System nawadniający ogród

System nawadniający ogród
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór automatycznego nawadniania ogrodu może być świetnym rozwiązaniem dla osób kochających zieleń, które nie mają dość czasu, by samemu sobie poradzić z dostarczaniem wody dla ulubionych roślin. Niepokój budzą jednak koszty takiego przedsięwzięcia. O czym trzeba pamiętać? 

Kiedy automatyczne nawadnianie jest potrzebne?

Kiedy zdecydować się na automatyczne nawadnianie ogrodu? Liczy się przede wszystkim stosunek włożonej w podlewanie pracy do osiągniętego efektu. W przypadku ogrodów bardzo rozległych, ręczne podlewanie nie tylko nie będzie łatwe i zajmie mnóstwo czasu, ale też nie będzie efektywne. Trudno jest myśleć o przywróceniu odpowiednich stosunków wodnych przy ręcznym podlewaniu. W sytuacji, gdy dysponujemy jedynie małym ogródkiem, możemy zdecydować się na któreś z prostszych rozwiązań. 

Jaka jest podstawowa zaleta nawadniania automatycznego?

Zyskiem dla osób, które zdecydują się na automatyczne nawadnianie, jest możliwość niemal bezobsługowego podlewania roślin. Wystarczy tylko zaprogramować system. Nawet przy naszej nieobecności przez dłuższy czas można się spodziewać, że dzięki automatyzacji rośliny będą w dobrej formie. Dodatkowo będzie ona dawkowana według potrzeb – możliwa jest więc jej oszczędność, co zadowoli zarówno osoby oszczędne, jak i dbające o środowisko. Dodatkowo możliwa jest praca systemu nocą, co pozwoli oszczędzić na parowaniu wilgoci z gleby. Całość nie powinna sprawiać większych trudności w obsłudze i eksploatacji. 

Jakie systemy nawadniania automatycznego oferowane są na rynku? 

Możemy wybrać jeden z podstawowych systemów nawadniania, które proponuje się klientom na rynku. Są to:

  • zraszacze statyczne: wybierane przede wszystkim z myślą o nawadnianiu niewielkich powierzchni – zwłaszcza przydomowych trawników. Niestety, ale mają one niewielki zasięg;
  • zraszacze rotacyjne: proste w obsłudze i umożliwiające zraszanie pod różnym kątem. Poleca się je tam, gdzie potrzeba nawodnić teren o zróżnicowanym ukształtowaniu;
  • mikrozraszacze: można je stosować pod koronami drzew lub krzewów. Wykorzystuje się je zwłaszcza w przypadku obecności w przydomowej przestrzeni okazałych egzemplarzy drzew;
  • nawadnianie kropelkowe: woda dostarczana jest bezpośrednio do korzenia rośliny. Poza drzewami i krzewami podlewa się w taki sposób również żywopłoty. Doceniany jest za precyzję i bardzo niewielkie straty wody. 
system nawadniający
Photo from Freepik.com

Z czego składa się automatyczny system nawadniający rośliny?

Typowy system automatycznego nawadniania składa się przede wszystkim ze sterownika, elektrozaworów, czujników, linii kroplujących lub zraszaczy i rur z tworzywa sztucznego, które odpowiadają za rozprowadzanie wody. Sercem całej instalacji jest sterownik wysyłający odpowiednie sygnały do elektrozaworów. Ostatnie są z kolei odpowiedzialne za zamykanie lub otwieranie dopływu wody z głównej rury zasilającej do poszczególnych sekcji funkcjonujących w systemie. Ważnymi elementami są czujniki, które dostarczają informacje o wilgotności gleby.

>> Zobacz też: Sterowanie nawadnianiem przez telefon

Ile kosztuje instalacja nawadniająca?

Koszty takiego systemu są uzależnione od specyfikacji technicznej, ale też ukształtowania terenu i rozmiarów ogrodu. Za zainstalowanie systemu nawadniania ogrodu o powierzchni 1000 m2 zapłacimy kilkanaście tysięcy złotych. Nie jest to więc tanie rozwiązanie, które można w ogrodzie zainstalować samemu. W praktyce daje możliwość zaoszczędzenia nawet 50% wody. Dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo czasu. 

Instalację takiego systemu należy powierzyć zaufanej i renomowanej firmie. Umożliwi to korzystanie z automatycznego nawadniania bez obawy o częste awarie i zużywanie się zastosowanych rozwiązań. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

8 − cztery =

Rekomendowane
Do czego służy księga wieczysta?
Do czego służy księga wieczysta?
Z czego składa się księga wieczysta i dlaczego warto się jej przyjrzeć przed zakupem nieruchomości? Podpowiadamy!
Jak regularne czyszczenie dachu wpływa na jego żywotność?
Jak regularne czyszczenie dachu wpływa na jego żywotność?
Dowiedz się, w jaki sposób regularne czyszczenie dachu wpływa na jego wytrzymałość i estetykę, podnosząc jednocześnie wartość nieruchomości. Bezpieczne metody i profesjonalne praktyki, które pomogą Ci chronić Twój dach.
Jak wybrać idealną folię przeciwsłoneczną do swojego domu?
Jak wybrać idealną folię przeciwsłoneczną do swojego domu?
Odkryj skuteczne metody wyboru folii przeciwsłonecznej, które doskonale pasują do Twojego domu i zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Ostatnie wpisy