W uprawie roślin liczy się nie tylko żyzność gleby, lecz również jej odczyn pH. Od niego zależy, czy roślina będzie miała odpowiednie warunki do rozwoju. Niektóre rośliny wymagają kwaśnej gleby, a inne obojętnej. W jaki sposób można sprawdzić odczyn gleby i czy można go zmienić?
Czym jest odczyn gleby i dlaczego jest taki ważny?
Odczyn gleby jest stosunkiem jonów wodoru do jonów wodorotlenowych w roztworze gleby. Odczyn jest jednym z najważniejszych parametrów gleby – to od niego zależy wzrost roślin. Badanie odczynu gleby najlepiej jest wykonać na wiosnę, tuż przed zasiewem. Z odczynu gleby można dowiedzieć się o:
stopniu przyswajalności składników mineralnych i wody przez rośliny – im gleba jest kwaśniejsza, tym rośliny będą wolniej rosły i mogą być bardziej narażone na choroby,
wymaganiach glebowych – większość roślin toleruje glebę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Choć niektóre rośliny np. azalia, róża, wrzos czy borówka preferują ziemię o kwaśnym odczynie.
Wysokość pH
Odczyn gleby
poniżej 4,5
gleba bardzo kwaśna
4,6- 5,5
gleba lekko kwaśna
5,6- 6,5
gleba kwaśna
6,6- 7,2
gleba obojętna
powyżej 7,3
gleba zasadowa
Źródło: Internet
W jaki sposób można sprawdzić odczyn gleby?
Odczyn gleby można sprawdzić w każdej stacji chemiczno-rolniczej. Koszt takiego badania to niecałe 100 zł. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia do samodzielnego badania pH gleby. Najpopularniejszymi urządzeniami do tego są:
kwasomierze – najbardziej popularny jest kwasomierz ze wskazówką, która pokazuje na skali wartość pH gleby,
zestaw do badania gleby z rurką testową – jest to zestaw jednorazowy, a jego koszt nie przekracza kilkunastu złotych,
papierki lakmusowe do gleby,
elektroniczne przyrządy – jest to rozwiązanie dla rolników, ponieważ koszt takiego urządzenia jest wysoki,
obserwacja chwastów – rodzaj chwastów wskazuje na odczyn gleby. Do najpopularniejszych chwastów wskazujących na odczyn gleby zalicza się:
soda lub ocet – do słoiczka należy wsypać pobraną próbkę ziemi i zalać wodą destylowaną. Następnie na wierzch powstałego roztworu trzeba wsypać sodę oczyszczoną lub wlać trochę octu. Jeśli roztwór się zapieni, to gleba ma odczyn kwaśny. Jeśli w roztworze pojawią się bąbelki, to gleba ma odczyn zasadowy.
Jak pobrać glebę do badania?
Im więcej próbek zostanie pobranych, tym badanie będzie dokładniejsze. Przyjmuje się, że na 1 ar gleby należy pobrać 3-4 próbki z różnych części ogrodu. Górną warstwę gleby (około 5 cm) odgarnia się, a następnie pobiera próbkę z głębokości około 15 cm. Gdy wszystkie próbki ziemi zostaną pobrane z ogrodu, to należy je wymieszać ze sobą, a następnie pobrać próbkę główną.
Jak zmienić odczyn gleby?
Jeśli gleba ma odczyn:
zasadowy – to należy ją zakwasić poprzez dodanie do ziemi torfu lub zastosowanie nawozów siarczanowych,
kwaśny – należy na takiej glebie przeprowadzić zabieg wapnowania.
Zabieg zmiany odczynu gleby nie jest zabiegiem stałym. Dlatego tak ważna jest kontrola kwasowości gleby.