Architektura i dekoracje

Palisady – design i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
palisada w ogrodzie
Obraz mac231 z Pixabay

Palisady ogrodowe są świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Pozwalają na wydzielenie stref w ogrodzie. W sklepach można znaleźć różne rodzaje palisad ogrodowych. Na jakie warto się zdecydować?

Rodzaje palisad ogrodowych

Palisady są jednym z elementów małej architektury ogrodowej. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana palisada, aby odpowiednio pełniła swoją funkcję. 

Najbardziej popularne palisady ogrodowe

  • Betonowe – cieszą się największą popularnością, dzięki swojej wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne oraz wszechstronności zastosowania. Palisady betonowe mogą mieć bardzo różne kolory, wzory oraz kształty. Ogromną popularnością cieszą się też produkty imitujące kamień lub kostkę brukową.
  • Plastikowe – są lekkie i łatwe w montażu, mogą imitować drewno naturalne lub beton. Palisady plastikowe są mało odporne na uszkodzenia, ale są świetnym rozwiązaniem do oddzielania od siebie stref aranżacyjnych. Ten rodzaj palisady jest najbardziej ekonomiczny.
  • Drewniane – są najmniej popularnym rozwiązaniem. Drewno źle znosi zmienne warunki atmosferyczne i musi być regularnie impregnowane oraz zabezpieczane przed wilgocią.
  • Kamienne – ten rodzaj palisady należy do najbardziej luksusowych rozwiązań. Świetnie komponuje się z kostką brukową. Palisady kamienne są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, zmianę temperatury oraz wilgoć. Palisady z kamienia naturalnego bardzo często są wykorzystywane do wzmacniania skarp.

Kształt palisady ogrodowej

  • Kształt palisady ogrodowej decyduje o walorach dekoracyjnych i możliwościach jej zastosowania. Najbardziej popularne są palisady o kształcie:
  • nierównomiernym,
  • równomiernego prostopadłościanu,
  • okrągłe.

Zastosowanie palisady ogrodowej

Palisada ogrodowa ma wiele funkcji użytkowych i estetycznych. Takie rozwiązanie może posłużyć zarówno do ogrodzenia części terenu, jak i do tworzenia rabat kwiatowych. Palisada może być stosowana jako:

  • Granica – palisada świetnie nadaje się do podzielenia ogrodu na strefy, z których każda pełni inną funkcję i wygląda bardzo dobrze. Wykorzystanie palisady do oddzielenia trawnika od rabaty wygląda bardzo efektownie, zabezpiecza jednocześnie kwiaty przed nieumyślnym zadeptaniem. Niska palisada jest świetnym zabezpieczeniem dla drzewek lub krzewów ozdobnych.
  • Obrzeże trawnika lub ścieżki – bardzo często palisady wykorzystuje się jako obrzeża trawników i ścieżek ogrodowych. Duży wybór kolorów i materiałów ułatwia dostosowanie do potrzeb ogrodu. Wybierając palisadę do ogrodu, należy dostosować jej wysokość do własnych potrzeb.
  • Obrzeże schodów – palisada świetnie sprawdza się również do wykończenia tarasu, schodów prowadzących na taras lub do drzwi wejściowych budynku. Niezależnie od materiału, z którego wykonane są schody lub taras, palisada sprawia, że projekt jest bardziej spójny.
  • Murek oporowy – zdaniem takiej konstrukcji jest wzmocnienie skarpy, na której znajduje się rabata kwiatowa lub skalniak. Taki murek może pełnić również funkcję wygodnego siedziska.

Dopełnienie małej architektury – mała architektura nadaje ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Ciekawe ułożenie palisady bardzo pozytywnie wpływa na wygląd całej posesji.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Wnętrze z Charakterem: Modne Plakaty do Salonu jako Wyraz Stylu i Indywidualności

Salon jest sercem naszego domu, miejscem, gdzie witamy gości i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jak wycenić nieruchomość, aby ocenić jej potencjał? Czym kierować się przy wycenie nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem i bez niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia może okazać się bardzo ryzykownym przedsięwzięciem.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Sztukateria elewacyjna w architekturze: Jak dodaje wyjątkowego charakteru i elegancji budynkom

Sztukateria elewacyjna: Wyjątkowy charakter i elegancja dla budynków.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *