Montujemy panele słoneczne – krok po kroku

Narzędzia i akcesoria
Montujemy panele słoneczne – krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja paneli słonecznych jest jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć. W przypadku dużych projektów należy zatrudnić eksperta. Jednak jeśli wiesz jak zamontować panele słoneczne, możesz spokojnie monitorować jego pracę, aby upewnić się, że spełnia określone standardy.

Wizyta inżyniera

Po podpisaniu umowy na wykonanie i montaż instalacji fotowoltaicznej, spodziewaj się wizyty inżyniera. Sprawdzi on stan elektryczny Twojego domu i upewni się, że wszystko jest kompatybilne z nowym systemem energetycznym. Zazwyczaj tego typu osoba pracuje bezpośrednio dla instalatora, ale może też być niezależnym specjalistą, z którym zawarł on umowę. Podczas wizyty oceni też nieruchomość pod kątem rozmiaru systemu, typu dachu i kąta jego nachylenia, a także zacienienia.

Podobnie jak w przypadku każdej dużej inwestycji, instalacja paneli słonecznej wiąże się z mnóstwem papierkowej roboty. Na szczęście większością tych dokumentów zajmuje się instalator.

Jak wybrać panele słoneczne?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wydajność, czyli stosunek (w procentach) energii słonecznej, która dociera do panelu, do energii elektrycznej generowanej przez moduł. Na przykład, jeśli panel fotowoltaiczny przechwyciłby połowę energii słonecznej, sprawność konwersji wyniosłaby 50%. W rzeczywistości wydajność tradycyjnych paneli kształtuje się na poziomie 15-21%. Im wyższa wydajność, tym więcej watów energii elektrycznej otrzymasz na metr kwadratowy panelu. Dzięki temu cały system zajmuje mniej miejsca na dachu. Z drugiej jednak strony musisz się liczyć z wyższą ceną. Zwróć też uwagę na długość gwarancji producenta. Zazwyczaj wynosi ona powyżej 25 lat. Ważną rolę odgrywa także cena i znamionowa moc wyjściowa.

Szukając firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, weź pod uwagę kilka czynników. Sprawdź jej doświadczenie, portfolio, specjalistyczną wiedzę i reputację. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu. Poproś również o wstępną wycenę usługi. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać umowę, zanim ją podpiszesz.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu uzależnione jest od systemów oświetleniowych i urządzeń, z których korzystasz na co dzień. Przeanalizuj rachunki za prąd i zdecyduj, czy chcesz w części, czy może w całości zaspokoić wspomniane zapotrzebowanie za pomocą paneli słonecznych. 

Pamiętaj, że na ilość energii generowanej przez panel wpływa liczba godzin słonecznych w danym miejscu. Im więcej godzin, tym więcej energii otrzymasz z kilku modułów. Oprócz tego zwróć na powierzchnię dachu i budżet, jakim dysponujesz. 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Właściwa instalacja to ekscytujący dzień dla każdego właściciela domu. Najpierw specjalista przygotuje dach i upewni się, że gont lub płytki są prawidłowo przymocowane. Następnie podłączy przewody elektryczne, które będą podpięte do panelu elektrycznego i ogólnego systemu zasilania. W kolejnym etapie zainstaluje stelaż do podparcia paneli (to jedyny element wyposażenia, który faktycznie znajdzie się na  dachu). Po wypoziomowaniu i bezpiecznym zamocowaniu umieści panele na stelażu. Wreszcie podłączy do nich falownik, który przekształca energię prądu stałego w energię prądu przemiennego używaną w domach i sieci elektrycznej. 

Na koniec włączy zasilanie i przetestuje system. Cała instalacja zajmie 1-3 dni, w zależności od rozmiaru systemu. Jeśli zdecydujesz się na miernik mocy do pomiaru cenny, proces wydłuży się o kilka godzin.

Jak działają panele słoneczne?

Niektóre materiały mogą wytwarzać energię elektryczną, gdy pada na nie światło. Takie zjawisko nazywamy efektem fotowoltaicznym. Panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną prądu stałego. Następnie jednostka inwerterowa zamienia ją na prąd przemienny dla obwodów elektrycznych w Twoim domu. Nadmiar energii może zostać zwrócony do sieci elektrycznej lub własnego systemu magazynowania.

Większość ogniw słonecznych wykonana jest z krzemu. Panele słoneczne, zwane także modułami, składa się z kilku takich elementów, połączonych ze sobą i umieszczonych pomiędzy szkłem ochronnym a płytą tylną. Cały panel jest zwykle otoczony aluminiową ramą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ręczne nawożenie trawnika, zakładanie trawnika z siewu
Ręczne nawożenie trawnika, zakładanie trawnika z siewu
Kosisz, podlewasz, grabisz a Twój trawnik nadal wygląda nieatrakcyjnie? Trawa jak każda roślina potrzebuje minerałów i odżywienia. Zobacz jak ręcznie nawozić trawnik, który odwdzięczy się za to pięknym wyglądem.
Jakie krzewy warto sadzić jesienią?
Jakie krzewy warto sadzić jesienią?
Zastanawiasz się, jakie krzewy warto posadzić jesienią? Możliwości jest sporo. Dowiedz się więcej i maksymalnie wykorzystaj dogodne warunki pogodowe, które będą panować w najbliższych tygodniach!
W co wyposażyć domek letniskowy?
W co wyposażyć domek letniskowy?
Masz domek letniskowy i chcesz uruchomić wakacyjny biznes? A może dopiero rozważasz przedsiębiorcze wykorzystanie swojej działki? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, wprowadzając gości w swoje progi!
Ostatnie wpisy