Właściwości oborników granulowanych: bydlęcego, kurzego, końskiego, owczego

Właściwości oborników granulowanych: bydlęcego, kurzego, końskiego, owczego
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach są niezbędne do optymalnego wzrostu roślin. Dlatego tak ważnym jest ich nawożenie odpowiednio dobranymi preparatami – najlepiej – pochodzenia naturalnego, czyli obornikiem.

Nawożenie roślin – dlaczego jest tak ważne?

Wraz ze swoim rozwojem roślina pobiera gleby substancje mineralne niezbędne do wzrostu. Z biegiem czasu ich ilość wokół systemu korzeniowego zaczyna maleć. Z uwagi na zabiegi pielęgnacyjne wykonywane wokół domu, w ogrodach, na działkach czy plantacjach – koszenie i usuwanie trawy, zbieranie opadłych liści i owoców – nie ma możliwości, by wokół rośliny samodzielnie mogła odtworzyć się odpowiednio bogata gleba. Niezbędnym jest zatem dostarczenie roślinom substancji odżywczych z zewnątrz. Idealnie nadają się do tego nawozy, w szczególności w postaci obornika.

Uniwersalność obornika granulowanego

Obornik granulowany jest pośrednią formą pomiędzy całkowicie naturalnym nawożeniem nieprzetworzonym obornikiem a preparatami syntetycznymi. Obornik granulowany, jak obornik koński granulowany, pozwala na  dostarczenie roślinom składników odżywczych, jakie powstałyby wskutek naturalnego nawożenia, jednak w formie przyjaznej człowiekowi – bezzapachowych, łatwych do rozrzucenia granulek. Pod wpływem wilgoci obornik granulowany pęcznieje, stopniowo uwalniając do gleby substancje odżywcze w nim zawarte. Nie ma ograniczeń co do jego stosowania – z powodzeniem można stosować go w sezonie wiosennym, letnim czy jesiennym. Obornik granulowany, jak obornik koński granulowany, jest środkiem bezpiecznym dla roślin, pozbawionym chwastów, pasożytów, szkodliwych drobnoustrojów. Jego przydatność do użycia wynosi nawet kilka lat.

Rodzaje obornika i ich zastosowanie

Obornik granulowany, np. obornik koński granulowany, jest nawozem uniwersalnym – można go stosować do wszystkich rodzajów upraw. W zależności jednak od jego pochodzenia – obornik granulowany możemy znaleźć w formie granulek pochodzących z obornika jednego rodzaju lub mieszanek obornika różnych zwierząt – różne rodzaje obornika posiadają różne właściwości i bogate są w większą lub mniejszą ilość danych składników mineralnych. Podczas doboru konkretnego preparatu warto zatem wziąć pod uwagę rodzaj roślin, jakie chcemy wspomóc i ich zapotrzebowanie na dane minerały. Na rynku znaleźć możemy:

  • obornik bydlęcy granulowany – najczęściej spotykany obornik, o umiarkowanej zawartości składników odżywczych, idealny do nawożenia kalarepy, szparagów, kapusty, jarmużu, grochu, na glebach piaszczystych,
  • obornik kurzy granulowany – preparat bardzo skoncentrowany, przez co wymaga rozcieńczania z wodą przed zastosowaniem w proporcji 1:10, wskazany do stosowania w uprawie pomidorów, kukurydzy czy ziemniaków,
  • obornik koński granulowany – wskazany do stosowania na gleby ciężkie i nawodnione, jak gleby gliniaste, o właściwościach spulchniających i nagrzewających ziemię,
  • obornik świński granulowany – idealny do nawożenia szpinaku, kapusty, cebuli, kalafiorów, buraków uprawianych na glebach piaszczystych czy
  • obornik owczy granulowany – stosowany przy uprawach roślin wymagających bogatych w składniki odżywcze gleby (jak gleba próchnicza).

Obornik koński granulowany – dlaczego jest optymalnym nawozem?

Obornik koński granulowany nadaje się do nawożenia wszystkich rodzajów roślin – od drzew i krzewów owocowych, warzywa, winorośla, po rośliny ozdobne i trawniki. Idealnie sprawdzi się do nawożenia marchwi, grochu, selera czy ziemniaków. Obornik koński granulowany charakteryzuje się silniejszym działaniem w porównaniu do obornika bydlęcego czy świńskiego. Zawiera spore ilości azotu, magnezu fosforu, siarki i potasu. W jego składzie znaleźć można ponadto żelazo, mangan, bor i cynk.

Jeśli myślisz o nawożeniu swoich roślin, przemyśl zakup obornika końskiego granulowanego. Z uwagi na dużą koncentracje składników odżywczych i silne działanie, z pewnością poprawi żyzność twojej gleby i stan roślin, wspomagając ich rozwój i owocowanie.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skuteczne odwadnianie gruntów budowlanych wpływa na stabilność budynku: rola systemów rurowych
Jak skuteczne odwadnianie gruntów budowlanych wpływa na stabilność budynku: rola systemów rurowych
Poznaj kluczową rolę systemów rurowych w procesie odwadniania gruntów budowlanych oraz zrozum, jak mogą wpływać na optymalizację stabilności każdej konstrukcji.
Deska tarasowa – co to jest i jaką wybrać na taras?
Deska tarasowa – co to jest i jaką wybrać na taras?
Dowiedz się, jak wybrać najlepsze deski tarasowe dla Twojego domu.
Scrapboking i decoupage – w jaki sposób tworzyć prace z papieru?
Scrapboking i decoupage – w jaki sposób tworzyć prace z papieru?
Scrapbooking to technika ozdabiania zeszytów, notesów czy też albumów w taki sposób, aby jak najlepiej zachowywać wspomnienia, pamiątki i aby móc potem wrócić do ważnym chwil w życiu rodziny.
Ostatnie wpisy