RoślinyTrawnik

Jak dbać o przydomowy trawnik?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
piękny trawnik i płot
Photo by h9images from Freepik.com

Artykuł sponsorowany

Któż z nas nie marzy o gęstym trawniku, po którym można przechadzać się bosą stopą jak po zielonym dywanie? Aby cieszyć się takim widokiem potrzebna jest regularna i szczególna pielęgnacja. Sprawdź, które zabiegi mają znaczący wpływ na prawidłowy wzrost trawy.

Po pierwsze podlewanie

Regularne podlewanie trawnika to w zasadzie najprostszy zabieg pielęgnacyjny, który możemy zafundować darni, aby pięknie rosła. Bardzo ważna jest tu regularność i zasada, że lepiej nawadniać trawnik rzadziej, ale bardziej obficie niż często a mało. Trwa lubi intensywne podlewanie, 10-12 litrów wody na metr kw. zapewni jej odpowiedni wzrost i gęstość. Najważniejsza jest pielęgnacja trawnika zaraz po wysiewie. Wówczas powinniśmy podlewać trawę regularnie przez około 3 tygodnie, najlepiej ręcznie.  Świeżo zasianą trawę należy podlewać delikatnym strumieniem, aby nie wypłukać nasion z ziemi. W tym celu najlepiej odwiedzić sklep ogrodniczy i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Z pewnością przydatny będzie tu wąż ogrodowy, z odpowiednimi końcówkami, umożliwiającymi regulację strumienia lub pistolet zraszający. Jeśli jednak nie dysponujemy dużą ilością czasu, a chcielibyśmy zadbać o odpowiednie nawadnianie trawnika, warto zainwestować w zraszacz obrotowy trójramienny z możliwością regulacji prędkości obrotowej poprzez podkręcanie dyszami wylotowymi. Dzięki temu sami możemy ustawić intensywność i strumień podlewania.

podlewanie trawnika
Photo by zaikina from: Freepik.com

Po drugie odpowiednie nasiona i nawożenie

Aby zwiększyć krzewienie traw, poza regularnym podlewaniem, trawnik potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Nawożenie najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu trawy, nawozami mineralnymi z przewagą azotu. Azot przyspiesza wzrost trawy i zagęszcza darń. Tego typu mieszanki powinno się stosować wiosną i latem. Biorąc pod uwagę prawidłowy wzrost i rozwój traw jesienią, mieszanka powinna zawierać pierwiastki takie jak: żelazo, potas, azot, magnez, fosfor i wapń. Początek września to także dobry czas, żeby naprawić wszystkie ubytki w trawniku. Tam, gdzie trawa przestaje rosnąć, należy wybrać i wymienić górną warstwę ziemi i posiać trawę na nowo. Warto wybrać trawę, która szybko się krzewi lub specjalną mieszankę regeneracyjną. Wysiana teraz trawa wykiełkuje i wzmocni się jeszcze przed nadejściem chłodnych dni. W tym celu także warto zrobić zakupy w dobrym sklepie ogrodniczym, który oferuje szeroki wybór traw dostosowanych do naszych potrzeb. Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór nasion trawy. Przede wszystkim muszą być one dostosowane do warunków, jakie panują w ogrodzie. Inna trawa sprawdzi się w nasłonecznionym ogrodzie a inna w zacienionym. Zupełnie innych nasion będziemy potrzebować do stworzenia przydomowego boiska, a jeszcze innych, jeżeli trawnik ma być głównie ozdobą. Z kolei dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika, dobrym wyborem będą gatunki traw wolno rosnących, które nie wymagają częstego koszenia i podlewania. 

>> Zobacz też: Ręczne nawożenie trawnika, zakładanie trawnika z siewu

nasiona trawy w ziemi
Photo by jcomp from: Freepik.com

Po trzecie koszenie

Aby trawnik był gęsty, wymaga regularnego koszenia, które powinno odbywać się mniej więcej co tydzień. Zaczynamy od wiosennego koszenia, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Odpowiednia wysokość trawy to 4 cm, wyższa będzie się załamywać i może gnić. Zadaniem regularnego koszenia jest zmuszenie trawy do krzewienia, dzięki czemu utrzymamy odpowiednią gęstość darni. W tym celu powinniśmy nabyć odpowiedni sprzęt. Kosiarka do trawy jest niezbędna nawet przy niewielkim trawniku. Wybór maszyn do koszenia jest ogromny. W dobrze wyposażonym sklepie znajdziemy kosiarkę, która zapewni nam wygodne i szybkie koszenie, biorąc pod uwagę także wielkość ogrodu i jego układ. W przypadku niedużych powierzchni ze skarpą idealnie sprawdzi się kosiarka elektryczna. Z kolei do dużych powierzchniach idealna będzie kosiarka spalinowa. A jeśli zależy nam na ekologicznym i cichym koszeniu, to świetnie sprawdzi się kosiarka akumulatorowa. Jej największym atutem jest praca w miejscach oddalonych od źródła prądu.

koszenie trawy kosiarką
Photo by senivpetro from Freepik.com

Miłośniczka caravaningu i weekendowych wypadów za miasto. Uwielbia długie spacery nawet w listopadzie, najchętniej takie, które się kończą rozgrzewającą herbatą w miłym towarzystwie. Przygodę z ogrodnictwem rozpoczęła kilka lat temu jako redaktor prowadząca magazynu o domu i ogrodzie. Uważa, że piękny ogród można mieć nawet na balkonie a prywatną dżunglę, zorganizować w salonie w kilku krokach.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *