RoślinyTrawnik

Jak dbać o przydomowy trawnik?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
piękny trawnik i płot
Photo by h9images from Freepik.com

Artykuł sponsorowany

Któż z nas nie marzy o gęstym trawniku, po którym można przechadzać się bosą stopą jak po zielonym dywanie? Aby cieszyć się takim widokiem potrzebna jest regularna i szczególna pielęgnacja. Sprawdź, które zabiegi mają znaczący wpływ na prawidłowy wzrost trawy.

Po pierwsze podlewanie

Regularne podlewanie trawnika to w zasadzie najprostszy zabieg pielęgnacyjny, który możemy zafundować darni, aby pięknie rosła. Bardzo ważna jest tu regularność i zasada, że lepiej nawadniać trawnik rzadziej, ale bardziej obficie niż często a mało. Trwa lubi intensywne podlewanie, 10-12 litrów wody na metr kw. zapewni jej odpowiedni wzrost i gęstość. Najważniejsza jest pielęgnacja trawnika zaraz po wysiewie. Wówczas powinniśmy podlewać trawę regularnie przez około 3 tygodnie, najlepiej ręcznie.  Świeżo zasianą trawę należy podlewać delikatnym strumieniem, aby nie wypłukać nasion z ziemi. W tym celu najlepiej odwiedzić sklep ogrodniczy i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Z pewnością przydatny będzie tu wąż ogrodowy, z odpowiednimi końcówkami, umożliwiającymi regulację strumienia lub pistolet zraszający. Jeśli jednak nie dysponujemy dużą ilością czasu, a chcielibyśmy zadbać o odpowiednie nawadnianie trawnika, warto zainwestować w zraszacz obrotowy trójramienny z możliwością regulacji prędkości obrotowej poprzez podkręcanie dyszami wylotowymi. Dzięki temu sami możemy ustawić intensywność i strumień podlewania.

podlewanie trawnika
Photo by zaikina from: Freepik.com

Po drugie odpowiednie nasiona i nawożenie

Aby zwiększyć krzewienie traw, poza regularnym podlewaniem, trawnik potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu trawy, nawozami mineralnymi z przewagą azotu. Azot przyspiesza wzrost trawy i zagęszcza darń. Tego typu mieszanki powinno się stosować wiosną i latem. Biorąc pod uwagę prawidłowy wzrost i rozwój traw jesienią, mieszanka powinna zawierać pierwiastki takie jak: żelazo, potas, azot, magnez, fosfor i wapń. Początek września to także dobry czas, żeby naprawić wszystkie ubytki w trawniku. Tam, gdzie trawa przestaje rosnąć, należy wybrać i wymienić górną warstwę ziemi i posiać trawę na nowo. Warto wybrać trawę, która szybko się krzewi lub specjalną mieszankę regeneracyjną. Wysiana teraz trawa wykiełkuje i wzmocni się jeszcze przed nadejściem chłodnych dni. W tym celu także warto zrobić zakupy w dobrym sklepie ogrodniczym, który oferuje szeroki wybór traw dostosowanych do naszych potrzeb. Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór nasion trawy. Przede wszystkim muszą być one dostosowane do warunków, jakie panują w ogrodzie. Inna trawa sprawdzi się w nasłonecznionym ogrodzie a inna w zacienionym. Zupełnie innych nasion będziemy potrzebować do stworzenia przydomowego boiska, a jeszcze innych, jeżeli trawnik ma być głównie ozdobą. Z kolei dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika, dobrym wyborem będą gatunki traw wolno rosnących, które nie wymagają częstego koszenia i podlewania. 

>> Zobacz też: Ręczne nawożenie trawnika, zakładanie trawnika z siewu

nasiona trawy w ziemi
Photo by jcomp from: Freepik.com

Po trzecie koszenie

Aby trawnik był gęsty, wymaga regularnego koszenia, które powinno odbywać się mniej więcej co tydzień. Zaczynamy od wiosennego koszenia, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Odpowiednia wysokość trawy to 4 cm, wyższa będzie się załamywać i może gnić. Zadaniem regularnego koszenia jest zmuszenie trawy do krzewienia, dzięki czemu utrzymamy odpowiednią gęstość darni. W tym celu powinniśmy nabyć odpowiedni sprzęt. Kosiarka do trawy jest niezbędna nawet przy niewielkim trawniku. Wybór maszyn do koszenia jest ogromny. W dobrze wyposażonym sklepie znajdziemy kosiarkę, która zapewni nam wygodne i szybkie koszenie, biorąc pod uwagę także wielkość ogrodu i jego układ. W przypadku niedużych powierzchni ze skarpą idealnie sprawdzi się kosiarka elektryczna. Z kolei do dużych powierzchniach idealna będzie kosiarka spalinowa. A jeśli zależy nam na ekologicznym i cichym koszeniu, to świetnie sprawdzi się kosiarka akumulatorowa. Jej największym atutem jest praca w miejscach oddalonych od źródła prądu.

koszenie trawy kosiarką
Photo by senivpetro from Freepik.com

Miłośniczka caravaningu i weekendowych wypadów za miasto. Uwielbia długie spacery nawet w listopadzie, najchętniej takie, które się kończą rozgrzewającą herbatą w miłym towarzystwie. Przygodę z ogrodnictwem rozpoczęła kilka lat temu jako redaktor prowadząca magazynu o domu i ogrodzie. Uważa, że piękny ogród można mieć nawet na balkonie a prywatną dżunglę, zorganizować w salonie w kilku krokach.
Dorota Prokopiak
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *