Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ładne meble ogrodowe – dopasowane pod względem designu i upodobań użytkowników – to podstawa każdego zadbanego ogrodu. Meble drewniane świetnie odnajdą się w ogrodach zarówno klasycznych, rustykalnych, jak i boho. Aby móc cieszyć się ich nienagannym wyglądem jak najdłużej, należy je odpowiednio pielęgnować.
Zadbane drewniane meble ogrodowe zawsze obronią się swoją klasą i – co najważniejsze – zachowają ją przez długie lata. Poznaj kilka wskazówek, jak o nie dbać w skuteczny i sprawdzony sposób!
Meble ogrodowe różnią się między sobą nie tylko stylem, ale i materiałem wykonania. Nowoczesne meble do ogrodu mogą być zrobione m.in. z tworzyw sztucznych, rattanu, szkła hartowanego czy różnych rodzajów drewna. Te ostatnie – drewniane meble ogrodowe – należą do najpopularniejszych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są trwałe, naturalne i dobrze komponują się z innymi materiałami, takimi jak rattan czy stal. Są również łatwe do naprawy. Wystarczy użyć odpowiednich narzędzi i produktów dopasowanych m.in. do gatunku danego drewna, żeby poradzić sobie z zadrapaniami i innymi uszkodzeniami.
Kupując meble z drewna egzotycznego, dokonujemy znaczącej inwestycji w dom. Aby zachować je w idealnym stanie, należy o nie odpowiednio dbać. Wymagania dotyczące pielęgnacji mebli z drewna egzotycznego różnią się w zależności od rodzaju drzewa. Istnieją jednak pewne podstawowe wskazówki, które pomogą chronić nasze meble.
Najważniejszą rzeczą jest ochrona mebli z drewna egzotycznego przed bezpośrednim światłem słonecznym (kiedy tylko jest to możliwe). Światło słoneczne może powodować blaknięcie drewna i uszkadzać meble. Warto je więc przenieść do cienia lub przykryć kocem, gdy nie są używane. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalnych poduch na meble ogrodowe.
Należy również zadbać o to, aby meble pozostały suche. Drewno, na które rozleje się ciecz, należy od razu wytrzeć miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Następnie należy pozostawić drewno do wyschnięcia. Aż do momentu całkowitego wyschnięcia mebla lepiej nie używać żadnych środków czyszczących. Mogą one zabarwić i uszkodzić drewno egzotyczne.
Podczas czyszczenia mebli z drewna egzotycznego należy używać wyłącznie łagodnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić koloru ani faktury drewna. Pielęgnacja mebli z drewna egzotycznego obejmuje używanie miękkiej szmatki i ciepłej wody. Zaleca się rezygnację z używania ostrych środków chemicznych.
Chcąc przeprowadzić podstawową konserwację mebli, należy odkurzyć je miękką ściereczką ok. raz na tydzień. Pomoże to usunąć nagromadzony brud i inne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić wykończenie lub spowodować przebarwienia. Przechodząc do impregnacji mebli ogrodowych z drewna egzotycznego, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego impregnatu.
Impregnacja drewnianych mebli tarasowych zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu, śniegu, mrozu itp. Chroni również przed osadzaniem się brudu i kurzu. Impregnacja zapewnia kolejny poziom ochrony przed owadami, takimi jak termity lub przed grzybami. Mogą one spowodować rozległe uszkodzenia drewnianych mebli tarasowych, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie zwalczone.
Co jakiś czas warto przeprowadzić nieco więcej prac renowacyjnych przy meblach z drewna:
Częstotliwość konserwacji drewnianych mebli ogrodowych zależy od takich czynników jak rodzaj drewna użytego do ich produkcji (rodzime drewno zazwyczaj należy konserwować częściej niż gatunki egzotyczne) oraz narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne. Całoroczne przebywanie w nasłonecznionym miejscu, powoduje konieczność częstszej pielęgnacji. Zazwyczaj meble takie jak krzesła ogrodowe, sofy ogrodowe czy stoły, konserwuje się raz do roku. W przypadku zaobserwowania uszkodzeń mechanicznych należy zająć się drewnem od razu.
Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych zimą lub przez dłuższy czas o innej porze roku powinno odbywać się w suchym pomieszczeniu, lub pod dachem. Dobrze sprawdzi się szopa, garaż, a nawet loggia. Przed umieszczeniem mebli w środku należy je oczyścić, wysuszyć i natrzeć olejem lub woskiem. Nie należy zapominać o czyszczeniu i zabezpieczeniu spodu stołów i ław!
Po zimie drewniane meble ogrodowe należy dokładnie wyczyścić, ponieważ często pokryte są brudem i tłustymi plamami. Należy też sprawdzić, czy meble nie są mocno zniszczone – jeśli mają pęknięcia lub butwieją, trzeba będzie zamaskować uszkodzenia specjalną szpachlą do drewna lub wypełniaczami. Pamiętajmy, że drewniane meble ogrodowe podczas zimy trzymamy w zamkniętym pomieszczeniu, a nie na świeżym powietrzu. Tam nieustannie byłyby narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne!
Meble drewniane są pięknym i ponadczasowym dodatkiem do każdego ogrodu. Ważna jest jednak świadomość na temat tego, jak o nie dbać. Utrzymane w dobrym stanie meble ogrodowe pozwalają cieszyć się wysokiej jakości wypoczynkiem na świeżym powietrzu np. podczas spożywania posiłków z bliskimi. Otoczenie ma duży wpływ na samopoczucie – dlatego warto zadbać o przestrzeń przeznaczoną do relaksu.
Zdjęcia: materiały od klienta