Doskonale znosi suszę oraz mróz, dzięki czemu o każdej porze roku prezentuje się nienagannie. Wiosną kwitnie złocistymi kwiatami o intensywnym zapachu, latem owocuje, przez co zdobią ją fioletowe kuleczki. Natomiast zimą jej liście przybierają intensywny krwisty kolor czerwieni, który ożywia ogród.
Ostatnią rośliną z naszego zestawienia jest oczar wirginijski. Krzew ten kwitnie w okresie jesiennym na przełomie listopada i grudnia. Pojawiają się na nim wtedy żółte kwiaty o tasiemkowych płatkach. Liście oczaru utrzymują się na nim nawet w mroźne dni i przybierają żółtą barwę. Roślina ta należy do jednych z najrzadziej spotykanych krzewów w polskich ogrodach.