Kalendarz ogrodnikaOwoce i warzywaRośliny

Kiedy przycinać jabłonie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
jabłoń
Photo by Capri23auto from Pixabay.com

Jabłoń bez wątpienia jest wspaniałą ozdobą ogrodu i nadaje mu wyjątkowy klimat. Sprawdź, kiedy przycinać to popularne drzewo, aby cieszyć się jego wspaniałym wyglądem oraz owocami.

Jabłonie – popularny element naszych ogrodów

Soczyste, pyszne jabłka z własnej jabłoni – dla wielu osób jest to smak dzieciństwa, o którym marzymy, także gdy dorośniemy. Jabłoń uznawana jest niekiedy za prawdziwy element obowiązkowy przy planowaniu ogrodu przy domu jednorodzinnym. Jej niewątpliwym atutem są dobre i zdrowe owoce, które chętnie jemy lub używamy ich do przetworów oraz domowych wypieków. Jeżeli Ty także chcesz mieć ją w swoim ogrodzie, pamiętaj o bardzo istotnej czynności. Przycinanie jabłoni to element, który ma ogromny wpływ na wzrost drzewa i jego owocowanie.

Dlaczego jabłoń należy przycinać?

Warto na początku zastanowić się, dlaczego właściwie przycinanie jabłoni jest konieczne, choć to drzewo potrafi rosnąć oraz owocować bez cięcia. Kiedy nie przycinamy drzewa, na początku nie widzimy wiążących się z tym problemów, jednak w miarę upływu czasu jabłoń rozrasta się nadmiernie, a gałęzie w koronie zbyt się zagęszczają. W związku z tym pielęgnacja jabłoni i zbiór jabłek są utrudnione. Niesie to ze sobą cały szereg konsekwencji – infekcje chorobowe, słabo dojrzewające owoce. Po kilku latach bez przycinania drzewo może być po prostu nie do odratowania. Dlatego przycinanie należy do podstawowych zadań właściciela tego drzewa owocowego i to już od momentu posadzenia go! Eksperci zalecają, aby robić to dwa razy w roku. Właściwie wykonane cięcie sprawi, że korona drzewa będzie odpowiednio uformowana. Dzięki temu czekają Cię duże, obfite plony soczystych, pysznych i zdrowych jabłek.

ogrodnik przycinający drzewa
Photo by Christian Riedl from Pixabay.com

Termin cięcia jabłoni – to istotne!

Sposób cięcia jabłoni należy dostosować do terminu, gdy ten zabieg jest wykonywany. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ drzewo przycięte w nieodpowiednim czasie prawdopodobnie czekają przykre konsekwencje. Zasadniczo mówimy o dwóch terminach przycinania jabłoni. 

Cięcie zimowe, czyli wykonywane pod koniec zimy lub podczas przedwiośnia, kiedy mija już ryzyko największych mrozów. W przypadku młodych drzew w tym terminie wykonujemy cięcia formujące koronę drzewa, u starszych – cięcia prześwietlające. Ich zadaniem jest usunięcie nadmiaru starych gałęzi oraz zapobieganie temu, by gałęzie nadmiernie zagęszczały się wewnątrz korony drzewa. Z kolei cięcie letnie ma za zadanie usunięcie młodych pędów, które wyrastają pionowo ku górze. To cięcie wykonujemy w okresie od początku lipca do końca sierpnia.

>> Zobacz też: Kalendarz cięcia krzewów ozdobnych. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać

Kiedy pierwsze cięcie jabłoni?

No dobrze, ale czy cięcie zimowe i letnie to jedyne takie zabiegi w przypadku jabłoni? Otóż nie, ponieważ pierwsze cięcie jabłoni odbywa się tuż po jej posadzeniu. To pierwszy krok w formowaniu korony naszego drzewa. Co istotne, nowo posadzone sadzonki drzew owocowych przycina się zawsze wiosną. Nawet jeżeli swoją jabłoń posadzisz jesienią, przytnij ją podczas najbliższej wiosny. Jeśli sadzisz wiosną – przycinasz ją od razu, tuż po posadzeniu. Podczas kupowania sadzonki, dopytaj szkółkarza, czy była ona już przycięta. Coraz częściej właśnie takie okazy są sprzedawane.

Narzędzia do cięcia jabłoni – czego potrzebujesz?

Zanim przystąpisz do zabiegu pielęgnacyjnego, musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia służące do cięcia drzew i krzewów. Sekator i piła ogrodnicza – tego potrzebujesz! Kiedy wybierasz się na zakupy, staraj się sięgać po narzędzia proponowane przez uznanych producentów, wykonane z jak najlepszych materiałów. Oczywiście, że jest to na początku nieco większa inwestycja, ale się opłaci. Lepsze narzędzia wystarczą na o wiele dłużej, a do tego cięcie drzew owocowych z ich pomocą będzie przebiegało znacznie sprawniej. Po wykonanym zabiegu pielęgnacyjnym do czyszczenia narzędzi wystarczy po prostu woda z mydłem, zaś do odkażenia – spirytus. Warto zaopatrzyć się również w maść ogrodniczą, którą smaruje się miejsca po cięciu. Dzięki temu szybciej się zagoją. 

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Polecane artykuły
Rośliny

Jak poprawić jakość swoich roślin?

W jaki sposób można wpłynąć na jakość roślin? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja

Marzenie o pięknym, zielonym wnętrzu można spełnić dzięki roślinom doniczkowym. Są one nie tylko ozdobą naszych domów, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Czytaj więcej
Rośliny

Środki ochrony roślin: Zapewnienie zdrowia i plonów

W rolnictwie i ogrodnictwie środki ochrony roślin odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu szkodników, chorób oraz chwastów, które mogą zagrażać zdrowiu roślin i plonów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *