Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa

Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli masz przydomowy warzywniak, z pewnością dbasz nie tylko o prawidłową pielęgnację roślin, lecz także starasz się pilnować terminów zbiorów warzyw. W naszym poradniku zawarliśmy najważniejsze informacje o zbiorach plonów z warzywniaka.

Dbanie o przydomowy warzywniak nie musi być skomplikowane. Wystarczy, że będziemy stosować się do pewnych zasad, które ułatwią nam sadzenie i pielęgnację roślin. Dzięki systematycznej pracy możemy cieszyć się własnymi zbiorami każdego roku. W polskich ogródkach najczęściej sadzi się ziemniaki, marchew, ogórki, pomidory, seler, buraki. W domowym warzywniaku warto także znaleźć trochę miejsca na cukinię, fasolkę, groszek, kalafior albo kukurydzę cukrową. Podpowiadamy, kiedy należy zbierać poszczególne plony.

Kalendarz zbioru warzyw

Jeżeli zbierzemy warzywa w określonym terminie, możemy mieć pewność, że plony będą zawierać wszystkie wartości odżywcze. Prawidłowy czas zbiorów jest niezwykle ważny dla zachowania smaku, aromatu i trwałości przechowalniczej warzyw. Jednak z racji tego, że nasz klimat cechuje dosyć duża zmienność, powinniśmy uważnie obserwować wzrost i rozwój roślin oraz warunków pogodowych. Poniżej podajemy najbardziej odpowiednie terminy zbioru dla najczęściej uprawianych warzyw.

Pomidor

Pomidory możemy sadzić w maju i czerwcu, a plony zbieramy od lipca do września. Najczęściej jednak zbieramy je w sierpniu. Dojrzałe pomidory są intensywnie czerwone.

Marchew

Marchew siejemy od marca do czerwca. Pierwsze plony zbierzemy już w czerwcu, a ostatnie we wrześniu lub nawet w październiku. Zbiór zależy od odmiany marchwi. Dojrzałą marchew poznamy po więdnących liściach.

Burak ćwikłowy

Buraki sadzi się od kwietnia do czerwca. Warzywa zbieramy w lipcu, najpóźniej w październiku. Ważne, by zrobić to przed pierwszymi przymrozkami.

Seler liściowy

Seler liściowy sadzimy w maju i czerwcu, a pierwsze zbiory rozpoczynamy już w lipcu i sierpniu. Najczęściej selery zbiera się we wrześniu. Warzywa możemy zbierać, gdy pojawi się ok. 10–12 liści.

Ziemniak

Ziemniaki najczęściej sadzi się w kwietniu. Wczesne odmiany popularnego warzywa zbieramy już w czerwcu i lipcu, a najpóźniejsze – we wrześniu, a nawet październiku. Warto pamiętać, że ziemniaki zbiera się około 3 tygodnie po tym, jak dojdzie do obumarcia łodyg.

Ogórek

Ogórki sadzimy w maju i już miesiąc później możemy zbierać pierwsze plony, aż do sierpnia. Najszybciej zbiera się ogórki w najmniejszej fazie wzrostu do konserwowania, natomiast większe do bezpośredniego spożycia.

Kukurydza cukrowa

Kukurydzę sieje się w maju, ale pierwsze plony zaleca się zbierać dopiero w lipcu, aż do września. Termin zbioru przypada zazwyczaj na 2–4 tygodnie po pojawieniu się czarnej plamki.

Kalafior

Kalafior siejemy w czerwcu, a miesiąc później możemy zbierać pierwsze plony. Ostatni zbiór powinien odbyć się jeszcze przed przymrozkami. Plonów musimy pilnować, ponieważ niesprzyjające warunki atmosferyczne powodują szybkie zmiany w pędzie kwiatostanowym.

Cukinia

Cukinię siejemy w maju. Wcześnie dojrzewające odmiany mają owoce gotowe do zbioru już po około 5–6 tygodniach po posadzeniu. Najczęściej cukinię zbiera się od lipca do września.

Groszek zielony

Groszek wysiewamy na przełomie marca i kwietnia. Dwa tygodnie po pojawieniu się kwiatostanów sprawdzamy strąki. Jeżeli są nabrzmiałe, zbieramy je (od czerwca do sierpnia).

Zdj. główne: congerdesign/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie parasole na balkon wybrać? Poradnik dla tych, którzy szukają najlepszego rozwiązania.
Jakie parasole na balkon wybrać? Poradnik dla tych, którzy szukają najlepszego rozwiązania.
Parasol na balkonie to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na komfortowe spędzanie czasu na świeżym powietrzu nawet w gorące letnie dni. Wybór odpowiedniego parasola to jednak wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie miały do czynienia z takim zakupem wcześniej. W tym artykule przedstawiamy poradnik dla tych, którzy szukają najlepszego rozwiązania.
Palisady – design i zastosowanie
Palisady – design i zastosowanie
Palisady ogrodowe są świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Pozwalają na wydzielenie stref w ogrodzie. W sklepach można znaleźć różne rodzaje palisad ogrodowych. […]
Pusta ściana? Oto nasze pomysły, jak ją ozdobić!
Pusta ściana? Oto nasze pomysły, jak ją ozdobić!
Nie możesz znaleźć obrazu idealnie pasującego do Twojego wnętrza…? Spokojnie, nie musisz zmieniać całej aranżacji! Odkryj inspiracje, które dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz doskonałe dzieła, które dodadzą Twoim pomieszczeniom „tego czegoś”.
Ostatnie wpisy