Możesz uczynić swój ogród bezpiecznym miejscem dla wielu pożytecznych owadów i ptaków. Dowiedz się, jakie domki dla zwierząt warto postawić na działce.
Niewielkie owady są przez nas często niezauważane. Zwykle chowają się w ogrodzie w trudnodostępnych miejscach, po cichu wykonując swoją pożyteczną pracę. Często są pierwszą linią obrony przed szkodnikami, ale też pomagają zapylać rośliny. Najlepszym sposobem jest zbudowanie lub kupienie dla nich domku o wybranym kształcie. Taki „hotel” może składać się z kilku pięter. Do jego szkieletu najlepiej jest wykorzystać drewniane listewki. Otwory można wypełnić sianem, które będzie schronieniem dla owadów złotookowatych, żerujących na mszycach i roztoczach. Kolejne okienko może być zbudowane z trzciny lub bambusa. Ich wnętrza będą świetnym miejscem dla pszczół murarek lub nożycówek.
Łodygi jeżyny, róży lub berberysu to dobre gniazdo błonkówek, które pełnią ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Walczą również ze szkodnikami, takimi jak owadziarki czy grzebacze. Szyszki i suche liście będą lokum dla biedronek, zaś nawiercone grube gałęzie przyciągną zagrożone wyginięciem złotolitki. Taki domek można zawiesić na drzewie lub postawić na stabilnym podłożu.
Domek dla ptaków to najpopularniejszy rodzaj lokum dla zwierząt. Można zrobić go stosunkowo łatwo, dzięki czemu jest często spotykany w sklepach jako zestaw elementów do złożenia lub gotowiec w różnych rozmiarach. Wystarczy zawiesić go na drzewie np. przy pomocy sznurka. Może być także postawiony na parapecie. Najpopularniejsze domki stają się mieszkaniem wróbli lub gilów. Często można spotkać w nich także sikorki, które pomogą Ci w utrzymaniu kondycji ogrodu, gdyż ich główny pokarm stanowią gatunki szkodliwych owadów. Świetnym pomysłem jest też zakup bardziej zabudowanej wersji lokum. Taka cicha i spokojna konstrukcja może stać się budką lęgową dla ptaków.
Pszczoły są tak pożytecznymi owadami, że warto postawić im oddzielny domek. Przy okazji zdobywania pyłku i nektaru zapylają one rośliny w naszym ogrodzie. Warzywa i owoce wydają tym samym dorodniejsze plony.
Okazuje się, że pszczoły nie potrzebują specjalnego, dużego ula. Wystarczy im lokum z drewnianej, piętrowej konstrukcji. Każde okienko powinno być wypełnione gałązkami, kawałkami nawierconego drewna lub wydrążonymi trzcinami. Ważne, aby otwory wynosiły od 2 do 8 mm. Taki system tuneli ułatwi różnym pszczołom gniazdowanie. W komórkach zostaną złożone jaja, z których rozwiną się kolejne owady. Przygotowany domek można powiesić na drzewie lub postawić na stabilnym podłożu.
Spotkanie w ogrodzie wiewiórki z pewnością ucieszy każde dziecko. Być może widujesz je czasami, jeśli w Twoim sąsiedztwie znajdują się parki lub lasy. Jeśli chcesz, aby zwierzęta te chętniej odwiedzały Twoją działkę, zamontuj na drzewie specjalny domek na wysokości 4–5 metrów. Na pierwszy rzut oka przypomina on z daleka popularne lokum dla ptaków. Różni się jednak nieco ułożeniem otworów. Posiada bowiem małe okno z boku oraz znacznie szersze wejście od frontu. Domek dla wiewiórek powinien być też zbudowany z nieco grubszego drewna, gdyż są one bardzo wyczulone na hałasy.
Zdj. główne: Roger Victorino/unsplash.com